کد خبر: 3898390
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
با حضور معاون رئیس‌جمهور انجام شد؛
دفتر اول «وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم» و «سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهدا» طی مراسمی روز دوشنبه، 22 اردیبهشت‌ماه با حضور رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از سوی اداره کل اسناد و انتشارات رونمایی شد.

به گزارش ایکنا به نقل از ایثار، مراسم رونمایی از دفتر اول کتاب «وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم» و آغاز به کار «سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهدا» روز دوشنبه، 22 اردیبهشت‌ماه، با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدعلی شهیدی محلاتی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و جمعی از مشاوران و معاونان ریاست بنیاد شهید در ساختمان مرکزی بنیاد برگزار شد.

سیره شهدای مدافع حرم باید فرهنگ‌سازی شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی شهیدی محلاتی در این مراسم با تشکر از زحماتی که برای معرفی شهدای مدافع حرم صورت گرفته است، گفت: برای معرفی شهدای مدافع حرم در فضای مجازی باید فکری شود، زیرا فضای مجازی در حال رشد است. بنیاد شهید در زمینه معرفی شهدای مدافع حامی حرم و مدافع حرم قدم‌های خوبی برداشته شده که قابل قدردانی است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر الگوسازی شهدای مدافع حرم در جامعه اظهار کرد: فعالیت‌های این شهدای والامقام از جمله شهید سردار «قاسم سلیمانی» و شهید «محسن حججی» قابل تقدیر است؛ شهدایی که الگویی برای جامعه و کشور بودند و برای همیشه باقی می‌مانند. بنیاد شهید باید در زمینه فرهنگ‌سازی سیره این شهیدان به ویژه در فضای مجازی تلاش کند تا فرهنگ این عزیزان حفظ شود. شهید سردار قاسم سلیمانی و شهید حججی الگو‌هایی هستند که باید بمانند.

وی اضافه کرد: تعدادی از کتاب‌هایی که توسط اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد تهیه شده را خوانده‌ام و برخی از آن‌ها را بعد از آماده‌سازی برای مقام معظم رهبری می‌فرستم. مقام معظم رهبری با دیدن این آثار خوشحال می‌شوند، زیرا کار فرهنگی برای شهدای مدافع حرم صورت گرفته است.

ثبت ۲۰۴ وصیت‌نامه شهید مدافع حرم در یک کتاب

در ادامه این مراسم رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد به ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های این اداره کل پرداخت و توضیح داد: یکی از موضوعاتی که به صورت جدی پیگیری کرده‌ایم، ثبت خاطرات والدین شهداست که با همکاری استان‌ها در این زمینه اتفاق خوبی افتاده است. حدود ۹۳ هزار مادر شهید و حدود ۴۳ هزار پدر شهید در قید حیات هستند. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و همچنین اولویت ریاست بنیاد شهید، ثبت خاطرات والدین شهدا را در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید اضافه کرد: در ارتباط با اسناد شهدای مدافع حرم، براساس آماری که اداره کل فناوری اطلاعات ارائه داده، شهادت ۱۹۲۲ نفر از شهدای مدافع حرم احراز شده است. اوایل سال گذشته «سامانه شهدای مدافع حرم» را رونمایی کردیم که خوشبختانه مورد استقبال خانواده شهدای مدافع حرم قرار گرفت و بر اساس آن اسناد ۱۴۳۵ نفر از شهدا توسط خانواده آن‌ها در سامانه بارگذاری شد که راستی‌آزمایی این اسناد در اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد استان صورت گرفت. هر سندی فرهنگی که مختص شهید است اعم از وصیت‌نامه، زندگی‌نامه، دلنوشته و شعر در این سامانه قرار دارد.

وی با بیان این‌که هدف از این سامانه علاوه بر جمع‌آوری اسناد شهدای مدافع حرم، انتشار اسناد بود که در گام اول دفتر اول وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم منتشر شد، گفت: در این کتاب ۲۰۴ وصیت‌نامه شهید مدافع حرم از ۲۲ استان ثبت شده است که از جمله می‌توان به وصیت‌نامه شهید «محسن حججی» اشاره کرد. در مرحله بعد نیز چاپ و انتشار زندگینامه شهدای مدافع حرم را هدفگذاری کرده‌ایم.

نریمانی ادامه داد: یکی از هدف‌گذاری‌های حوزه اداره کل اسناد و انتشارات، علاوه بر آرشیو، پخش و انتشار این اسناد است که این مهم در فضای مجازی، سایت‌های خبری، رسانه‌های مختلف و صدا و سیما در حال انجام است، البته اداره کل اسناد وظیفه حفظ، صیانت و نگهداری از اسناد شهدا را برعهده دارد و از آنجا که چندین رسانه از جمله کتاب، مجلات و سایت نوید شاهد در این اداره تعریف شده‌اند، اسناد در این رسانه‌ها منتشر می‌شوند. خاطرات والدین شهدا و مناجات شهدا نیز در فضای مجازی منتشر شده که خوشبختانه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

وی یادآور شد: فاز دیگری که در حوزه اداره کل اسناد و انتشارات قرار دارد، موزه شهداست. به طور کلی ۲۱ موزه شهدا در سراسر کشور وجود دارد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار اثر از شهدا در این موزه‌ها نگهداری می‌شود که یک سرمایه فرهنگی و معنوی برای بنیاد شهید و جامعه است.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد همچنین درباره نقش معاونت فرهنگی در مدیریت «سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهدا» گفت: فاز جدید فعالیت ما، سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهداست که در دوران قرنطینه، خدمت فرهنگی الکترونیکی است. از آنجا که اسناد شهدا در اداره کل اسناد نگهداری می‌شود تصمیم گرفته‌ایم که سامانه زیارت مجازی گلزار شهدا زیر مجموعه معاونت فرهنگی و اداره کل اسناد شود که امروز آغاز به کار می‌کند؛ سامانه پرتال جامعی که در کنار زیارت مجازی گلزارها، وصیت‌نامه شهدا نیز قابل مشاهده و دانلود باشد تا بتوانیم خدمت فرهنگی کامل با این سامانه ارائه دهیم. این سامانه کاری مشترک بین معاونت تعاون و معاوت فرهنگی است که به بخش اسناد لینک شد.

در بخش دیگر این برنامه خداکرم کولیوند، مدیرکل مسکن و امور گلزار‌های بنیاد شهید به توضیحاتی درباره سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهدا پرداخت و اظهار کرد: سال گذشته این سامانه آغاز به کار کرد که اولین درگاه اینترنتی بنیاد و جامعه است که اطلاعات به جامعه ارائه می‌شود. در این سامانه اطلاعاتی درباره مزار و گلزار شهدا وجود دارد و تا امرو توانسته‌ایم از مزار ۵۱ هزار شهید تصویربرداری ۳۶۰ درجه انجام دهیم. این سامانه ظرفیت بسیار بالایی دارد که به زیارت مجازی مزار شهدا خلاصه نمی‌شود و قابلیت بارگذاری فیلم، صوت، عکس و دیگر اسناد شهدا را دارد و به دیگر سخن برای هر شهید یک پرونده فرهنگی کامل تشکیل می‌دهد. در معاونت تعاون عکس‌برداری را انجام داده و تحویل معاونت فرهنگی می‌دهیم.

در پایان این مراسم علاوه بر رونمایی از دفتر اول کتاب «وصیت‌نامه شهدای مدافع حرم» و آغاز به کار «سامانه زیارت مجازی گلزار و مزار شهدا»، از فعالیت‌های فرهنگی محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره‌داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر و ایوب دهقانکار، سرپرست مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران قدردانی شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: