کد خبر: 3971104
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
حسام:
یک نویسنده گفت: طراحی جایزه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم در زمان حیات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی ایشان انجام گرفته است.
جایزه شهید همدانی با تائید سردار سلیمانی رقم خوردبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛ حمید حسام از پایه‌گذاران دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛ جایزه سردار شهید حاج حسین همدانی به‌ضرورت برپایی این جایزه اشاره کرد و گفت: تجربه من و آقای گلعلی بابایی در برگزاری کتاب سال دفاع مقدس، سرمایه بزرگی بود تا ما را واقف کند به اینکه در فضای فعلی فرهنگی، خلأ جایزه بزرگ ملی و بلکه بین‌المللی با نام و عنوان مدافعان حرم احساس می‌شود.
 
وی با اشاره به هشت سال مسئولیت برگزاری کتاب سال دفاع مقدس افزود: در کتاب سال دفاع مقدس شاهد ژانر‌ها و موضوعات متعدد و متنوعی بودیم و یک وقفه چندساله در برگزاری آن باعث شد کتاب‌های زیادی در حوزه مدافعان حرم جمع شود و این تجمیع دقیقاً از شروع غائله و فتنه شام یعنی از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۷ که به فکر برگزاری این کار افتادیم، ختم می‌شد.
 
حسام با بیان اینکه در مدت یادشده کتاب‌هایی در حوزه مدافعان حرم منتشر شده بود، اغلب در کتاب سال دفاع مقدس دیده نشده بودند، گفت: بنابراین ضرورت برگزاری چنین جایزه‌ای دیده شد؛ چراکه این آثار ادبی در هیچ جایزه و جشنواره‌ای دیده نمی‌شدند و از طرفی هم کثرت آثار در این حوزه ما را متقاعد می‌کرد که این کار را باید انجام دهیم.
 
این نویسنده ادامه داد: اینکه شکل و شمایل این کار چطور باشد و از کجا شروع کنیم و با چه سازمان‌هایی هماهنگ کنیم و چگونه حدود کار را تعریف کنیم سؤال خیلی مهمی بود. جرقه این کار برمی‌گردد به سفری که من همراه محسن مؤمنی شریف، رئیس وقت حوزه هنری، به دعوت حزب‌الله لبنان در سال ۱۳۹۶ به کشور لبنان داشتیم. بعد از دیدار با سید هاشم صفی‌الدین؛ مسئول اجرایی حزب‌الله و صحبتی که درباره نقش مدافعان حرم به‌ویژه شهید حاج حسین همدانی شد، ما این مسئله را در آنجا مطرح کردیم که جایزه‌ای با عنوان «جایزه مدافعان حرم» در فضای فرهنگی کشورمان خالی است.
 
وی به چرایی عنوان این جایزه به نام «شهید حاج حسین همدانی» اشاره کرد و توضیح داد: دلیل اینکه نام حاج حسین همدانی باید در پیشانی این کار مطرح شود، این بود که شهید همدانی به‌عنوان یک پیش‌قراول و طلایه‌دار، به تشخیص سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده سپاه سوریه معرفی می‌شود. این معرفی دقیقاً در تاریخی اتفاق می‌افتد که بحران در سوریه آغاز می‌شود. نکته اینجاست که زمانی شهید همدانی کار را شروع می‌کند که دقیقاً تا زمان شهادت حاج قاسم ۸ سال تمام طول می‌کشد. یک اتفاق خیلی معنادار است!
 
این نویسنده با ذکر این نکته که طراحی جایزه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم در زمان حیات شهید سلیمانی و با هماهنگی وی انجام شده است، گفت: بعد از اینکه از لبنان به تهران بازگشتیم و آن تیم اولیه را شکل دادیم و قرار شد شورای علمی را تعریف و سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط را اضافه کنیم، یکی از مجموعه‌ها، نیروی قدس سپاه بود. ما چنین استدلال کردیم که جایزه مدافعان حرم نسبت به جایزه مقاومت نسبت جز به کل دارد. بنابراین از مهرماه، دوسالانه به نام شهید همدانی ثبت شد و به تائید حاج قاسم رسید.
 
وی با اشاره به بین‌المللی بودن جایزه شهید همدانی بیان کرد: تولیدات در حوزه مدافعان حرم به جغرافیای ایران منحصر نمی‌شود و فرامرزی است. از این رو کشور‌های جبهه مقاومت هم تولیداتی داشتند که باید آن آثار هم دیده می‌شد. از این‌جهت ترکیبی به‌عنوان شورای سیاست‌گذاری انتخاب شد که به شکلی مرتبط با بحث‌های عراق و سوریه باشند. نمایندگانی از نیروی قدس، معاونت فرهنگی سپاه، سازمان فرهنگی و هنری اوج، صداوسیما، موسسه انتشاراتی ۲۷ بعثت وابسته به لشکر ۲۷، موسسه شهید همدانی، شهرداری تهران، حوزه هنری و مجموعه‌های دیگری عضو این شورا بودند.
 
وی با اشاره به اینکه در دوره اول کتاب‌ها در بازه زمانی ۷ ساله مورد داوری قرار گرفت، اظهار کرد: چون در دوره اول هیچ نوع داوری اتفاق نیفتاده بود، حجم آثار ازنظر کمی زیاد بود؛ اما در دوره‌های بعدی به نظر می‌رسد که از کمیت کاسته و به کیفیت افزوده می‌شود.
 
حسام بر کیفی شدن آثار در دوره‌های بعدی اشاره کرد و گفت: برای نویسنده خیلی مهم است که کار خوب چه مختصات و ویژگی‌هایی دارد و این را هیئت‌داوران مشخص می‌کنند. قطعاً، چون داوری‌ها اتفاق افتاده و طراز کار درآمدهاست نویسنده‌ها خیلی بیشتر در انتخاب سوژه و وقت گذاشتن و پژوهش و تحقیق برای ارائه یک کار خوب دقت می‌کنند و فکر می‌کنم کیفیت کار نسبت به دوره‌های قبل بهتر خواهد شد.
 
وی یکی از ضعف‌های دوره اول را نبود ارتباط خوب با ناشران کشور‌های عراق و سوریه برای ارسال آثار بیان کرد و افزود: متأسفانه در دوره اول جایزه شهید همدانی بسیاری از آثار به زبان‌های دیگر که مشخصاً بیشتر عربی بود، از سوی ناشران که کشور‌های مبدأ بودند به دبیرخانه ارسال نشد و دبیرخانه خودش آثار را جمع‌آوری کرد. امیدواریم در این دوره با مسئولیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس این ضعف هم برطرف شود.
 
دبیر علمی دوره اول جایزه شهید همدانی با تأکید بر اینکه موضوع این جایزه «مدافعان حرم» است، یادآور شد: در دوره اول خیلی‌ها به‌اشتباه فکر می‌کردند، چون عنوان دوسالانه «جایزه شهید همدانی» است باید کتاب‌هایی که در مورد ایشان نوشته شده و به دبیرخانه ارسال شود. تأکید می‌کنم که ما موضوع مدافعان حرم را داریم که در رأسش شهید همدانی و شهید سلیمانی هستند. قطعاً به این دو نفر ختم نمی‌شود. تمام شهدایی که مدال درخشان دفاع از حرم به کارنامه زندگی‌شان خورده است و به شهادت رسیده‌اند، سوژه‌های این کار هستند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: