کد خبر: 3964284
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان درباره تعطیلی دائمی مساجد در دوران پساکرونا هشدار داد و گفت: بحران کرونا، تأثیر زیادی بر زندگی مسلمانان آلمان داشته و می‌تواند بسیاری از مساجد را برای همیشه به تعطیلی بکشاند.

به گزارش ایکنا؛ ایمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان با تشریح شرایط انجمن‌های اسلامی و مساجد در یک سال گذشته گفت: «کرونا تأثیر بسیار بدی بر زندگی مسلمانان آلمان گذاشته است. به طور مثال، ۱۰۰ انجمن اسلامی که زیر نظر شورای مرکزی مسلمانان فعالیت دارند،  به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل شده‌اند. همچنین ما نگرانیم که تعداد دیگری از مساجد نیز تا پایان بحران کرونا، تعطیل شوند.»

وی درباره دلایل تعطیلی دائم برخی مساجد در شرایط کنونی گفت: متأسفانه بحران کرونا موجب تعطیلی موقتی مساجد در آلمان شده است؛ طبیعی است که در این شرایط، کمک‌های مالی به بسیاری از مساجد نیز قطع شود و در نتیجه آن‌ها نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین باید راهکاری پیدا کنیم تا جلوی تعطیلی مساجد در آلمان را بگیریم.

رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان همچنین با اشاره به آغاز ماه رمضان، گفت: ماه رمضان، ماه رحمت، بخشش، خواندن قرآن و نزدیک شدن به خداوند است. از این‌رو، مسلمانان ترجیح می‌دهند در این ماه در مساجد به عبادت بپردازند، اما به دلیل شیوع کرونا، گردهمایی در مساجد و برنامه‌های افطار بسیار محدود شده است.

وی تصریح کرد: براساس قوانین دولت فدرال آلمان، در مساجدی که مساحتی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر دارند، ۲۰ تا ۳۰ نفر مجاز به عبادت هستند. همچنین برنامه‌های افطاری نیز با حضور گروه محدودی از روزه‌داران در مساجد امکان‌پذیر است. همان‌طور که گفتم این قوانین از سوی دولت فدرال وضع شده است و مسلمانان مانند گذشته، قوانین و محدودیت‌های مربوط به دوران کرونا را رعایت می‌کنند.

بنا به گزارش رایزنی فرهنگی کشورمان در آلمان، مسلمانان این کشور در حالی خود را برای ماه رمضان آماده کرده‌اند که برخی سیاستمداران و رسانه‌ها مانند سال گذشته، فرضیه‌‌هایی مبنی بر تعویق مناسک ماه رمضان به دلیل شیوع بیماری کرونا را مطرح کرده‌اند. این در حالی است که رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان چنین خواسته‌ای را نامعقول دانسته و گفت: برخی می‌گویند که ماه رمضان باید به زمان دیگری موکول شود، اما به اعتقاد من، چنین درخواستی عجیب است. مثل این است که به مسیحیان بگوییم، جشن عید پاک را در دوره‌ای دیگر برگزار کنید. از نظر من، چنین خواسته‌هایی نامعقول است.

مازیک درباره روزه‌داری در دوران کرونا نیز گفت: در اسلام، سلامت انسان‌ها در اولویت قرار دارد. بنابراین روزه برای افراد بیمار و سالخورده واجب نیست. از این‌رو، مسلمانانی که در طول بحران کرونا با مشکل جسمی روبه‌رو هستند، اجباری برای گرفتن روزه ندارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: