کد خبر: 3964345
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
پس از اعتراض مقامات ترکیه به عرضه دو کاشی متعلق به مسجد تاریخی ازنیک، عرضه آنها در حراجی ساتبیز لندن متوقف شد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از دیلی صباح،

بسیاری از خود می‌پرسیدند  که در حراجی ساتبیز لندن در ماه گذشته چه کسی عکسی کمیاب از پادشاه عثمانی سلیمان اول یا سلیمان با شکوه را خریداری کرده است. اما این حراج برای ترکیه اهمیت بیشتری داشت زیرا به گفته مقامات این کشور آنها از سرنوشت دو کاشی لعابی مفقود شده باخبر شدند.

مقامات ترکیه می‌گویند این کاشی‌ها در زمره آثاری است که 19 سال پیش از یک مسجد در جنوب ترکیه به سرقت رفته است. وزارت فرهنگ و جهانگردی این کشور موفق شد حراج آنها را متوقف کند و برای بازگشت آنها اقدامات قانونی انجام داد.

ترکیه پیش از این در جستجوی این کاشی‌ها بود که از جمله 223 مورد سرقت رفته از مسجد اولو ULu در استان آدانا است.

تصویر این کاشی‌ها در کاتالوگ این حراجی با عنوان «آثار هنری جهان اسلام و هند» حدود یک ماه قبل از حراج منتشر شده بود. این کاشی‌ها به عنوان "کاشی‌های سرامیکی ازنیک با تزئینات گل و بوته، مربوط به سال 1575 میلادی است.

با یک بررسی دقیق مشخص شد که این کاشی‌ها دارای همان اندازه، نقوش و سایر ویژگی‌های کاشی‌های مسروقه هستند. مدارک مربوطه برای متقاعد کردن مقامات انگلیس برای جلوگیری از فروش این کاشی‌ها ارسال شد و ترکیه اکنون منتظر پاسخ ساتبیز برای بازگرداندن این کاشی‌ها است.

ترکیه با پیگیری اشیاء عتیقه سرقت شده عرضه شده در حراجی‌ها و برخی مجموعه‌های خصوصی، موفق به بازگردان 2 هزار و 712 اثر قاچاق در خارج از کشور شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: