کد خبر: 3889796
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
رشیدیان تبیین کرد؛
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد، اولویت اعزام در سال بعد با زائرانی است که هم اکنون ثبت نام کرده‌اند و فرایند ثبت نامشان تکمیل شده است. از نهم اسفندماه تا کنون حدود 51 هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده‌اند که در حال حاضر از این تعداد، ثبت نام 49 هزار و 596 نفر قطعی و نهایی شده است.

اقدامات انجام شده برای حج ۹۹به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ وضعیت برگزاری حج 99 در هاله‌ای از ابهام است و برای بسیاری از آرزومندان به شرکت در نوبت حج امسال، این سؤال اساسی ایجاد شده است که چه کنند؛ دست نگه دارند یا ثبت نام کنند، همچنین تکلیف کسانی که ثبت نام کرده‌اند چه می‌شود.

علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت درباره این سؤال اظهار کرد: امیدواریم تا شروع فصل گرما، اپیدمی بیماری کووید 19 کاهش یابد اما در عین حال خود را برای شرایط و سناریوهای مختلف آماده کرده‌ایم.

وی افزود: براساس تفاهمی که با عربستان امضا کردیم، در سال جاری 87 هزار و 550 نفر اعم از زائر و کارگزار از جمهوری اسلامی ایران به سفر حج اعزام می‌شوند و در این رابطه تمامی اقدامات مربوط به عقد قراردادهای مسکن، تغذیه، تدارکات و نیز مباحث مرتبط با بهداشت، بیمه و ناوگان حمل و نقلی حجاج انجام و قراردادهای آن منعقد شده است.

رشیدیان تصریح کرد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمامی سهمیه توافقی زائران باشد، علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع بیماری را به صورت علمی و کارشناسی بررسی می‌کنیم و پس از انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد، اعزام زائران را انجام می‌دهیم. در این راستا تعاملات با وزارت حج عربستان ادامه دارد و سازمان حج و زیارت هم پروتکل‌های سلامت حجاج از مرحله معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و اعمال مناسک حج را با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تهیه و تدوین نموده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی و همکار در برگزاری حج، یکی از پیشروترین کشورها در امر حفظ سلامت حجاج است و سالیان دراز با سازماندهی قوی کادر بهداشت و درمان و در اختیار داشتن درمانگاه‌ها و بیمارستان تخصصی و ایجاد شبکه بهداشتی - درمانی که از بدو شکل‌گیری کاروان‌ها تا بازگشت از این سفر معنوی همراه حجاج است، تجربه و دانش گرانقدری اندوخته است.

وی بیان کرد: ایران در سایه این تجربه، دانش و توان، علاوه بر الگوسازی در عملیات حج برای سایرکشورها، همکاری خوبی هم با وزارتخانه‎های بهداشت و حج عربستان دارد. قوانین و دستورالعمل‌های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده است، سلامت حجاج، تأمین و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود .

رشیدیان ادامه داد: در شرایط کنونی با توجه به همه حساسیت‌ها و معیارهای دقیق علمی و نیز رعایت شاخص‌های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه‌های بهداشت و درمان هر دو کشور، نسبت به تدبیر شرایط و پیش‌بینی‌ها متناسب با آن اقدام می‌کنیم.

در صورت تداوم بحران کرونا افراد پر خطر اعزام نمی‌شوند

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به این سؤال که: «ممکن است در صورت تداوم بحران کرونا و عدم آمادگی و توانمندی عربستان برای مهیاساختن شرایط مناسب حضور تمام زائران کشورهای اسلامی، نسبت به محدودسازی سهمیه‌ها اقدام کند»، گفت: در این صورت بر مبنای برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سنی هستند، امسال به این سفر معنوی فرستاده نمی‌شوند و اعزام شان به سال بعد موکول می‌شود.

احتمال عدم برگزاری حج

وی در پاسخ به این سؤال که اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد تکلیف ثبت‌نامی‌های امسال از حیث اولویت اعزام و سپرده‌هایشان چه می‌شود، گفت: در این شرایط به طور قطع، اولویت اعزام در سال بعد با زائرانی است که هم اکنون ثبت نام کرده‌اند و فرایند ثبت نامشان تکمیل شده است. از نهم اسفندماه تا کنون حدود 51 هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده‌اند که در حال حاضر از این تعداد، 49 هزار و 596 نفر ثبت نامشان قطعی و نهایی شده است.

وی با بیان اینکه فرایند ثبت نام همچنان ادامه دارد، افزود: ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تأمین شده است که براساس ثبت نام قطعی زائران، این منابع به حساب‌های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قراردادهای مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری، تغذیه و تدارکات و ... برای زائران منعقد می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین در قرارداد با طرف‌های خدمات‌دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق‌العاده و اضطراری دیده شده است که در صورت عدم برگزاری حج، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل می‌شود و از این ناحیه ضرری متوجه زائران ما نمی‌شود.

وی در تشریح این موضوع گفت: به عبارتی در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت بجای سرمایه‌گذاری ریالی به نیابت از این زائران، قراردادهای مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده است؛ این خدمات در سال بعد برمبنای قراردادهای امسال به زائران ما ارائه می‌شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هر گونه افزایشی در نرخ‌ها متوجه هزینه‌های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه عدم تغییر هزینه ارزی صرفاً در صورت عدم برگزاری حج در سال جاری و موکول شدن قراردادها به سال آینده است، افزود: فقط درصد اندکی از هزینه‌های حجاج همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی تغییر کند اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت نامی امسال در این صورت ثابت خواهد بود و مشمول افزایش‌ها نمی‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه برای آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده‌اند و در صورت عدم برگزاری حج قصد انصراف داشته باشند، گفت: این افراد می‌توانند انصراف دهند و زائران اولویت‌های بعدی، مورد فراخوان و ثبت نام قرار می‌گیرند و جایگزین آن‌ها می‌شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: