کد خبر: 3931635
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
رئیس بسیج سازندگی کشور با اعلام فراخوانی به گروه‌های جهادی و پای کار آمدن بسیجیان در موج سوم کرونا، گفت: امید است این موج با کمک مردم و گروه‌های مختلف مردمی ریشه‌کن شود.
عزم بسیج برای مقابله با کرونابه گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی، زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه ویروس کرونا هم برای دولت‌ها و هم برای مردم ایجاد مشکل کرده است و نظام اداری، دولتی و شعل مردم را نیز تحت تأثیر قرار داده است، اظهار کرد: بحث پیش رو برای کرونا که مقابله با آن به چه صورت باشد و رفتار اجتماعی-فرهنگی نیز چگونه باشد، نیاز به خط‌شکنی دارد. زمانی بود که مردم این ویروس را نمی‌شناختند و نیاز بود جمعی بیایند تا مردم را آگاه کنند.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت در موج اول کرونا منعقد شد که با کمک خواستن از بسیج به تیم‌های بهداشت درمان و کنترل جهت کاهش شیوع ویروس منحوس کمک کند و از این جهت در مرحله اول و و موج اول یکی از کار‌های بسیج که موضوعیت داشت، تولید ماسک و ضدعفونی کردن معابر و کمک به تیم‌های بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها، حتی تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی از سوی جهادگران عزیز بود.

زهرایی در توضیح کمک جهادگران در موج اول کرونا گفت: حدود ۸۰۰ هزار نفر از گروه‌های جهادی از زمان ضدعفونی کردن معابر تا همان مرحله اول به میدان آمدند و از این رو خودمان فکر می‌کردیم که شیوع این ویروس کم می‌شود، چون کارشناسان هم می‌گفتند که ویروس در تابستان کم یا از بین می‌رود، به همین خاطر به گروه‌های جهادی و بسیج مأموریت‌هایی را دادیم، مثلا محصولات کشاورزی که در تابستان روی دست کشاورزان مانده بود و حتی محصولات تولیدکنندگان روی دستشان مانده بود که اثرات منفی روی زندگی مردم گذاشته بود، تصمیم گرفتیم بسته معیشتی و ارزاق به مردم بدهیم و برای اشتغال کسانی که آسیب دیده‌اند فکری کنیم؛ لذا ماحصل این خدمات و رزمایش اول این شد که تبدیل به رزمایش کمک مومنانه گردید.

زهرایی در ادامه افزود: تا کنون دو مرحله رزمایش کمک مومنانه برگزار شده که یکی در ماه مبارک رمضان و دیگری در ماه ذی‌الحجه، محرم و صفر بوده است. اکنون نیز وارد مرحله سوم رزمایش شده‌ایم. ولی امر مسلمین جهان امر کردند و کارشناسان نیز تأکید داشته‌اند جوانان داوطلب، صالح و مومن پای کار رزمایش سوم بیایند.

زهرایی با اشاره به تفاهم‌نامه بین وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین گفت: طبق تفاهم‌نامه ابتدایی که با وزارت بهداشت داریم،صددرصد در این مرحله هم پای کار می‌آییم. همان موقع در موج اول شیوع ویروس کرونا قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و قرارگاه زیستی در سپاه ایجاد شده بود که تا ماه‌های اخیر ادامه داشت، اما فعالیتشان محدود شد، اما در برخی از عرصه‌ها از دیروز دوباره این قرارگاه‌ها فعال شده است که یکی از کمیته‌های جدی آن هم عملیات جهادی است.
 
وی افزود: عرصه‌هایی هم برای جهادگران تعریف کرده‌ایم و یک تفاوت‌هایی که با سری اول دارد مثلاً ضد‌عفونی کردن معابر یا تولید ماسک که با همکاری کارگاه‌های جهادی از سوی بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست که تولید پوشاک داشتند و به سمت تولید ماسک رفتند، موضوعیت داشت، ولی الان دیگر خیلی این موارد موضوعیت ندارد، چون قیمت ماسک خیلی بالا نیست.

زهرایی در جهت آگاهی دادن به مردم از رزمایش سوم اشاره کرد: ما عرصه‌هایی برای جهادگران تعریف کرده‌ایم که به طور مثال به بیمارستان‌ها جهت غربالگری می‌روند و کمک به کادر بهداشت و کادر خدماتی داخل بیمارستان می‌کنند. کمک از بسیج جامعه پزشکی، پرستاری و دانشجویان پرستاری نیز دیگر عرصه خدمت‌رسانی است. از این رو غربال‌گری مردم الان در این مرحله خیلی مهم است تا مراجعه آنها به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها کمتر بشود. در این زمینه یک‌سری خدمات اجتماعی نیز باید به مردم بدهیم، از جمله تامین مایحتاج آنها که بدون هزینه، جهادگران برایشان انجام می‌دهند و این را قبلاً تجربه کرده‌ایم. ۵۴ هزار پایگاه با فعالیت برادران و خواهران جهادگر داریم که سایت ایجاد کرده بودند تا افراد نیازمند را شناسایی و هر نیازی که مردم محله احتیاج داشتند برایشان انجام دهند.
 
وی گفت: آگاه‌سازی مردم در این زمینه خیلی مهم است و البته مثل دوره‌های گذشته بسیج انصافاً حماسه خلق کرد. گروه‌های جهادی ما معمولاً کار عمرانی انجام می‌دهند، در صورتی که ۲۸ درصد گروه‌های جهادی کارشان عمرانی است و این قسمت در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرده بود، اما در ایام کرونا کار‌های دیگر جهادی‌ها و بسیجیان به نمایش گذاشته شد. الان جغرافیای پایگاه‌ها در محله‌هاست تا ارتباطی با خانه‌های بهداشت محله‌ها بگیرند و با شناسایی مردم آسیب‌دیده و مبتلا به ویروس و اجرای پروتکل‌های بهداشتی در این عرصه به فعالیت بپردازند.

وی در پایان افزود: رسالت ما بسیج شوندگی مردم است و اصل مسئله این است که مردم پای کار بیایند تا بتوان مشکلات ناشی از کرونا را رفع کرد و بنده از همین تریبون فراخوانی به گروه‌های جهادی می‌دهم تا همه بسیجیانی که موجودیتی در گرو انقلاب دارند، در موج سوم کرونا و با فرمان ولی امر مسلمین جهان پای کار بیایند و در این قرارگاه زیستی عضویت پیدا کنند و در آن نقش‌آفرینی نمایند. امید است این موج با کمک مردم و گروه‌های مختلف اقشار ریشه‌کن شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: