کد خبر: 3901473
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
نشریه انگلیسی گزارش داد؛
با اجرایی شدن طرح‌های حزب کمونیست حاکم بر چین در راستای محو آثار اسلامی در خارج از منطقه سین کیانگ، نمادهای دینی در تعدادی از مکان‎های عبادی در استان «هنان» پاک شد.

تلاش چین برای حذف نمادهای اسلامی در مساجدبه گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری اخبارالعراق، نشریه Bitter Winter در گزارشی در این باره نوشت: علی رغم این که چین این روزها با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، مقامات چینی در 18 مارس تعدادی از کارگران را مجبور کردند با  زدن ماسک، روی یکی از مساجد در شهر «ژنگژو» مرکز استان هنان کار کنند. 

این در حالی بود که کار این کارگران برای تعمیر و نگهداری نبود بلکه هدف بازنگری در طراحی این مسجد و حذف گنبد، ستاره‌ها و هلال‌های آن بود که در نوامبر گذشته مسجد با آنها تزئین شده بود تا این مسجد بیش از پیش چینی به نظر برسد.

دفتر امور دینی در شهر «ژنگژو» در گذشته دستور بازسازی این مسجد به سبک چینی را صادر کرد اما متولیان مسجد از این کار سرباز زدند که این امر توبیخ آنها به دلیل نافرمانی از حزب حاکم را به دنبال داشت.

نشریه Bitter Winter  به نقل از مدیر یکی از مساجد شهر «ژنگژو» نوشت: همه مساجد در چین مورد بازسازی قرار گرفته‌اند. هر کسی که در برابر عملیات تخریب مقاومت کند کار خود را از دست داده و از سوی حکومت مجازات می‌شود.

مدیر یکی دیگر از مساجد با بیان این که دست کم 50 مسجد در «ژنگژو» شاهد حذف نمادهای اسلامی در سال گذشته بوده است، اظهار کرد: این‌ها نمادهای دینی ما هستند اما اکنون حذف می‎شوند تا مساجد چینی باشند.

وی افزود: ما جرأت نداریم چیزی بگوییم. آنها تخریب می‌کنند و چیز جدیدی می‌سازند. این واقعا هدر دادن پول و نیروی انسانی است. 

این نشریه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: حکومت چین حدود 280 هزار دلار برای افزودن شکل چینی به مسجد «نیزهوآنگ» صرف کرده و کار بازسازی مناره‌ها و حذف هلال‌ها و ستاره‌های آن در نوامبر گذشته انجام شده است.

این نشریه به نقل از امام جماعت این مسجد نوشت: مسجد اکنون شبیه یک معبد چینی شده است.

همچنین در چارچوب برتری دادن فرهنگ چینی بر نمادهای اسلامی در این کشور، اسامی، کلمات و متون عربی از اماکن تجاری که به وسیله چینی‎ها اداره می‌شود، حذف می‌شود. 

تلاش چین برای حذف نمادهای اسلامی در مساجد

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: