کد خبر: 3968891
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
چهارمین نشست کمیته تخصصی تدوین «سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت»، با حضور معاون رییس‌جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز یکشنبه 12 اردیبهشت‌ماه برگزار و پیش‌نویس این سند تصویب و آماده ارسال به شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

ارسالی/ پیش‌نویس «سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت» تصویب شدبه گزارش ایکنا؛ مهندس سعید اوحدی در این نشست ضمن اشاره به شأن و جایگاه رفیع لیالی قدر، این شب‌ها را موجب برکات کثیر و تحول روح خواند و گفت: شهادت عالی‌ترین مقام رشد است و امیدواریم خداوند شب قدری مانند شب قدر شهدا برای ما قرار دهد که بتوانیم ذره‌ای از آن کمالات بهره‌مند شویم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تدوین «سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت» را کار بسیار مقدس و ارزشمندی خواند و عنوان کرد: امروز شاهد هستیم که استکبار جهانی سعی دارد در حوزه ایثار و شهادت خدشه وارد و ایجاد سؤال کند لذا هرچقدر زمان بیشتر می‌گذرد، ضرورت فرمایش مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر مکتب شهید سلیمانی به‌عنوان یک مکتب نه به‌عنوان یک شخص در زندگی امروز و ضرورت تدوین این سند بیشتر احساس می‌شود.

اوحدی با اشاره به فرمایش حضرت امام باقر(ع) که می‌فرمایند «هیچ چیز نزد خداوند عزوجل محبوب‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت شود، هرچند که اندک باشد» اضافه کرد: در تدوین این سند هم باید توجه داشته باشیم که برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنیم و بر آن مداومت و نظارت داشته باشیم.

معاون رییس‌جمهوری با تأکید بر ضرورت قابل اجرا بودن اسناد و برنامه‌های تدوین شده، عنوان کرد: گاه یک چشم‌انداز تعیین و برنامه‌های سنگینی تدوین می‌شود که قابلیت اجرا ندارد اما اگر به همین بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری توجه کنید، به قدری مستدل و مناسب تهیه شده است که با تلاش می‌توان به آن جامه عمل پوشاند.

وی با تأکید بر ضرورت وجود کمیته راهبری نظارتی بر اهدافی که در این سند ملی تعریف شده، اضافه کرد: قطعاً وجود این سند ارزشمند و لازم است و چارچوب و منشوری برای اقدامات آینده خواهد بود. از طرفی این سند یک برنامه پنج‌ساله است و حتماً بعداً آسیب‌شناسی خواهد شد.

اوحدی ضمن تأکید بر همکاری و مشارکت فرهنگی بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و نهادهای دفاعی کشور، تصریح کرد: در تدوین و اجرای این سند ملی به کمک و همکاری نیروهای مسلح اعتقاد داریم و امیدواریم با توجه به نقش‌های تعریف شده برای آنها در این سند نقش مؤثری در اجرای آن ایفا کنند.

در این نشست معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران و دیگر اعضای کمیته تخصصی تدوین «سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت» حضور داشتند.

گفتنی است در پی ابلاغ ماده واحده مصوب ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور توسط معاون اول رییس جمهوری مبنی بر تدوین سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، پس از برگزاری جلسات منظم گروه تحقیق، گروه‌های پژوهشی و شوراهای هماهنگی مدیران سازمان‌های لشگری، کشوری و سازمان‌های مردم نهاد ایثارگری و تشکیل چهار جلسه کمیته تخصصی پیش‌نویس سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت به تصویب رسید و مقرر شد پیش‌نویس تنظیمی برای بررسی و تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: