کد خبر: 3937160
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
علیرضا کاظمی:
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت راهی برای نزدیک شدن به تحقق سند تحول بنیادین است.

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت؛ راهی برای تحقق سند تحول بنیادین

به گزارش خبرنگار ایکنا، همزمان با هفته بزرگداشت بسیج، آیین اختتامیه اولین و افتتاحیه دومین طرح ملی لاله‌های روشن، یادواره شهدای دانش‌آموز و فرهنگی(۴۰ هزار یادواره، ۴۰ هزار شهید، ۴۰ هزار مدرسه) امروز سه‌شنبه چهارم آذرماه، با حضور مدیران‌کل استان‌ها، معاونین پرورشی، مسئولان استانی و خانواده معزز شهدا به‌ صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، با بیان اینکه توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت راهی برای نزدیک شدن به تحقق سند تحول بنیادین است، برگزاری جشنواره لاله روشن را یکی از این مصادیق بارز آن دانست و اظهار کرد: باید بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را به دانش‌آموزان و نسل جدید منتقل کنیم و از همه استان‌ها به ویژه استان مازندران برای اجرای خوب این یادواره در سطح کشور تشکر می‌کنم. این برنامه باید به برنامه پایداری تبدیل شود، چراکه دانش‌آموزمحور است. دبیرخانه دائمی آن نیز می‌تواند در استان مازندران باشد.

کاظمی با اشاره به اینکه این یادواره به صورت آزمایشی در استان مازندران با دو هزار یادواره آغاز شد، ادامه داد: از استان‌هایی که کمتر به این برنامه پرداختند می‌خواهیم که بیشتر مشارکت کنند. امیدوارم تجربه افتتاحیه دومین طرح ملی لاله‌های روشن همراه با آسیب‌شناسی به منظور ایجاد انگیزه مضاعف برای استان‌ها باشد. فضای مجازی نیز فرصت بیشتری را در اختیار ما قرار داده است تا بتوانیم این برنامه را با قوت در مدارس پیش ببریم.

علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردو‌ها و فضای پرورشی، نیز به بیان مطالبی درباره اجرای این طرح پرداخت و به تهیه سندی از اطلاعات شهدای ۸ سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: بزرگترین دغدغه ما در این طرح این بود که در کنار شهدا باشیم و آنان را فراموش نکنیم؛ اینان افرادی بودند که از خود گذشتند و به نظام تعلیم و تربیت خدمت کردند. در این طرح مدیران مدارس، تشکل‌های دانش‌آموزی، شورا‌های دانش‌آموزی نیز همکاری کردند. البته باید دانش‌آموزان را با فرهنگ شهدا آشنا کنیم. امیدوارم که در این طرح موفق بوده باشیم.

محمدرضا رزاقی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش نیز در این مراسم به بیان نکاتی درباره ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت و اظهار کرد: طرح لاله‌های روشن در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که مطالبه مقام معظم رهبری نیز هست و ایشان بر مقاومت، جهاد و شهادت تأکید دارند.

رزاقی با اشاره به اینکه نهادینه‌سازی این فرهنگ به عنوان یکی از برنامه‌های شاخص و مورد تأکید مقام معظم رهبری است، افزود: نیازمند این هستیم که این راهبرد را در بحث ترویج عینی‌تر کنیم. بر همین اساس، به همت و تلاش همکاران شورای ترویج آموزش و پرورش را راه‌اندازی کردیم که دستورالعمل آن به زودی ارسال می‌شود. ترویج اردو‌های راهیان نور، توجه به جامعه ایثارگران و ترویج فرهنگ شهادت بااهمیت است که باید دیدگاه‌ها و خاطرات پدران و مادران شهدان را ترویج دهیم؛ طرح لاله روشن نمونه بارزی از این راهبرد است.

علیرضا سعدی‌پور، مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، نیز به عنوان میزبان برنامه کشوری «لاله‌های روشن» در این آیین از راه‌اندازی کانال لاله‌های روشن در شبکه شاد خبر داد و گفت: از زمانی که عضویت در این کانال فعال شد، تعداد زیادی از دانش‌آموزان در این کانال عضو شدند و کلیپ‌های زیادی از مدارس سراسر کشور به ما می‌رسید.

یادآور می‌شود، در پایان این برنامه پوستر دومین طرح ملی لاله‌های روشن، یادواره شهدای دانش‌آموز و فرهنگی (۴۰ هزار یادواره، ۴۰ هزار شهید، ۴۰ هزار مدرسه) رونمایی شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: