کد خبر: 3938362
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
یاد و نام فیزیکدان برجسته پاکستانی و نخستین مسلمان برنده جایزه نوبل فیزیک، در انگلیس گرامی داشته شد.  

به گزارش ایکنا به نقل از اسپوتنیک عربی، اداره میراث انگلیس با درج نام «محمد عبدالسلام» فیزیکدان مسلمان پاکستانی در تابلوی یادبود این کشور موسوم به «تابلوی آبی» که هرساله نام شخصیت‌های برجسته در آن درج می‌شود، یاد او را گرامی داشت.
 
این اداره در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: تابلوی یادبودی که تصویر عبدالسلام در آن قرار داده شده، در کنار تابلوی آبی قرار گرفته است که یک سمبل تاریخی برای بزرگداشت نام شخصیت‌های بزرگ جهان محسوب می‌شود.
 
اداره میراث انگلیس نوشت: تابلوی آبی امسال به نام «محمد عبدالسلام» دانشمند بزرگ فیزیک مزین شده که طی سال‌های 1926 تا 1996 میلادی می‌زیسته است.
 
این اداره در توئیت دیگری نوشت: عبدالسلام نیز به پیشگامان علم پیوست که نام آنها بر تابلوی آبی درج شده است. اما آنچه که ارزش این انتخاب را بیشتر می‌کند آن است که نسبت دانشمندان به کسانی که تا کنون نام آنها در این تابلو درج شده است، 15 درصد است.
 
در صفحه رسمی وزارت خارجه انگلیس در توئیتر نیز آمده است: پروفسور عبدالسلام یک فیزیکدان بزرگ بود که با الهام از دین خود یعنی اسلام، خدمات بزرگی به کشورهای در حال توسعه انجام داد.
 
این وزارتخانه افزود: اداره میراث انگلیس از آن جهت نام این فیزیکدان بزرگ را در تابلوی یادبود این کشور قرار داد که او نخستین مسلمانی است که به جایزه نوبل فیزیک دست یافته است.
 
«تابلوی آبی»‌ در انگلیس یک نشان دائمی و تاریخی است که برای یادبود یک شخصیت مشهور یا واقعه‌ خاصی، در یک مکان عمومی در کشور انگلیس قرار داده می‌شود.
 
محمد عبدالسلام، دانشمند مسلمان پاکستانی در سال 1979 میلادی به دلیل تحقیقات خود در یکی از نظریه‌های فیزیک ذرات بنیادی که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، توانست به جایزه نوبل فیزیک دست یابد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: