کد خبر: 3965405
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲

هنرمند روس نام دخت پیامبر(ص) را خوشنویسی کرد

نائله لطفی، هنرمند روس نام حضرت زهرا(س)، دختر گرامی نبی مکرم اسلام(ص) را با بهره‌مندی از هنر تذهیب و خطاطی ایرانی طراحی و با همکاری یکی از هنرمندان ایرانی خوشنویسی کرد.

به گزارش ایکنا، اثر ذکرشده به‌طور مشترک به وسیله نائله لطفی (ایده و طراحی) و خوشنویس مشهور ایرانی، ناصر طاووسی انجام شده است. این تصویر با رنگ روغن و اکریلیک نقاشی شده و در آن از روش تذهیب استفاده شده است.

بنا به اعلام بنیاد مطالعات اسلامی روسیه، در این اثر بر روی بوم به زبان عربی نام دختر پیامبر گرامی اسلام «فاطمة الزهرا» نوشته شده است که به شکل قطره‌ای از باران در پس‌زمینه آسمان است و ترکیب رنگ‌های طلایی و آبی در این تصویر بیانگر همین مضمون هستند. 

چنانکه این هنرمند خوشنویس خود اشاره کرده است در تصویر، قطرات باران نیرویی حیات‌بخش هستند که به نظر می‌رسد فاطمه زهرا (در زبان عربی به معنای تابناک و درخشان) را در فضایی پاکیزه و روشن همانند آسمان متولد می‌‌کند و با عشق، مراقبت و احترام احاطه شده است.

7 آوریل 2021 بنیاد ابن سینا در روسیه پذیرای این هنرمند خوشنویس روس بود. در این دیدار که با حضور سیدناصر طبایی، معاون بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا و نائله لطفی، هنرمند روس صورت گرفت، وی این اثر را به این بنیاد اهدا کرد. 

این بنیاد در راستای معرفی هنر خوشنویسی تاکنون اقدامات متعددی انجام داده است که برگزاری دوره آموزشی هنر خطاطی در شهرهای مسکو و کازان(قازان) از سوی استاد طاووسی در تابستان 1398و تهیه مستند خط (نقطه) از مهم‌ترین آن‌ها بوده است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha