کد خبر: 3968507
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آستانه فرا رسیدن ۱۲ اردیبهشت‌ماه، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و گرامیداشت مقام معلم و استاد، پیامی صادر کرد.

عاملی

به گزارش ایکنا، به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن پیام سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آستانه فرارسیدن روز معلم، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
قال علی علیه‌السلام: مَن عَلَّمَنی حَرفاً فَقَد صَیَّرَنی عَبداً؛
کسی که مرا حرفی تعلیم دهد مرا عبد و بنده خود کرده است.

با سلام و احترام به جامعه معلمین گرانقدر و اساتید فرهیخته.

انسان در قرآن کریم از «آموختن» آنچه نمی‌داند کرامت می‌یابد، پیامبراکرم‌(ص) مأمور به تعلیم و تهذیب و پایدار کردن اخلاق در میان مردم می‌شود و در سنت علوی، هر که حرفی بیاموزاند، او را بنده خویش کرده است، این چکیده‌ای از نگاه مکتب نورانی اسلام به جایگاه رفیع «معلم» است.

«روز معلّم» را پاس می‌داریم و یاد و خاطره معلم و استاد برگزیده «استاد شهید، مرتضی مطهری» که نماد جامع‌نگری، اندیشه‌ورزی، نوآوری و دردمندی بود را نیز گرامی می‌داریم. به تعبیر حکیم انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری «جامعه‌ای که بر محور آموزش می‌چرخد، معلّم مرکز آن دایره و محور آن حرکت است»، لذا بر ماست که محور تعلیم و تربیت را حمایت کنیم و رفیع‌ترین جایگاه و منزلت اجتماعی را برای او فراهم کنیم.

نقش معلم و استاد به عنوان هدایت‌کننده و اسوه‌ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و موثرترین عنصر در تحقق مأموریت‌های نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی، نقشی بی‌بدیل است و عبور از چالش‌های پیش‌روی نظام تعلیم و تربیت و تحقق اهداف «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» و نقشه جامع علم کشور تنها با همکاری، همیاری و همدلی معلمان و اساتید امکان‌پذیر است. بی‌تردید جامعه ایرانی به قله‌های پیشرفت و تعالی دست نمی‌یابد، مگر با فراهم آوردن زمینه‌های تربیت معلمان و اساتیدی خلاق و فکور و تأمین فضایی احترام‌آمیز که متناسب با شأن آن‌ها باشد.

ایران اسلامی امروز به خود می‌بالد که بهره‌مند از وجود معلمان و اساتید فرهیخته است که دست همت از آستین فکرت برون آورده‌اند و خردمندانه با توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و نیز ارتقاء جایگاه و نقش تربیتی خانواده و مشارکت اثربخش آن با نظام تعلیم و تربیت، گام در راه پیشرفت میهن عزیزمان برداشته‌اند و خدمتی بی‌منت، پر از حماسه، مجاهدت و ایثار را عرضه می‌کنند.

امید آن دارم نهادها، دستگاه‌ها، سازمان‌ها و بخش‌های سهیم در پیشرفت کشور با مشارکتی فعال و مؤثر و قدرشناسی از تلاش‌های معلمان عزیز و اساتید گرانقدر دانشگاهی، از مسئولیت خویش در قبال آموزش و پرورش و دانشگاه غفلت نورزند تا این نهاد‌های مهم علم و دانش بتواند اثربخش‌تر از هر زمانی به فعالیت‌های خود بپردازد.

بدیهی است استقرار جامعه اسلامی و رسیدن به اهداف و شاخص‌های تمدن نوین اسلامی و دست یافتن به پیشرفت جامع و فراگیر و بهره‌مندی از جامعه صالح، سالم و موفق مستلزم منابع انسانی دانشمند، توانمند و صالح و صادق است که شرافت آن متعلق به جامعه معلمین و اساتید حوزه و دانشگاه است.

از خدای سبحان در ماه پر‌فضیلت رمضان دوام توفیقات جامعه معلمین عزیز را خواستارم و از مسئولین کشور تقاضامندم از هر نوع حمایت از جامعه معلمین و اساتید دریغ نکنند که خدمت به آن‌ها، خدمت به شرافت و عزت ملی و کمک به استقرار جامعه اسلامی است.

سعیدرضا عاملی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: