کد خبر: 3900806
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
حجت‌الاسلام دانشمند در «مثل ماه» مطرح کرد:
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی دانشمند درباره برخی رفتارهای روحانیت برای جذب مخاطب همچون برقراری لایو اینستاگرام با خوانندگان گفت: روحانیت باید خواسته مردم را منطبق بر شرع کند که در این مسیر دو راه هدایت مردم و نسل جوان و جذب نسل جوان را پیش رو دارد که باید راه انبیا و ائمه(ع) را طی کرد.
به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی دانشمند شب گذشته، اول خردادماه با حضور در ویژه‌برنامه «مثل ماه» شبکه سه سیما با اشاره به جایگاه روحانیت در جامعه امروز، گفت: یک روحانی در وهله اول برای حفظ شأن و جایگاه خود باید از لباس مناسب، تمیز و مرتب بهره بگیرد چراکه وقتی با لباس تمیز و مرتب در جامعه ظاهر می‌شود، احترام به مخاطب را سرلوحه کار قرار داده است؛ البته روحانیت باید در این مسیر گرفتار تجمل‌گرایی و اسراف نشوند.

وی با اشاره به اینکه پویایی شیعه نشأت گرفته از به روز بودن و احترام آن به زمانه است، گفت: در هیچ جای اسلام بر ژنده‌پوشی و تظاهر به فقر تأکید نشده است و هر انسانی باید متناسب با شخصیت خود، نوع پوشش را رعایت کند. لذا، به روحانیون توصیه می‌شود که به پوشش و لباس خود دقت کنند.

دانشمند اظهار کرد: روحانیت باید از مستمعین خود استفاده علمی ببرد و مستمع باید احساس کند که آخوند از جنس انسان‌های عادی است. وقتی برای سخنرانی به زندان مراجعه می‌کنم نباید از زبان نصیحت سخنرانی کرد بلکه باید متناسب با نیاز روحی زندانی و ظرفیت او صحبت کرد.

وی با بیان اینکه روحانیت نباید وامدار هیچ کس باشد، گفت: روحانیت باید در چارچوب حمایت از نظام هر وظیفه‌ای را که به او محول شده است، انجام دهد، در واقع نظام همچون مثلثی است که یک سوی آن ولایت فقیه، سوی دیگر شهدا و ضلع آخر مردم قرار دارند. روحانیت زمانی از مجلس، دولت و سایر ارگان‌ها باید حمایت کند که آن‌ها همسو با این سه ضلع باشند.

این کارشناس دینی بیان کرد: یک روحانی باید شأن خود را حفظ کند برای مثال جایگاه خود را خرج رأی آوردن یک نماینده مجلس نکند. وظیفه مهم یک روحانی این است که هیچ حلالی، حرام نشود و ابزار و مسئولیت‌های او نباید هیچ‌گاه جنبه نردبان برای ارتقای جایگاه داشته باشد. روحانیت نباید گرفتار سیاست‌بازی‌های این روزگار شود. برای مثال خداوند در روز قیامت به سردار حاجی‌زاده مقامی با منزلت خواهد داد چراکه ایشان با در خطراندازی آبرو خود، وظیفه انقلابی خود را به درستی انجام داد.

وی درباره برخی رفتارهای روحانیت برای جذب مخاطب همچون برقراری لایو اینستاگرام با خوانندگان گفت: روحانیت باید خواسته مردم را منطبق بر شرع کند که در این مسیر دو راه هدایت مردم و نسل جوان و جذب نسل جوان را پیش رو دارد که باید راه انبیا و ائمه(ع) را طی کرد. از سوی دیگر روحانیت قرار نیست برای جذب مردم از مسیر شرع منحرف شود و در ازای به دست آوردن چیزی، اصول و ارزش‌های مهم شرع را از دست دهد.

دانشمند ادامه داد: مردم باید قائل به تفکیک باشند و اسلام را از مسئولان جدا ببینند چراکه اگر مسئولان ثبات قدم و سخن ندارند، ایرادی به اسلام وارد نیست. همچنین مسئولان نیز نباید به این علت از مردم توقع سازش و همراهی داشته باشند. البته تنها نمی‌توان 100 درصد مشکلات را به گردن مسئولان انداخت چراکه وقتی ماسک و دستکش در زمان کرونا نایاب شد، علاوه بر آقازادگان، مردم نیز دست به همچین عملی زدند.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه منبر یکی از کاراترین رسانه‌ها است‌، گفت: روحانیت اگر برای مردم ارزش قائل شود، برای کار خود بهترین ارائه و مقدمات را فراهم می‌کند. مردم باید احساس کنند که روحانی با مطالعه کامل به منبر می‌رود. منبری موفق است که سخنران آن در انتخاب موضوع، نحوه بیان، آداب لباس پوشیدن و تبیین مطالب دقت لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه‌ها درس اخلاق بسیار کمرنگ شده است، گفت: متأسفانه امروز از علمایی همچون سیدمهدی قوام کم بهره هستیم و من باید از این تریبون از مردم به دلیل اینکه روحانیت گاهی خوب حرف نزدند و خوب عمل نکردند، عذرخواهی کنم.

حدیثه سوختانلو
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: