کد خبر: 3968783
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
رمان «بازگشته» نوشته حمید نورشمسی با موضوع روزنامه‌نگاری که در پی هویت خود است، منتشر شد.

«بازگشته» منتشر شدبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ کتاب «بازگشته» دومین رمان حمید نورشمسی است که به تازگی به همت انتشارات کتاب نیستان به قیمت ۲۹ هزار تومان منتشر شده است.

این نویسنده که به عنوان یک فعال فرهنگی، سابقه همکاری با روزنامه‌ها و رسانه‌های متعددی را داشته است، در این رمان قهرمان داستان خود را روزنامه‌نگاری انتخاب کرده است که سعی در کشف و بازیابی هویت و جایگاه خود دارد.

داستان این رمان از حضور قهرمان داستان در مراسم تشییع پیکر شهدای غواص آغاز می‌شود و برخورد مخاطب با خانواده‌ای که سال‌هاست دو عضو از آن‌ها در جریان جنگ تحمیلی مفقود الاثر شده‌اند و در ادامه آشنایی و علاقه‌مندی قهرمان داستان به دختر این خانواده او را به ماجرای کشف ماهیت و سرنوشت دو عضو مفقود الاثر این خانواده هدایت می‌کند.

«بازگشته» رمانی با شیوه روایت ساده و با زاویه دید اول‌شخص است. زبان روایت در این داستان در خدمت پیشبرد داستان قرار گرفته است و نویسنده بیش از هر چیز سعی در بیان جزئیات و توصیفاتی داشته که داستان را به پیش می‌برد. چالش‌های متعدد نویسنده با خود و خانواده و پیشینه‌اش و درگیری‌های ذهنی که او را به تغییر ساختار زندگی‌اش نیز هدایت کرده است، در این داستان به شکلی در خور توجه ترسیم می‌شود.

نثر بی‌تکلف و بهره‌مندی از ریزقصه‌های متعدد در داستان و نیز بن‌مایه مستند این اثر، مهمترین ویژگی‌هایی است که این داستان بلند را خواندنی کرده است.

نویسنده این رمان را به چشم‌های منتظر مادران سرزمینش تقدیم کرده است، جدای از این، بازگشته داستانی است که نیمی از آن در فضای سفر و روایت جاده‌ای رقم می‌خورد و از این منظر نیز اثری پرتعلیق و پرفراز و نشیب به شمار می‌رود. قهرمان این رمان در جای‌جای آن بی‌تاب رسیدن به فرجامی است که هیچ تصوری از آن ندارد و در نهایت نیز در پایان داستان با اتفاقی غیرمنتظره همراه می‌شود.

پیش از این رمان «دایره‌ها» از این نویسنده منتشر شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: