کد خبر: 3969374
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
حجتی در جشن رمضان:
حجتی در برنامه جشن رمضان گفت: معنای تقوا با ترس فرق دارد. خوف و خشیت الهی باید در کار باشد تا تقوا داشته باشیم نه اینکه از خداوند بترسیم. خداوند به دنبال بهانه است تا با ما رفیق باشد. کسی هم که با خدا رفیق است، نسبت به دیگران عطوفت دارد.
خداوند دنبال بهانه برای رفاقت استبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جشن رمضان، در بیست و یکمین قسمت از این برنامه که شب گذشته پخش شد حجت الاسلام و المسلمین وحید حجتی گفت: رفاقت در وجود همه آدم‌ها وجود دارد، دعا‌هایی هم که در ماه رمضان توصیه شده‌اند، بابت این است که اول از همه خدا را بشناسیم. هر وقت که خدا را شناختیم، عاشقش می‌شویم و ماه رمضان فرصتی برای این امر است.
عده‌ای می‌گویند من روزه می‌گیرم، نماز هم می‌خوانم بابت اینکه خداوند با من کاری نداشته باشد. در صورتی که اگر خدا را بشناسی برای او جان می‌دهی. این در حالی است که رفاقت با خداوند کارکرد‌های اجتماعی هم دارد. 
 
این کارشناس مذهبی در پاسخ به اینکه چرا از کودکی به ما می‌گویند از خداوند بترسید، اظهار کرد: معنای تقوا با ترس فرق دارد. خوف و خشیت الهی باید در کار باشد تا تقوا داشته باشیم نه اینکه از خداوند بترسیم. خداوند به دنبال بهانه است تا با ما رفیق باشد. کسی هم که با خدا رفیق است، نسبت به دیگران عطوفت دارد. به طور مثال حضرت علی(ع) وقتی در بستر بودند و رنگ چهره مبارکشان بسیار زرد شده بود، چند توصیه به امام حسن(ع) کردند. یکی از توصیه‌های ایشان درباره ایتام بود و پس از آن در همان حالت به فرزندشان فرمودند که به دشمن من از همان آب و غذایی بدهید که خودتان می‌خورید، زیرانداز اتاقی که در آن مستقر است نرم باشد. این مهربانی فقط در صورت رفاقت با خدا پیش می‌آید.
 
حجت الاسلام حجتی با بیان اینکه نتیجه نماز و روزه توجه است، گفت: همسر شهید چمران می‌گوید که وقتی در لبنان بودیم، آقا مصطفی هر روز صبح برای من صبحانه درست و رختخوابم را مرتب می‌کرد، به او می‌گفتم اینکار را نکن، اما جواب می‌داد که من روز خواستگاری به مادرت قول دادم این کار را انجام دهم. همچنین دختر شهید صیاد شیرازی نقل می‌کند که پدرم روز‌هایی که در خانه بود ابتدا دو رکعت نماز می‌خواند سپس در کار‌های منزل به مادرم کمک می‌کرد، از او پرسیدم حکمت این نماز خواندن و بعدش کار‌های منزل چیست؛ پدرم گفت از استادم شنیدم که اگر می‌خواهی غرورت از بین برود در کار‌های خانه به همسرت کمک کن. دو رکعت نماز را هم به این خاطر می‌خوانم که اگر مادرت از من تشکر نکرد ناراحت نشوم و بدانم که برای خدا انجام داده‌ام.
 
در ادامه محمد جزنی مداح اهل بیت(ع) پس از مداحی در وصف امیرالمومنین(ع)، گفت: من ۱۵ سال در ایام محرم، صفر، نیمه شعبان و ماه رمضان در دبی و همچنین مسکو بودم. الان ۱۵ سال است که در محرم و صفر برای ایرانی‌های مقیم رومانی و بخارست برنامه اجرا می‌کنم. ایرانی‌ها در آنجا هیئت تشکیل داده‌اند و من در هیئت آن‌ها همانند هیئت‌های قدیمی چهارپایه خوانی می‌کنم. این شیوه در بازار تهران رایج بود.
 
جشن رمضان ۱۴۰۰ به تهیه‌کنندگی کاوه امیری و سردبیری فرزانه پزشکی، کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که در شب‌های ماه مبارک رمضان حوالی ساعت ۲۱:۳۰ تقدیم حضور بینندگان می‌شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: