کد خبر: 3954279
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در چهاردهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی بیان کرد: نوگلان حسینی باید شئون مختلف زندگی خود را رعایت کرده و قدر خود را بدانند؛ چراکه امام حسین(ع) ایشان را پذیرفته است.

به گزارش خبرنگار ایکنا، چهاردهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی، عصر امروز دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه با حضور رقیه سادات نقوی، رئیس اداره امور تربیتی و مشاوره اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد کشور، محسن طاهری، رئیس کانون مداحان، سیدمحمد حسینی، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و حجت‌الاسلام و المسلمین امرودی، رئیس سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران در محل فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای ربیعی از مجریان شبکه قرآن و معارف سیما همراه بود، پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، محمدی، نماینده فرهنگسرای اندیشه طی سخنانی ضمن بیان خیرمقدم به حضار در مراسم و تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی(ع)، اظهار کرد: آیین نوگلان حسینی ایده ممتازی از سوی سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای اندیشه بوده است که از ۱۴ سال پیش آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

محمدی با بیان اینکه برگزاری این مراسم ابتکاری ممتاز، معنادار، شاخص، فاخر و ارزشمند بوده است که تداوم آن نیز بیانگر این اتفاق مهم است، افزود: چهاردهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی در شرایطی برگزار شد که این آیین برای نخستین بار به سطح ملی ارتقا یافته است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه این مراسم از تیرماه سال جاری وارد مرحله اجرا شده و ضبط تلویزیونی آثار نیز از شهریور تا مهرماه سال جاری تکمیل شد، بیان کرد: برای جلوگیری از سفرهای غیرضروری و جلوگیری از شیوع کرونا، تصمیم بر این شد تا این آیین به صورت ویدیویی برگزار شود.


بیشتر ببینید؛

گزارش تصویری چهاردهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی


نماینده فرهنگسرای اندیشه با بیان اینکه تعداد ۷۵۰ اثر در قالب ویدیو از ۱۰ استان به دبیرخانه همایش ارسال شد، گفت: از این تعداد، ۲۳۴ اثر برای راستی‌آزمایی انتخاب شد و در مرحله نهایی نیز تعداد ۲۰ اثر به عنوان آثار برتر مشخص شدند.

محمدی در پایان سخنان خود تصریح کرد: با تدابیری که رئیس سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران و مدیر فرهنگسرای اندیشه در نظر گرفته‌اند، قرار بر این است تا در آینده و طی یک طرح جدید، برنامه‌های مربوط به آیین نوگلان حسینی در فضایی جدید تداوم داشته باشد.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

در ادامه، نقوی، رئیس اداره امور تربیتی و مشاوره اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران طی سخنانی با بیان اینکه دست همه نوگلان حسینی که منتخبان رسول خدا(ص) و آل الله هستند را می‌بوسیم، گفت: شما عزیزان باید به این انتخاب ببالید و برای خود تا قیام قیامت افتخار کنید؛ چراکه در چنین سنینی دست بر سینه زده و تمجید اهل بیت(ع) را برای مردم به ارمغان آورده‌اید.

وی در ادامه با بیان اینکه شما نوگلان حسینی مردم را با فرهنگ و آیین نبوی و رسالت رسول خدا(ص)و آل‌الله آشنا کردید، تصریح کرد: امیدوارم در این راه مستدام باشید؛ چراکه راه و کشتی نجات حسین(ع) و فرزندان ایشان هستند.

نقوی با اشاره به اینکه مداحان عزیز به ویژه نوگلان حسینی می‌توانند مردم را به راحتی در مسیر هدایت قرار دهند، گفت: این نعمتی الهی است که نصیب هر کسی نمی‌شود. هر کدام از شما همراه دوستان انتخاب شده‌اید تا برای اهل بیت(ع) و آل‌الله بخوانید.

وی با اشاره به اینکه تحول آموزش و پرورش به سمت تربیت اسلامی با عنوان تربیت بر اساس آموزه‌های دینی اسلام ناب محمدی و آیات قرآن کریم قرار دارد، گفت: تمامی دنیا امروز به سمت شناختن اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه نوگلان حسینی بهترین نوع تربیت را اخذ کرده‌اند، اظهار کرد: امیدواریم یک روز شما عزیزان از بزرگان مداحی کشور شده و به تربیت شاگردان مکتب اهل بیت(ع) بپردازید. آفرین بر پدران و مادران شما که عزیزانی همچون شما را تربیت کردند تا این نوع تربیت در جامعه ما تسری پیدا کند.

نقوی با اشاره به اینکه امیدواریم که همه نوگلان حسینی در تمامی عمر ثابت قدم باشند و در مسیر نشر احوال اهل بیت(ع) و آموزه‌های ایشان قدم بردارند، گفت: با حرکت شما در این مسیر کاروانی از عشاق به دنبال شما حرکت می‌کنند و شما نوگلان عزیز راهگشای دوستان و همکلاسی های خود در مسیر هدایت خواهید بود.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

همچنین در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد نیز طی سخنانی با بیان اینکه شخصی که عنوان نوگل حسینی به او اطلاق شود، عزیز شمرده می‌شود، گفت: این ذره به دریای بیکران حسینی متصل می‌شود و جایگاه دریایی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به زیارت جامعه کبیره امام هادی(ع)، با بیان اینکه هر کسی که حسین(ع) را گرامی بدارد، محبت خود را به خدا ابراز کرده است، افزود: آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی تفسیری را بر زیارت جامعه کبیره نگاشته است که عنوان آن ادب فنای مقربان است. در این تفسیر آمده است که اگر از امام هادی(ع) هیچ‌چیز به دستمان نمی‌رسید، زیارت جامعه کبیره ما را کفایت می‌کرد تا با شخصیت ائمه اطهار (ع) آشنا شویم.

ارزانی ادامه داد: یکی از مشکلات ما بحث شناخت و معرفت اهل بیت(ع) است؛ چراکه اگر بتوانیم ائمه اطهار(ع) را به معنای امامانی که از جانب خدا منصوب شده‌اند، به خوبی بشناسیم، در این صورت حتماً از ایشان اطاعت خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و توصیه‌های ایشان به مداحان در رابطه با رعایت ادب بیان کرد: زمانی که شخصی نوگل حسینی شد، جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند. نوگلان حسینی نیازمند رعایت چارچوب شخصیتی در رفتار فردی و خانوادگی هستند.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بیان کرد: نوگلان حسینی باید شئون مختلف زندگی خود را رعایت کرده و قدر خود را بدانند؛ چراکه امام حسین(ع) ایشان را پذیرفته است.

ارزانی با بیان اینکه مادحین اهل بیت(ع) باید بدانند که ذکر چه بزرگانی را می‌گویند، افزود: نوگلان حسینی ذکر عزیزانی را می‌گویند که درهای رحمت به واسطه آنها گشوده می‌شود. پدران و مادران این نوگلان نیز کار بزرگی انجام داده‌اند و باید به خود احسنت بگویند؛ چراکه فرزند خود را به خوبی در راه اهل بیت(ع) تربیت کرده‌اند.

افتخار خدمت به امام حسین(ع)

در ادامه این مراسم، محسن طاهری، رئیس کانون مداحان کشور نیز طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی‌(ع) اظهار کرد: امروز تمامی مراکزی که عهده‌دار مسئولیت مراکز اهل بیت هستند، به صورت یکدست با هم همراهی می‌کنند و در یک مسیر آماده انجام وظیفه هستند و به نوکری خود در راه امام حسین افتخار می‌کند.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

وی ادامه داد: باید به پدران و مادرانی که چنین نوگلانی را تربیت کرده‌اند، تبریک گفت، چرا که لقمه حلال شما و شیرپاک شما باعث تربیت چنین فرزندان شده است. جایگاه ستایشگران بسیار رفیع است که صاحب امروز یعنی امام هادی نیز در زیارت مهم جامعه کبیره درس چگونگی شناخت اهل بیت را داده‌اند.

طاهری بیان کرد: اگر تشویق بزرگترها و آغوش گرم آنها برای فرزندان خود نبود، بسیاری از مداحان امروز، جایگاه امروزی خود را نداشتند. اگر می‌خواهیم که فرزندان و ناقلان حسینی همین‌طور در راه حسین بمانند، باید آنها را تشویق کنیم و این مسیر مقدس را با مطالبات رهبری آنها خوب نشان دهیم.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

در ادامه سیدمحمد حسینی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی(ع) بیان کرد: ائمه ما سختی‌های فراوانی را تحمل کردند تا میراث گرانقدر ایشان امروز در اختیار ما قرار گیرد.

وی افزود: تکفیری‌ها به حرم ائمه در سامرا حمله کردند و اگر مجاهدت شهدایی همچون سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و یاران ایشان نبود، اثری از این بقاع باقی نمانده بود. با نگاهی به زندگی امام هادی(ع) متوجه می‌شویم که اگرچه زوایای زیادی از زندگی ایشان در دسترس شما قرار ندارد، اما می توانیم با مراجعه به احادیث امام بزرگوار، به عمق تعالیم ایشان پی ببریم.

حسینی بیان کرد اگر پدران و مادران ما دست ما را از کودکی نگرفته بودند و به مسجد نمی‌بردند، امروز ما نیز جزء افراد مسجدی نبودیم، چرا که اگر کسی در دوران کودکی وارد نشده و شخصیت او با مسجد شکل پیدا نکند، دیگر نمی‌تواند به خوبی در این مسیر قدم بگذارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: امروز برخی قصد دارند تا بین جوانان و مساجد ما فاصله بیاندازند، چون می‌دانند که اگر جوانان ما با مسجد پیوند بخورند فریاد «هیهات منا الذله» سر خواهند داد.

وی با بیان اینکه ما باید به نوگلان بیاموزیم که این آزادی به سادگی به دست نیامده است، گفت: اگر امروز اسلام آن جایگاه والا و حقیقی خود را ندارد، به خاطر این است که مسلمانان در سراسر جهان آن چنان که باید و شاید به خاندان اهل بیت پیوند نخورده‌اند. امیدواریم پرچم اسلام و اهل بیت را در همه جا در اقتصاد نگاه داریم و الگویی برای جهانیان شویم.

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

قرائت بیانیه پایانی

در ادامه، نسیمی، نماینده هیئت داوران، بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد که در بخشی از این بیانیه آمده است: «امسال شاهد گرایش نوجوانان به جلسات مذهبی به ویژه عرصه ستایشگری و مداحی هستیم. همان عرصه‌ای که یک پدیده ویژه منحصر به فرد است.... آیین تجلیل از چهاردهمین دوره نوگلان حسینی از جمله برنامه‌های جریان‌سازی است که موجب بروز و ظهور استعدادهای نوجوانان برای ورود به ساحت ستایشگری اهل بیت(ع) است. چهارهمین دوره مسابقه مداحی در شرایطی به سرانجام رسید که ارتقای سطح کمی و‌ کیفی، نوید‌بخش ارتقای این همایش بود. این دوره از مسابقات با شرکت قریب به ۸۰۰ نوجوان در پنج مرحله برگزار شد و از جلوه‌های زیبای این دوره شنیدن مداحی به زبان‌ها و ‌گویش‌های ایرانی برای اولین بار بود که مداحی ترکی، لری و عربی هم شنیده شد».

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

تجلیل از برگزیدگان

در این مراسم از قاسم آلیانی و مهدی آصفی از پیرغلامان اهل بیت(ع) تقدیر به عمل آمد و در پایان نیز برگزیدگان چهاردهمین دوره نوگلان حسینی معرفی و ‌تجلیل شدند که اسامی آنها به شرح ذیل است:

مقطع ابتدایی دوره اول

محمدیاسین عاملی زاده
حسین کمره‌ای
علی اصغر جعفری نیا
علی اکبر رهسپار
سیدمحمدعلی مشایخی

مقطع ابتدایی دوره دوم

امیرحسین حیدری
محمدصادق جوادی
محمدرضا مهرفرید
محمدرضا نصرآبادی
پارسا رمضان

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

مقطع متوسطه دوره اول

امیر کرامتی
امیرحسین باقری
محمدمهدی ابراهیمی‌نژاد
محمدحسن احمدی
حسین صادقی

مقطع متوسطه دوره دوم

علی علی‌پور
امیرحسین رمضانی
ابوالفضل رضایی
امیرمهدی خلیلی
امیرحسین همتی

تجلیل پیرغلامان از دانش‌آموزان مداح / نوگلان حسینی قدر جایگاه خود را بدانند

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: