کد خبر: 3964406
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
غروب سه‌شنبه، نخستین اذان افطار ماه مبارک رمضان پس از وقفه ۸۶ ساله، بار دیگر از مناره‌های مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه طنین‌انداز شد.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری ترکیه، پس از گذشت ۸۶ سال از تبدیل مسجد ایاصوفیه استانبول به موزه، مؤذن این مسجد غروب سه‌شنبه، ۲۴ فروردین، به بالای یکی از چهار مناره مسجد رفته و اذان اولین افطار ماه مبارک رمضان را سر داد.

همزمان لنز دوربین‌ها تصاویر زیبایی از این رخداد مهم ثبت کردند. در برخی از این تصاویر مؤذن مسجد در حالی نمایش داده شده که پشت سر او کند مسجد سلطان احمد و برخی کشتی‌های درحال عبور از تنگه بسفر قرار دارند.

شایان ذکر است مساجد ترکیه برای برگزاری نمازهای پنجگانه در ماه مبارک رمضان همچنان باز هستند اما به دلیل شرایط وخیم شیوع بیماری کرونا در این کشور، نمازهای تراویح در منازل اقامه می‌شود.

دیروز سه‌شنبه نخستین روز ماه مبارک رمضان در برخی کشورهای اسلامی از جمله ترکیه بود، اما در برخی دیگر از کشورها همچون ایران، ماه مبارک رمضان از امروز چهارشنبه، ۲۵ فروردین آغاز شده است.

در ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی، دادگاه ترکیه حکم تغییر کاربری مجموعه فرهنگی ایاصوفیه به مسجد را صادر کرد. این مسجد در سال ۱۹۳۴ میلادی به موزه تبدیل شده بود.
ویدئویی از طنین‌انداز شدن اولین اذان ماه رمضان پس از ۸۶ سال در مسجد ایاصوفیه را در زیر مشاهده می‌کنید.
 
طنین‌انداز شدن اولین اذان ماه رمضان پس از ۸۶ سال در مسجد ایاصوفیه
 
طنین‌انداز شدن اولین اذان ماه رمضان پس از ۸۶ سال در مسجد ایاصوفیه
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: