کد خبر: 3915963
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
مینو رفیعی تشریح کرد؛
مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز غربالگری بهزیستی، گفت: اگر مردم غربالگری‌ها را انجام ندهند، به زودی با بیماری‌های وخیمی مواجه خواهیم شد.

مینو رفیعی، مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به تأثیر کرونا بر اقدامات پیشگیرانه، گفت: در حال حاضر اولویت مردم پیشگیری از کروناست و به اقدامات مربوط به پیشگیری از سایر بیماری‌ها توجه کمتری دارند.

وی ضمن هشدار در مورد بی‌توجهی مردم به انجام غربالگری‌های پزشکی، اظهار کرد: بسیاری از متخصصان دنیا هشدار داده‌اند که ممکن است در آینده‌ای نزدیک با سرطان‌هایی با درجه بالا مواجه شویم که دلیل آن عدم مراجعه مردم برای غربالگری و انجام آزمایش‌های پیشگیرانه است. 

رفیعی با اشاره به نگرانی مردم مبنی بر اینکه با مراجعه به مراکز غربالگری در معرض ابتلا به کرونا قرار گیرند، افزود: در مسئله غربالگری تنبلی چشم با کاهش مراجعات مردم مواجه هستیم، ولی مردم باید بدانند که تمام پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی در تمام مراکز غربالگری چشم رعایت می‌شود و در صورتی که مرکزی این پروتکل‌ها را رعایت نکند با آن برخورد می‌شود. در مراکز غربالگری تنبلی چشم تلاش شده که تماس‌ها به حداقل برسد، حتی مسئول غربالگری حجاب چشمی بر روی چشم بچه‌‌ها نمی‌گذارد و فقط از فاصله یک متری و از طریق دستگاه(بدون تماس با کودک) چشم آنها معاینه می‌شود.

مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی در خصوص غربالگری شنوایی نیز گفت: این غربالگری در بیمارستان‌ها و پس از به دنیا آمدن کودکان صورت می‌گیرد که انجام آن پروتکل‌های خاصی دارد. البته در بیمارستان‌هایی که محل پذیرش بیماران کرونایی هستند غربالگری شنوایی انجام نمی‌شود.

وی به مردم اطمینان داد که در مراکز غربالگری بینایی و شنوایی پروتکل‌های بهداشتی کاملاً رعایت می‌شود و از آنها خواست که این غربالگری‌ها را حتماً انجام دهند، چراکه مشخص نیست کرونا تا چه زمانی ادامه یابد و افزود: بزرگسالان باید غربالگری‌های مورد نیاز خود را انجام دهند تا در آینده‌ای نزدیک با بیماری‌های وخیم‌تری که قابل پیشگیری‌اند مواجه نشوند.

رفیعی در خصوص غربالگری ژنتیک اظهار کرد: مطب‌ها مراکز مراجعه برای غربالگری ژنتیک هستند و پروتکل‌های خاص خود را دارند و در آنها با تجمع مردم مواجه نیستیم و افراد به صورت شخصی به مراکز مراجعه می‌کنند و در صورتی که از ماسک و دستکش استفاده کنند، خطر برای آنها کاهش می‌‌یابد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: