کد خبر: 3937349
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
مسئول گروه مستندسازی روایت فتح:
سید مرتضی آوینی فرزند زمانه خودش بود و شناخت دقیقی از زمان خودش داشت و این موضوع عامل موفقیت آثار وی در روایت فتح بود.

به گزارش ایکنا، روح‌الله رفیعی مسئول گروه مستندسازی روایت فتح در برنامه تلویزیونی «افق سینما» ویژه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که روز چهارم آذر ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت درباره مکتب مستندسازی روایت فتح و ضرورت زایش فکری در جوانان گفت: یکی از دلایل گرایش مردم به مستند روایت فتح در دهه شصت تولید اثر به وقت خود به مفهوم زمانه‌شناسی شهید آوینی و همچین محدودیت در پخش بود، چراکه آن زمان فقط دو شبکه وجود داشت و مردم را مشتاق‌تر به دیدن روایت فتح می‌کرد.

شهید مرتضی آوینی بیش از یک هنرمند، اندیشمندی  بود که با مطالعات کتب و مکاتب نسبت به جامعه آرمانی خود نظریه داشته است و در جهت توفیق آن تلاش می‌کرد.

رفیعی به خصوصیات شهید آوینی اشاره کرد و اظهار کرد: سید مرتضی آوینی فرزند زمانه خودش بود و شناخت دقیقی از زمان خودش داشت و این موضوع عامل موفقیت آثار وی در روایت فتح بود. روایت فتح یک دانش‌نامه مدون از سید مرتضی آوینی بود که گروهی از مستندسازان با تسلط  بر تجارب زیستی مبادرت به تولید فیلم کردند و نگاه جدیدی نیز به انقلاب داشتند.

وی افزود: اگر اندیشمندی در جایگاه یک فیلمساز بداند که چه محتوایی را می‌خواهد به مخاطب ارائه بدهد و آن را مبتنی بر عقیده خود بسازد، می‌تواند اثر را ماندگار کند و در بین مخاطب جایگاه خودش را به دست آورد.  

رسالت تاریخ‌نگاری روایت فتح

رفیعی با بیان اینکه روایت فتح ثبت تاریخ کرد، متذکر شد: در گروه روایت فتح اگر چه ماموریت ما ثبت تاریخ آثار انقلاب و دفاع مقدس است، اما در تلاشیم مستندهای جنگی را تولید و ارائه بدهیم که به درد مردم بخورد و به نوعی غرور ملی و فرهنگ مقاومت در برابر سختی‌ها را در آحاد جامعه افزایش دهد.

وی افزود: متاسفانه در  طول این سال‌ها غیر از دو مورد محدود، هیچ مطالعه دقیق و دانشگاهی درباره مکتب مستندسازی آقا مرتضی آوینی اتفاق نیفتاده است و ما خلا جدی در حوزه  نظریه‌پردازی درباره مستندسازی با الگوی روایت فتح در سطح دانشگاه‌ها داریم، لذا باید از روش فیلمسازی شهید آوینی به عنوان فرمول فیلمسازی جنگ و دفاع مقدس استفاده کنیم.

این مدیر فرهنگی در ادامه برنامه «افق سینما» بیان کرد: فیملسازان در گذشته با 20 هزار حلقه آرشیو از فیلم‌های دفاع مقدس مواجه بودند که ما سعی کردیم این مجموعه را تجمیع و تسهیل‌گری کنیم برای فیلمسازان که از این آرشیو گرانبها استفاده کنند. آنچه که ما در گروه روایت فتح به عنوان گنجینه نگهداری کردیم متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و همه فیلمسازان و مجموعه ها و شرکت‌های معتبر سینمایی می‌توانند از امکانات این مجموعه استفاده کنند و منحصر به چند طیف خاص و محدود نیست.

حبس آرشیو، معنا ندارد

وی متذکر شد: چیزی به نام حبس آرشیو دیگر معنی ندارد و به زودی گروه روایت فتح شرایط واگذاری آرشیو را فراهم می‌کند. از دانشمندانی که مباردت به تولید دانش در این حوزه بکنند دعوت می‌کنیم و آرشیو را در اختیارشان قرار می‌دهیم.  لازم به ذکر است بخشی از آرشیو روایت فتح در خصوص سیره تربیتی شهداست و مبتنی با گفت‌‌وگو با پدر و مادران شهداست و در این خصوص مجموعه‌ای را با عنوان  «راه مادری» تولید کردیم که از صدا و سیما پخش شد و در ادامه آثار دیگری نیز با این موضوع در حال تولید داریم.

رفیعی در پایان تصریح کرد: طبق آمار سالانه ما 800 پدر و مادر شهید را از دست می‌دهیم و عدم حضور این عزیزان مستندهای ما را در آینده با چالش روبرو می‌کند. ما 3000 سوژه درححوزه دفاع مقدس داریم که با وجود این تعداد سوژه  مجموعه تولیداتی که در طول 40 سال تولید شده است فقط  20 درصد از این تعداد را در بر می‌گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: