کد خبر: 3923047
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
پخش آموزش قرآن دروس دوره متوسطه که بیش از چهار میلیون مخاطب در کشور دارد، بدون ارائه هرگونه توضیح از سوی مسئولان، از جدول پخش برنامه‌های سیما حذف شده است.

حذف بخش تدریس آموزش قرآن دوره متوسطه از جدول پخش برنامه‌های سیما

مدرسه تلویزیونی ایران در حالی از 16 شهریورماه، کار خود را در شبکه‌های مختلف سیما ازجمله شبکه‌های چهار، آموزش، قرآن و معارف سیما با برنامه‌های آموزشی در دو نوبت صبح و عصر، تدریس دروس مقاطع ابتدایی و متوسطه و نیز دروس رشته‌های علوم و معارف اسلامی آغاز کرده که با بررسی و مرور جدول پخش ارائه شده نکته‌ای قابل تأمل آن هم نبود بخش تدریس آموزش قرآن و پیام‌های آسمانی دوره متوسطه اول در جدول پخش هیچ‌کدام از شبکه‌های آموزش، چهار و به ویژه شبکه قرآن و معارف سیما، توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

شبکه قرآن سیما این تصمیم‌گیری و البته کوتاهی را متوجه شبکه آموزش و شبکه آموزش نیز آن را به شبکه قرآن منتسب می‌داند، در حالی است که سال تحصیلی جدید آغاز شده و تکلیف این درس مشخص نیست و کسی مسئولیت آن را برعهده نمی‌گیرد.

توجه به این نکته مهم است که شرایط فعلی کرونایی، بعضی از دروس، چندان نیازی به برنامه تلویزیونی ندارند و حتی اگر در طول ماه نیز یک بار برای رفع اشکال پخش شوند، کافی است. برعکس بعضی از دروس مهارتی، که باید هر هفته به روی آنتن شبکه‌های سیما بروند، هر دو یا سه هفته یک بار پخش می‌شوند. اما وقتی به درس آموزش قرآن می‌رسیم، مشاهده می‌کنیم که یا هیچ برنامه‌ای در این رابطه پخش نمی‌شود و یا ممکن است هر دو یا سه هفته یک‌ بار برنامه‌ای در این رابطه در جدول پخش برنامه‌های شبکه‌های سیما قرار گیرد.

حذف دروس قرآن مقطع متوسطه در جدول پخش سیما

برای مثال شبکه قرآن سیما هم‌اکنون دروس رشته معارف اسلامی که حدود 15 هزار دانش‌آموز دارد، به خوبی پوشش می‌دهد و حدود ۲۰ عنوان درسی مانند تاریخ اسلام، معارف و ... را در جدول پخش خود گنجانده که این تعداد عنوان نیز برای تقریباً 18 تا 19 هزار دانش‌آموز در نظر گرفته شده است، اما درس آموزش قرآن متوسطه اول که بیش از چهار و نیم میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور مخاطب آن هستند، در جدول پخش شبکه‌ها نیست!

از سویی تلاقی برنامه‌های شبکه آموزش دوره ابتدایی با برنامه درس قرآن در شبکه قرآن، باعث شده تا دانش‌آموزان عملاً امکان یادگیری قرآن را نیابند که این مشکلات همگی ناشی از بی‌برنامگی و انجام کارهای سلیقه‌ای است.

جای سؤال است که چرا این شبکه‌ها با وجود مخاطب چندین میلیونی، بخش تدریس آموزش قرآن در مقطع متوسطه را مد نظر قرار نداده و یا برنامه‌های یک دوره و پایه تحصیلی این همه تلاقی دارد و در مقابل به دروسی می‌پردازند که شاید تنها چند هزار نفر مخاطب داشته باشد!؟

حذف درس قرآن مقطع متوسطه در جدول پخش سیما

متولیان این مسئله، از وزارت آموزش و پروش گرفته تا رسانه ملی و شبکه‌هایی که به تدریس دروس آموزشی می‌پردازند به ویژه شبکه آموزش سیما باید پاسخگوی کوتاهی خود باشند تا مشخص شود که چرا دروس آموزش قرآن و پیام‌های آسمان دوره متوسطه در جدول پخش این شبکه‌ها نیست؟ و مشخص شود چرا به درس قرآن با چهارونیم میلیون دانش‌آموز توجه نشده ولی به برخی از رشته‌ها و دروسی که شاید بیش از بیست هزار مخاطب در سراسر کشور نداشته باشد، پرداخته شده است!؟

البته ذکر این نکته ضروریست که مسئله شیوه‌های تدریس و آموزش معلمان و مطابقت آن با روش‌های نوین تربیت و یادگیری در این مجموعه فیلم‌های در حال پخش، از موضوعات دیگری است که به فرصت دیگری نیاز دارد.

یادداشت از مجتبی افشار

انتهای پیام
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ميلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۲
0
1
وقتي دغدغه اي براي قرآن در وزارت آموزش و پرورش ديده نمي شود بايد شاهد حذف درس قرآن هفتم هشتم و نهم از سيما هم باشيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۴
0
0
كميسيون آموزش عمومي قرآن و يا بقيه بخش هاي قرآني وزارت چرا ساكت هستند و اقدامي نمي كنند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شوراي توسعه بر آموزش قرآن وزارت آموزش و پرورش نظارت فرمايند.
جاي دوري نمي رود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۶
0
0
مديران آموزش و پرورش كي و كجا براي قرآن دلسوزانده و هزينه كرده اند كه اين دومينش باشد.
مسئولان از ترس اينكه مجبور شوند براي قرآن هزينه اي بكنند در چنين مواقعي سكوت مطلق را ترجيح مي دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۷
0
0
هردم از باغ بري مي رسد.
تازه تر از تازه تري مي رسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۴۸
0
0
مديون هستيد اگر فكر كنيد جريان 2030 در اين مسائل دست دارد.

2030 يعني معطل كردن ارزش هايي مانند همين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۵۱
0
2
آموزش قرآن هم سال قبل و هم امسال در شبكه آموزش نيست.
سال قبل روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش هيچ اطلاع رساني نكرد.

ظاهرا براي حفظ ظاهر هم كه شده حاضر به توجه به حقوق و جايگاه طبيعي اين درس مانند ساير دروس نيستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۰:۵۳
0
1
آقاي وزير ! لطفا هرچه زودتر عذر خواهي بفرماييد.
وقتي نظارت و مديريت نداريد. مجبوريت هر دقيقه عذرخواهي كنيد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: