کد خبر: 3901892
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز از کاهش سن اهداکنندگان این سلول‌ها در کشور خبر داد.
کاهش سن اهداکنندگان سلول‌های بنیادیبه گزارش ایکنا به نقل از وبدا، آناهیتا حیدری، رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز(مرکز سپاس) اظهار کرد: پیش‌تر سن اهداکنندگان سلول‌های بنیادی محدوده ۱۸ تا ۵۰ سال در نظر گرفته می‌شد، اما از آنجا که پس از پذیره‌نویسی احتمال دارد سال‌ها موردی برای تطابق و اهدا یافت نشود، سن اهداکنندگان افزایش پیدا می‌کند و ممکن است از حیطه اهدای خون خارج شوند، به همین دلیل این سن کاهش یافت و اکنون تنها اهداکنندگان بین ۱۸ تا ۳۵ سال پذیره نویسی می‌شوند.

وی تأکید کرد: طبق استاندارد‌های جهانی هرچه اهداکننده جوانتر باشد، برای اهدا مناسب‌تر است.

حیدری با اعلام اینکه طرح سپاس وارد دهمین سال تأسیس می‌شود، گفت: در سال ۱۳۸۹ اولین مرکز در ستاد مرکزی سازمان فعال شد و خیلی زود مراکز دیگری در استان تهران شروع به کار کردند و تا سال ۹۸ تمامی ادارات کل استانی دارای مرکز سپاس شدند.

رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز افزود: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۱ هزار و ۴۷۸ نفر پذیره نویسی شدند که این جهش یک موفقیت به شمار می‌رود و دلیل این افزایش آمار داوطلبان، فعال شدن تمامی مراکز استانی سپاس است.

رئیس مرکز سپاس از انجام ۱۸ پیوند موفق خبر داد و افزود: طبق استاندارد‌های جهانی، اگر بانک داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی دست کم ۱۰۰ هزار عضو داشته باشد، برای هر بیماری می‌توان نمونه مناسبی یافت.

وی آزمایشات HLA با کیفیت بالا را هزینه‌بر بیان کرد و گفت: امیدواریم در آینده بتوان بیشتر از این نوع آزمایش‌ها بهره برد. مرکز سپاس یکی از سه مرکزی هستند که در کشور پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز غیر خویشاوند را به عهده دارد. بیمارستان شریعتی و محک نیز در این امر مهم مشارکت می‌کنند و این مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت در شبکه ملی سلول‌های بنیادی خون‌ساز غیر خویشاوند فعالیت می‌کنند.

حیدری در پایان گفت: اکنون به ندرت از مغز استخوان سلول بنیادی برداشت می‌شود و اغلب داوطلبان از طریق دریافت خون و جداسازی سلول‌های بنیادی خون‌ساز اقدام به اهدا می‌کنند و ویژگی‌های سلولی و بافتی(HLA) هر فرد ممکن است بعد از سال‌ها تنها یک بار با یک بیمار تطابق یابد، اما این سلول‌ها تنها راه نجات بیماران از مرگ است و برای اهداکننده نیز ضرری ندارد و خیلی زود سلول‌های وی جایگزین می‌شود و بعد‌ها به کمبود دچار نمی‌شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: