کد خبر: 3926937
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
مسجدی تصریح کرد؛
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق از ابراز دلتنگی مداوم مردم عراق نسبت به زائران ایرانی اربعین سخن گفت و تصریح کرد: مردم عراق تصاویر شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را در تمام نقاط این کشور و خانه‌هایشان نصب کرده‌اند و یاد این شهدا هر روز زنده‌تر می‌شود.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در گفت‌‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه پیاده‌روی اربعین حسینی امسال بدون حضور زائران خارجی از جمله زائران ایرانی برگزار می‌شود، گفت: اکنون پیاده‌روی اربعین در عراق در حال برگزاری است و مردم حرکت خود را به سمت کربلای معلی آغاز کرده‌اند.

وی ادامه داد: مردم عراق، مسئولان، موکب‌داران، عشایر، عتبه مقدسه، همه و همه امسال از اینکه مردم شریف ایران و محبان اهل‌بیت(ع) در پیاده‌روی اربعین حضور ندارند، بسیار ناراحت هستند و مرتب این مطلب را به من می‌گویند اما واقعاً چاره‌ای نیست. برای اینکه کرونا شیوع بیشتری پیدا نکند و مردم دچار آسیب نشوند، چاره دیگری وجود نداشت.  

مسجدی با اشاره به حساسیت دولت عراق در خصوص شیوع کرونا، گفت: متأسفانه شیوع کرونا وضعیت بدی دارد. البته مراسم اربعین در حال برگزاری است و بدون زائران غیر عراقی نیز جمعیت میلیونی در آن شرکت کرده‌اند. دولت عراق نمی‌تواند و نمی‌خواهد جلوی مردم را بگیرد چون امکان ندارد. بنابراین همانند مراسم تاسوعا و عاشورا، که مراسم باشکوهی با جمعیتی عظیم برگزار شد و متأسفانه به اندازه انگشتان یک دست زائران جمهوری اسلامی در آن حضور نداشتند، اکنون نیز مراسم اربعین بدون زائران غیرعراقی به صورت باشکوه در حال برگزاری است.

یک شنبه/ ابراز دلتنگی مردم عراق برای زائران ایرانی اربعین/ یاد شهید سلمانی زنده‌تر از همیشه در عراق

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در پاسخ به اینکه برگزاری مراسم باشکوه اربعین چه تأثیری بر تحولات منطقه طی سال‌های اخیر داشته است؟ گفت: این هنگامه تاریخی یک جریان مردمی است و ارتباط زیادی به حکومت‌ها و دولت‌ها ندارد. حضور میلیونی جمعیت‌های زائر از ایران، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، کویت، اروپا، آمریکا و ... رابطه و علاقه‌مندی مردمی در بین جامعه انسانی میلیونی ایجاد می‌کند. مردم احساس می‌کنند هدف مشترک و امام واحدی دارند، مثل هم هستند و یکدیگر را دوست دارند. استقبال موکب‌های عراقی از زائران کشورهای دیگر و همکاری‌هایی که مردم شریف ایران در همکاری با موکب‌های عراقی دارند، پیوند عاطفی، معنوی و فرهنگی بین مردم ایجاد کرده است.  

وی ادامه داد: این مراسم یک پیام گسترده مردمی، عاشقانه، با‌معرفت، علاقه‌مندی و صمیمیت بین ملت‌هاست که خود این رخداد و پیام در معادلات سیاسی و منطقه‌ای تأثیر جدی دارد. مسلمانان درمی‌یابند که شیعیان علی‌بن ابی‌طالب(ع) همه مردم را دوست دارند و می‌خواهند با هم زندگی و فعالیت کنند. دولت‌‌ها و شخصیت‌های سیاسی که دوستدار مردم خودشان هستند نیز این پیام را دریافت می‌کنند که مردم همدیگر را دوست دارند. بنابراین سیاستمداران نیز باید با هم کار کنند. همچنین پیاده‌روی اربعین در ایجاد روابط نزدیک بین شیعیان در مناطق مختلف تأثیر جدی داشته است.  

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در پاسخ به این پرسش که پیاده‌روی اربعین بر تقویت گفتمان مقاومت به ویژه با توجه به عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی چه تأثیری دارد، گفت: چون پیام امام حسین(ع) مبارزه با ظلم و هدف سید‌الشهدا، دفاع از عدالت است، پیام اربعین نیز در اصل دفاع از مقاومت اسلامی و مبارزه با ظلم و ظالم است، لذا حتماً جریان مقاومت به واسطه اربعین پشتوانه‌ای قوی، مردمی و میلیونی را احساس خواهد کرد و تأثیر جدی در روحیه رزمندگان و مسئولان مقاومت دارد. حضور مردمی که در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند و حامیان راه امام حسین(ع) هستند، تأثیر فرهنگی و معنوی خود را بر جبهه مقاومت اسلامی در اقصی نقاط منطقه خواهد گذاشت.

اولین اربعین بدون سردار سلیمانی و واکنش زائران

مسجدی در پاسخ به اینکه امسال اولین اربعین بدون سردار سلیمانی است؛ واکنش زائران اربعین به این مسئله چیست؟ گفت: نام شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس در کنار هم در تمام شهرهای عراق، میادین شهر بغداد، مساجد، مراسمی که در مکان‌های مختلف برگزار می‌شد و به خصوص در اربعین، زنده است. کاملاً این مسئله را می‌بینیم که خاطره و یاد شهید سلیمانی و شهید بزرگوار عراق، ابومهدی المهندس در اینجا نمایان است. مردم عراق با احترام یاد این دو شهید را گرامی می‌دارند و تصاویر بسیار بزرگ و زیادی حتی در میادین منطقه خضراء(منطقه سبز بغداد) از این دو شهید نصب شده است.

یک شنبه/ ابراز دلتنگی مردم عراق برای زائران ایرانی اربعین/ یاد شهید سلمانی زنده‌تر از همیشه در عراق

وی افزود: در بسیاری از منازل عشایری و خانه‌‌های مردم عراق همانطور که عکس آیت‌الله سیستانی و سایر مراجع و علمای دین را می‌بینیم، عکس سردار سلیمانی را نیز می‌بینیم و جالب اینکه یاد، نام و خاطره این شهید روزبه‌روز در جامعه عراقی بیشتر می‌شود.

چرا امکان حضور موکب‌داران ایرانی در عراق فراهم نشد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در پاسخ به این سؤال که موکب‌داران ایرانی علاقه‌مند بودند به زائران عراقی در اربعین خدمت کنند، چرا حداقل امکان حضور تعدادی از موکب‌های ایرانی در عراق فراهم نشد؟ گفت: دلیل اصلی شیوع کرونا و مسائل بهداشتی بود. خود ما هم نمی‌خواهیم این بیماری که مشکلات زیادی را ایجاد کرده، انتشار پیدا کند و افزایش یابد. البته وضعیت مردم عراق، مربوط به دولت این کشور است. دولت عراق به هیچ وجه نمی‌تواند از پیاده‌روی زائران اربعین جلوگیری کند. اما برای ورود مردم سایر کشورها، به دلیل وجود قوانین و نیاز به دریافت ویزا، امکان ایجاد محدودیت وجود دارد.

مسجدی به عنوان فردی که متولی کار اربعین برای زوار ایرانی است، از عدم حضور زائران ایرانی در اربعین اظهار اندوه و ناراحتی کرد و گفت: غصه‌دار می‌شوم وقتی می‌بینم زائران میلیونی در حال پیاده‌روی هستند اما جای مردم ایران در این مراسم خالی است. چاره‌ای نیست و توکل می‌‌کنیم به خدا و از امام حسین(ع) تقاضا می‌کنیم که به همه محبان و مردم ایران که عاشقانه ایشان را دوست دارند، عنایت کنند. اگر لایق باشیم و سید‌الشهدا قبول کنند، نایب‌الزیاره مردم ایران در پیاده‌روی اربعین هستیم و از خدا می‌خواهیم صحت و سلامتی را برای مردم عزیزمان به ارمغان بیاورد و افرادی که امروز به دلیل کرونا در بستر بیماری و مشکلات هستند، به فضل الهی و شفاعت امام حسین(ع) و قمر بنی‌هاشم شفا پیدا کنند. 

یادآوری می‌شود، این مصاحبه در تاریخ هفتم مهرماه 99 انجام شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: