کد خبر: 3949854
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
برای مدت 2 سال؛
طرح ملی «یزد پایتخت صحیفه سجادیه ایران» در مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استان یزد، آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، آیین آغاز رسمی طرح ملی «یزد؛ پایتخت صحیفه سجادیه ایران» امروز دوشنبه ششم بهمن‌ماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استان یزد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، عبدالهادی فقیهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی، ضمن قرائت دعای اول صحیفه سجادیه، گفت: دعا وجه مشترک همه ادیان الهی و جامع اساسی همه باورمندان به مبدأ خلقت، پیامبران الهی و رستاخیز آدمیان است که همه انبیاء و اوصیاء به آن فراخوانده‌اند و به طرق گوناگون، راه و رسم و نمونه‌های فرازمند آن را شناسانده‌‌اند.

صحیفه سجادیه نمونه کامل قرآن صاعد، گنجینه معرفت، معنویت و سرچشمه بخش بزرگی از فرهنگ ناب دینی در قرائت ائمه هدی(ع) از اسلام راستین و رحمانی است که در آن اخلاق و تهذیب نفس و تربیت جان و عشق به خداوندگار عالم و مومنان و همنوعان جایگاهی والا دارد و دریغ است که این کتاب پرگوهر و سراسر نور، همچنان ناشناخته بماند و معارف الهی آن مستور باشد.

معاونت قرآن و عترت در عمل به وظایف خود در جریان‌سازی‌های صحیح فرهنگ اسلامی و با توجه به مهجوریت صحیفه سجادیه و ضرورت اشتیاق گروه‌هایی از شیفتگان راه فضیلت، به طراحی طرح ملی پایتخت صحیفه سجادیه ایران اقدام و اجرای آن را به دارالمومنین یزد سپرد و به همین منظور، لوح افتخار نخستین پایتخت صحیفه سجادیه را به مردم شریف آن دیار تقدیم می‌کند.

تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست»

جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز ضمن تشکر از مشارکت دادن استان‌‌ها در طرح‌های ملی و تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست»، گفت: در سالیان اخیر، استان یزد کوشیده به سوی توسعه فرهنگی اجتماعی حرکت شتابانی داشته باشد و در همین راستا، ثبت استان یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران، شهر پدران فرهنگی ایران، پایتخت هنرهای جدید ایران و ... انجام شد.

یزد به مدت 2 سال پایتخت صحیفه سجادیه ایران شد

محمدعلی طالبی، استاندار یزد نیز با اشاره به اینکه یزد قرن‌ها به عنوان دارالعباده مشهور بوده است، گفت: در دوره‌های اخیر و با صنعتی شدن این استان، احساس می‌شود در معرض برخی آسیب‌ها قرار گرفته‌ایم و این نیاز در کل استان احساس می‌شود که باید به مبانی فرهنگی خود بازگردیم.

وی اضافه کرد: اقدامات خوبی در استان یزد برای برندسازی صورت گرفته و تجربه موفق استان یزد به عنوان پایتخت کتاب نشان داد که می‌توان با این برندسازی، به ترویج کتابخوانی کمک کرد.

در ادامه، مراسم تفاهم‌نامه برگزاری طرح ملی یزد به عنوان نخستین پایتخت صحیفه سجادیه ایران به امضای وزیر ارشاد و استاندار یزد رسید. فرازخوانی بخشی از دعاهای صحیفه سجادیه از سوی مهدی شایق و سخنان جوکار، نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر خارج کردن صحیفه سجادیه از مهجوریت به ویژه برای جوانان در گام دوم انقلاب از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

آیت‌الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان یزد نیز طی سخنانی به بیان ویژگی‌های صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: صحیفه سجادیه به ما می‌آموزد چگونه با خدا حرف بزنیم، چه چیزی بخواهیم و چگونه با خدا ارتباط داشته باشیم که این هم مربوط به قشر خاصی نیست.

وی اضافه کرد: انسان‌ها ممکن است چیزهای زیادی بدانند، اما ندانند که چگونه باید باشند یا چه چیزی باید بخواهند که امام سجاد(ع) در این دعاها این مباحث را به ما می‌آموزد.

آیت‌الله ناصری در بخش پایانی سخنان خود، خواستار وارد کردن تدین، تفکر و تعبد در نظام آموزشی کشور شد و گفت: آموزش ما به تحولات بزرگی نیاز دارد تا سطحی فکر نکنیم و سطحی درس نخوانیم.

توجه صحیفه سجادیه به تمام ساحات وجودی انسان

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان آخرین سخنران این مراسم با تأکید بر اینکه صحیفه سجادیه تنها یک اثر و کتاب همانند سایر آثار و کتاب‌های در اختیار بشر نیست، گفت: ویژگی صحیفه سجادیه این است که به انسان در همه ساحات وجودیش توجه می‌کند.

وی به چهار ساحت ارتباطی انسان یعنی ارتباط انسان با خود، با خدا، با سایر انسان‌ها و انسان با جهان اشاره کرد و گفت: صحیفه سجادیه به تک‌تک ساحت‌های انسان توجه کرده است. ویژگی دیگر صحیفه سجادیه این است که مضمون وحیانی را به زبان انسانی بیان کرده است و تفاوتش با کتاب انبیاء این است که زبان بشری دارد و این تعبیر امام راحل که صحیفه سجادیه را قرآن صاعد خوانده، ناظر بر همین نکته است.

وزیر ارشاد ویژگی بعدی صحیفه سجادیه را پاسخ دادن به سه سؤال دانست و گفت: چهار ساحت ارتباطی انسان با سه سؤال اصلی مواجه است؛ سؤال اول اینکه چه می‌اندیشیم؟ برای پاسخ به این سؤال، با مراجعه به صحیفه می‌توانیم به خودشناسی برسیم. سؤال دوم چه می‌خواهیم و سؤال سوم اینکه چگونه می‌‌خواهیم؟ این سه سؤال در چهار ساحت وجودی انسان، ۱۲ شاخه اصلی ارتباط با صحیفه را به وجود می‌آورد.

وی در خصوص سؤال چه می‌خواهیم؟ نیز گفت: خواسته‌‌های انسان از نامطلوب به عادی و متعالی طبقه‌بندی می‌شود و صحیفه سجادیه به انسان کمک می‌کند تا به خواسته‌های متعالی خود برسد. یعنی هر دعایی را نگاه کنید، ردپایی از تسهیل معرفت می‌بینید.

صالحی افزود: صحیفه سجادیه کتابی است که در اختیار شیفتگان اهل بیت(ع) قرار گرفته و و هر مقدار از آن برداشته شود، از آن کاسته نخواهدشد. در طول تاریخ اسلام و تشیع، کارهای زیادی برای صحیفه سجادیه انجام شده است، اما کارهای بیشتری در انتظار است و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد این مسیر را با طرح‌های پایتختی کتاب، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه دنبال می‌کند.

وی در پایان گفت: یزد برای دو سال به عنوان اولین استان، لقب و عنوان پایتخت صحیفه سجادیه را از امروز دریافت می‌‌کند و امیدواریم با اهتمام مسئولان استان، این مسئله به تجربه‌ای موفق در کشور تبدیل شود.

در پایان مراسم نیز پس از قرائت متن لوح افتخار «یزد نخستین پایتخت صحیفه سجادیه ایران»، از پوستر این طرح ملی رونمایی شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: