کد خبر: 3929505
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
عراق می‌گوید به شرط اعلام خروج نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری دیگر به سفارت این کشور در بغداد حمله نخواهد کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از یورونیوز، احمد اسدی، یکی از رهبران حشد الشعبی به خبرگزاری فرانسه گفت که شرط آتش بس اجرای تصمیم پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای خارجی است. پارلمان عراق ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی ماه سال گذشته خورشیدی) پس از حمله ارتش ایالات متحده به کاروان سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی مهندس، یکی از فرماندهان حشد الشعبی به خروج نیروهای خارجی رأی داد.

به گفته احمد اسدی توقف حملات به منافع آمریکا در عراق به صورت «نامحدود» ادامه نخواهد داشت. با این حال وی تأکید کرد که آتش بس دست‌کم تا زمان برگزاری انتخابات آمریکا و حداکثر تا پایان سال جاری ادامه خواهد یافت.

این رهبر حشد الشعبی اظهار کرد: «آتش بس بعد از آن [پس از پایان سال] دیگر منطقی نیست. ما تنها به دولت وقت می‌دهیم تا مذاکرات [درباره خروج نظامیان آمریکا] را آغاز کند».

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق اخیرا در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که نظامیان آمریکا برای خروج از عراق به مهلتی سه ساله نیاز دارند.

آمریکا گروه «کتائب حزب‌الله» را مسئول حملات راکتی به سفارت خود در بغداد و پایگاه‌های نظامیان ایالات متحده معرفی می‌کند. این در حالی است که تاکنون چند گروه ناشناس مسئولیت این حملات را پذیرفته‌اند. گروه «کتائب حزب الله» ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن این گروه در حملات به منافع آمریکا در عراق را رد کرده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: