کد خبر: 3971045
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
استاد علی راهجیری، خوشنویس پیشکسوت و دارای لقب زبدةالکتاب شب گذشته دار فانی را وداع گفت.
زبدةالکتاب ایران درگذشتبه گزارش ایکنا؛ استاد علی راهجیری مشهور به «زبدة‌الکتاب» متولد ۱۳۱۷ در رشت است. وی در مکتب استادان بزرگ خوشنویسی همچون زرین‌خط، محمّد فرزیب، ابوالفضل موسوی کجوری، حسن و حسین میرخانی و علی ­اکبر کاوه پرورش یافت. سالیان متمادی در انجمن خوشنویسان ایران به تعلیم هنرجویان پرداخت و خوشنویسان فراوانی از آموزه‌های این استاد بهره بردند.
 
راهجیری علاوه بر مهارت در خوشنویسی، در زمینه تحقیق و پژوهش نیز فعال بود و از آثار پژوهشی او می‌توان کتاب‌های «تذکره خوشنویسان معاصر»، «تاریخ مختصر خط»، «سیر خوشنویسی در ایران»، «زندگانی و آثار عمادالکتّاب» و «تذکره خوشنویسان ایران» را نام برد. او کتاب‌های دیگری نیز نوشته بود که فرصتی برای انتشار نیافته بودند، از جمله کتاب «ادب‌التعلیم» که به گفته خود استاد انتشار آن می‌تواند نمونه‌ای بی‌نظیر از نکات خوشنویسی نستعلیق در اختیار مخاطبان قرار دهد، زیرا شامل نکاتی است که از هشت استاد بزرگ خود فراگرفته است و تجربیات خود را نیز به آن افزوده است.
 
استاد راهجیری در چندین دهه فعالیت هنری خود به کتابت پانزده جلد کتاب به خط نستعلیق و شکسته نستعلیق پرداخت که برخی آثار کتابتی او مناجات پیر هرات، صد پند لقمان، کتاب ملستان اثر میرزا ابراهیم مدایح نگار و... هستند. 
 
زبدةالکتاب ایران درگذشت
 
استاد علی‌اکبر کاوه پس از دیدن چند صفحه از مثنوی لیلی و مجنونِ مکتبی شیرازی به قلم کتابت علی راهجیری، در ذیل آن مرقومه لقب زبده‌الکُتاب را به او اعطا کرد. دانش و اطلاعات استاد راهجیری درباره تعلیم نستعلیق و شناخت ابزار خوشنویسی به گونه‌ای بود که از او با عنوان دانشنامه خوشنویسی یاد می‌کردند.
 
یادآور می‌شود؛ مراسم نکوداشت استاد علی راهجیری به پاس چند دهه آموزش و پژوهش در عرصه خوشنویسی، مرداد ۱۳۹۸ در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.
 
ایکنا درگذشت این هنرمند ملی را به خانواده ایشان و همچنین جامعه فرهنگی تسلیت می‌گوید.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: