کد خبر: 3901789
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
در گفت‌وگوی تلفنی رؤسای مجلس ایران و ترکیه عنوان شد:
مصطفی شنتوپ؛ رئیس مجلس ملی ترکیه، در تماسی تلفنی ضمن تبریک انتخاب محمدباقر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی، درباره تحولات و مسائل منطقه‎ای با وی به گفت‎وگو پرداخت.

به گزارش ایکنا، به نقل از خانه ملت، مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه، صبح امروز،  ۹ خردادماه در تماس تلفنی با دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، انتخاب وی به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت و درباره تحولات و مسائل منطقه ای با دکتر قالیباف به گفت و گو پرداخت.

قالیباف در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به مشترکات دو کشور گفت: همواره روابطی دوستانه در بالاترین سطح میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برقرار بوده است. وی در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در جهت گسترش و توسعه مناسبات فیمابین استقبال و حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور گفت: به دلیل اهمیت روابط دو کشور ان شاءالله به زودی گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی تشکیل خواهد شد.

قالیباف همچنین بر اهمیت تداوم گفت‌وگوی سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب توافق آستانه درباره سوریه تأکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این گفت‌وگو همکاری‌های دو کشور در مباحث منطقه‌ای در جهت برقراری صلح و امنیت پایدار را مهم دانست و بر هم‌افزایی، اتحاد و یکپارچگی کشورهای اسلامی در برابر توطئه‌های رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک انتخاب قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی بر آمادگی پارلمان ترکیه برای تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه فیمابین در عرصه‎های محتلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.

رئیس مجلس ترکیه در بخش دیگری از این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرد با مهار بحران کرونا سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان ترکیه و ایران به روال گذشته برگردد.

شنتوپ در پایان، اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد و از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آورد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: