کد خبر: 3965409
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
همزمان با روز نکوداشت سعدی؛
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از راه‌اندازی «نهضت خوانش آثار سعدی» در این محافل ادبی، همزمان با روز بزرگداشت سعدی شیرازی، شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی خبر داد.

نهضت خوانش آثار سعدی آغاز می‌‌شودبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اشاره به توجه و تأکید رهبر فرزانه انقلاب در ضرورت پرداختن به آموزه‌های اجتماعی و تربیت اخلاقی، و توجه به آثار سعدی و عزم نهاد با دستور کار قرار دادن خوانش آثار سعدی در محافل ادبی گفت: حدود یک سال و نیم از راه‌اندازی محافل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌گذرد و این محافل توانسته‌اند با همراهی جمعی از پیشکسوتان و استادان عرصه شعر و ادب از طریق اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی و ادبی در گسترش جریان‌های اصیل زبان و ادبیات فارسی مؤثر باشند.

وی با اشاره به نقش شورای ادبی نهاد در تدوین سیاست‌های راهبردی و جامع محفل‌ها و ساماندهی و هدایت جریان ادبی در کتابخانه‌های عمومی، افزود: با استفاده از ظرفیت شاعران پیشکسوت و برجسته عضو شورای ادبی نهاد و دبیران محافل ادبی در کشور، در نظر داریم همزمان با اول اردیبهشت، روز بزرگداشت شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی، استاد سخن، سعدی شیرازی، «نهضت خوانش آثار سعدی» را در محافل ادبی راه‌اندازی کنیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد ادامه داد: طلیعه خوانش آثار سعدی، همزمان با آیین گرامیداشت سعدی در محفل ادبی «قند پارسی» استان فارس آغاز می‌شود و این محفل میزبان ویژه‌برنامه ملی «عطر سخن سعدی» خواهد بود. در این برنامه غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و کاووس حسن‌لی، استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، پیرامون شعر و هنر شیخ اجل سعدی شیرازی و زیبایی‌های کلام او گفت‌وگو خواهند کرد و محمد مرادی، استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز؛ نغمه مستشارنظامی، دبیر شورای ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ مصطفی محدثی خراسانی از شاعران برجسته کشور و حبیب‌الله حسینی میرآبادی، شاعر و ادیب استان فارس شعرخوانی خواهند داشت.

رمضانی درباره بخش‌های مختلف این ویژه‌برنامه در استان‌های مختلف بیان کرد: ویژه‌برنامه گرامیداشت سعدی در برخی دیگر از استان‌های کشور ادامه خواهد داشت و نشست‌های ادبی، همچون «استاد سخن کیست» ویژه کودک و نوجوان، «طنز در آثار سعدی»، «حکایت‌خوانی و نقالی کودک و نوجوان» با محوریت آثار سعدی، «بررسی سادگی زبان در شعر فارسی»، «بررسی منظومه فکری سعدی در غزلیات و بوستان» و... از محتوای دیگر جلسات یادشده خواهد بود.

وی در ادامه گفت: پس از آن در جلسات مستمر محافل ادبی، خوانش آثار سعدی (گلستان و بوستان‌خوانی) در دستور کار محافل قرار خواهد گرفت و کارگاه «استاد سخن، سعدی» برای کتابداران و اعضا آغاز به کار خواهد کرد و غزل‌های حکمت‌آمیز و حکایات منتخب سعدی که توسط دبیران محافل ادبی استان‌ها و کتابداران خوانش شده است، در فضای مجازی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: