کد خبر: 3968511
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
در مستند «راویان نور» معرفی شد؛
«حسن احمدی‌زاده آرانی»، قاری ممتاز از دوران کودکی با حضور در جلسات مذهبی به تلاوت آیات قرآن می‌پرداخته است و نزد اساتید شهرستانی و کشوری چون احمد سربند و بیابانی و غلامرضا شاه میوه و احمد ابوالقاسمی و محمدحسین سعیدیان زانوی تلمذ زده است. وی همواره سعی بر نهادینه کردن مضامین قرآنی در زندگی و تسری آن میان خانواده و دوستان داشته است.

به گزارش ایکنا، نخستین قسمت از مستند «راویان نور» به معرفی حسن احمدی‌زاده آرانی، قاری ممتاز آران و بیدگلی، پژوهشگر برتر دانشگاه کاشان و عضو هیئت علمی این دانشگاه پرداخت.

وی از همان دوران کودکی در جلسات مذهبی مختلف شرکت داشته و به انحای مختلف به تلاوت آیات قرآن می‌پرداخته است. در دوران دانش‌آموزی از محضر اساتید شهرستان آران و بیدگل و کاشان چون تصویری، حجت‌الاسلام مهدی رحیمی، احمد سربند و بیابانی بهره‌مند می‌شود. و بنابر اذعان خود «حدود سه سال نیز از محضر استاد غلامرضا شاه‌میوه و مدت زیادی نیز از محضر اساتیدی چون احمد ابوالقاسمی و محمدحسین سعیدیان در تهران بهره برده‌ام».

وی به سبب همین تلمذ محضر اساتید به شرکت در محافل مختلف و همچنین مسابقات تشویق می‌شود. احمدی‌زاده از سال 85 با آستان مقدس محمدبن هلال بن علی(ع) آران و بیدگل و در برخی از جلسات قرآن شهرستان کاشان به عنوان مدرس و مبلّغ همکاری می‌کند.

این قاری ممتاز آران و بیدگل نخستین بار در سال 1386 در مسابقات قرآن دانشجویی در سطح کشور در رشته قرائت حائز رتبه دوم می‌شود و با تلاش‌هایی که انجام می‌دهد، در سال 1387 در همین مسابقات در سطح کشور رتبه نخست را از آن خود می‌کند.

احمدی‎زاده هر هفته چهارشنبه شب‌ها سال جلسه قرآنی در سطح شهرستان برگزار می‌کند که از مهمترین جلسات قرآن شهر محسوب می‌شود. ایشان همچنین طی این جلسات وجلسات قرآنش در دارالقران محمدبن هلال‌(ع) نوجوانان خوش ذوق زیادی را به عنوان قاری تربیت کرده و به مسابقات اعزام کرده است.

وی فارغ‌التحصیل مقطع دکتری از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی و مؤلف و مترجم کتب مختلف چون کتاب اصول و ضواب علم قرائات و چندین مقاله دیگر است. ایشان هیچ‌گاه از فعالیت‌های قرآنی و محافل و پژوهش‌های قرآنی جدا نشده است، حتی پس از اینکه به عنوان هیئت علمی در دانشگاه کاشان مشغول به همکاری شده‌اند.

حسن احمدی‌زاده آرانی به سه زبان عربی، انگلیسی و آلمانی تسلط دارد و کارهای پژوهشی‌اش را با استخراج مطالب از منابع از این زبان‌ها انجام می‌دهد.  وی از خاطره حضور و تلاوتش در سال 95 نزد مقام معظم رهبری به عنوان یکی از بهترین لحظات زندگی اش یاد می‌کند.

این قاری شهرستان آران و بیدگل بر این باور است که همراه خداوند در جای جای مختلف زندگی‌اش به او و خانواده‌اش توجه و لطف داشته است و با وجود اینکه سعی می‌کند در موقعیت‌های مختلف به مضامین قرآن توجه کند بیشتر آیه 60 سوره مبارکه غافر را با خود زمزمه می‌کند « وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِى أَسْتَجِبْ لَکُمْ...».

از دیگر بخش‌های این برنامه، گفت‌‌وگو با سایر قراء و اعضای هیئت علمی دانشگاه کاشان بود که حسن احمدی زاده را اینگونه تعریف کردند؛

  • تبلور و ظهور معیارای قرآنی در رفتارهای ایشان
  • نشانه‌های الگوی عملی و اسوه قرآنی در زندگی و رفتار وی
  • با اخلاق و متانت در برخورد با دانشجویان
  • جلسه‌داری قرآن با سعه صدر
  • نمود ویژگی‌های فرهنگی و استاد موفق دانشگاهی در ایشان
  • خلاقیت و ابداعیات در نگارش مقالات و چاپ کتب
  • قبول حضور در مراسم بدون فوت وقت و با کمال میل و اشتیاق
  • و...

این برنامه به تهیه‌‌کنندگی و کارگردانی سیدمهدی موسوی‌برزکی طی ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای حوالی ساعت 18:40 به روی آنتن شبکه مستند می‌رود که  بازپخش این مجموعه روز بعد، ساعت 12:30 انجام می‌شود.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: