کد خبر: 3971434
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲
یادداشت/
مرتضی نجفی قدسی، طی یادداشتی در خصوص برگزاری حضوری امتحانات دانش‌آموزان و خطر گسترش مجدد کرونای انگلیسی هشدار داد.

آیا امتحانات حضوری دو میلیون دانش‌آموز گسترش کرونای را در پی نخواهد داشت؟!

به گزارش ایکنا، مرتضی نجفی قدسی طی یادداشتی که در اختیار این رسانه قرار داد، درخصوص برگزاری حضوری امتحانات دانش‌آموز و خطر گسترش مجدد کرونای انگلیسی هشدار داد. متن این یادداشت بدین شرح است:

متأسفانه قرار است در این شرایط خاص شیوع کرونای انگلیسی که قریب یک ماه است کشور را نیمه تعطیل کرده است، امتحانات پایه ‏های نهم و دوازدهم دانش آموزان به صورت حضوری و در حوزه‏ های امتحانی برگزار شود.
سال گذشته با تصمیم ناشیانه مسئولان آموزش و پرورش و اصرار آنها بر شروع سال تحصیلی در مهرماه با حضور دانش آموزان در مدارس، شروع پیک سوم کرونا را شاهد بودیم و حال آن که در همان مقطع همه دانشگاه‏ها به صورت غیر حضوری فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند ولی اصرار مسئولان آموزش و پرورش بر حضور دانش آموزان در مدارس بسیاری از خانواده‏ها را به کام کرونا فرستاد.
امسال نیز در حالی که تمام امتحانات دانشگاه‏ها غیر حضوری برگزار می‏شود و حتی آزمون دکتری را هم به تعویق انداختند و همه اینها برای حفظ سلامت آنان و جامعه مفید و لازم و ضروری است، پس چرا باید حدود دو میلیون دانش آموز را به تجمع در مدارس برای امتحانات فرا بخوانیم!
گفته می‏شود، این امتحانات با رعایت پروتکل‏های بهداشتی برگزار می‏شود که واقعاً این امکان در همه مدارس بخوبی وجود ندارد، گرچه اگر هم این امتحانات با فاصله ضروری و با رعایت همة نکات هم برگزار شود، آیا از ملاقات دانش آموزانی که بیش از یک سال است همدیگر را ندیده اند و این امتحانات اولین فرصت دیدارشان را فراهم کرده است، می‏توان جلوگیری کرد؟! قطعاً دانش آموزان و خانواده‌هایشان در قبل و بعد از امتحان در محیط مدرسه و بیرون مدرسه یکدیگر را می‏بینند و سلام و احوالپرسی می‏کنند و همین دیدارها زمینة شیوع مجدد این بیماری منحوس را پدید خواهد آورد، مخصوصا این که این امتحانات به مدت ۲ هفته به طول می‏انجامد و این جمعیت ۲ میلیونی بیش از ۱۰ بار همدیگر را ملاقات می‏کنند و حال آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه یک تجمع ۱۰۰ نفره را در تالارها حتی برای یک جلسه نمی‏دهد آن وقت چطور اجازه چنین تجمعی آن هم به طور متوالی در طول دو هفته به آموزش و پرورش داده می‏شود؟!
اگر مسئولان آموزش و پرورش نگران تقلب در امتحانات هستند و اصرار بر حضوری بودن امتحانات دارند، لااقل تا پدیدآمدن شرایط سالم اجتماعی این امتحانات را به تعویق بیندازند.
آنچه که مسلم است ستاد ملی مقابله با کرونا باید در این موضوع دقت لازم را به خرج بدهد، دو میلیون نفر، جمعیت کمی نیست، خانواده ‏های بیش از یک میلیون و یکصد و بیست هزار نفر دانش آموزانی که پایه نهم هستند به اضافه خانواده‏ های حدود هفتصد هزار دانش آموزی که در پایه دوازدهم هستند به شدت نگران سلامت فرزندانشان هستند و اگر این دو میلیون نفر را با جمعیت خانواده هایشان در نظر بگیریم شاید جمعیتی حدود ده میلیون نفر را درگیر می‏کند!
براستی چرا ستاد ملی کرونا حاضر به چنین ریسکی شده است و این خطر بزرگ را غمض عین می‏کند، شما که هر گونه مسافرت را لغو کردید، چرا به آموزش و پرورش اجازه چنین تجمعی را می‏دهید؟! آیا سلامت مردم باید به خطر بیفتد تا مثلاً تقلبی در امتحانات آموزش و پرورش رخ ندهد؟!
هنوز هم دیر نشده است و ستاد ملی مقابله با کرونا جلو امتحانات حضوری آموزش و پرورش را بگیرد یا لا اقل امتحانات را به تعویق بیندازد و یا حداقل امتحانات پایه نهم که جمعیت قابل توجهی هستند را نیز مانند سایر پایه‏ ها غیر حضوری برگزار کند و فقط امتحانات پایه دوازدهم که نسبتاً بزرگتر هم هستند و امکان رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را هم نسبت به سنین پائین‌تر دارند را به صورت حضوری انجام دهند.
به هر حال موضوع بسیار مهمی است و بحث حفظ جان دانش آموزان است و در شرایطی که دو سال است تمام دروس حوزه‏های علمیه و دانشگاه‏ها و مدارس غیر حضوری برگزار می‏شود، چرا به ناگهان دانش آموزان را به تجمعی میلیونی فرا می‏خوانند. آیا هنوز از پیک چهارم خارج نشده باید وارد پیک پنجم بشویم. آیا این تصمیم چقدر عاقلانه و ضروری است که حاضر هستیم سلامتی جامعه را مجدداً در مقابل ریسکی بزرگ قرار دهیم؟! 

انتهای پیام
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۰
Azizi Mobina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۰۴
0
0
تورو خدا امتحانات رو تعویق بندازین خواهش میکنم
مبینا نام آور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۰۵
0
0
ما خواستار
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۰۷
0
0
اصلا دیگه آزمون داخل کشور داریم که تعویق نخورده باشه؟؟؟؟
به خدا اگه میخواید ما بیاییم کمک واسه جستجوی آزمون ها که تعویق بدید!!!!!
#تعویق_امتحانات_نهایی
#نه_به_تبعیض
Amie
|
United Kingdom
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۰۸
0
0
همه ازمون های کشور که کل جمعیتشان به اندازه نصف داوطلبان امتحانات نهایی نبوده و تازه هر داوطلب فقط یک بار باید در آزمون شرکت میکرد، تعویق شدند اما امتحانات نهایی با ۳ میلیون داوطلب تعویق نشده ، ۳ میلیون داوطلبی که باید ۱۰ بار به محل حوزه امتحانی بروند و برگردند که بیشترشان با حمل و نقل عمومی که کمترین میزان رعایت پروتکل ها را دارند به محل حوزه خواهند رفت !
ما دانش اموزان نگران جان خود و خانواده خود هستیم و اکنون مورد بی مهری و تبعیض از طرف مسئولین کشورمان قرار گرفتیم
آیا پروتکل فقط بر روی دانش آموزان کارساز است؟
آیا جان ما دانش آموز مهم نیست؟
آیا ما دانش آموزان کشوری به غیر از ایران هستیم؟
ما خواستار تعویق هستیم و از یک سری دانش‌ آموز فریب خورده که موجب اغتشاش در کشور شدند اعلام برائت میکنیم
لطفا از ما حمایت کنین
باتشکر
سنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۰۸
0
0
تعویق امتحان نهایی هستیم تا شرایط بهتر بشه و امتحان بدیم کمی هم عدالت بین ما و بقیه رایت کنید
#تعویق _امتحان _نهایی
#نه_به_تبعیض_اموزشی
سیاوش
|
United Kingdom
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۱۰
0
0
ما و خانواده هایمان خواستار تعویق امتحانات تا شرایط ایمن هستیم
علی کشاورز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۴۰
0
0
سلام تعویق ننداختن نهایی یعنی میریم موج 5 رو بسازیم
الهه دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۴۱
0
0
بله اصلا تو این شرایط برگزاری امتحانات درست نیست لطفا در یک زمان مناسب امتحانات را برگزار کنند و به تعویق بندازن
Sina Mohammadi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۱:۴۷
0
0
واقعا کسی نیست که اهمیت بده بچه های خودشون که نیست دلشون بسوزه بچه بزرگ کردیم که با تصمیمات یه سری آدم که اصلا جون بچه های مردم مهم نیست به کشتن بدیم
گندم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۴:۲۹
0
0
خوشحالم که یک نفر درد ما رو درک کرده به امید تاثیر گذاری حرفتون
Reza
|
United States
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۸:۳۶
0
0
ما مخالف برگزاری امتحانات به صورت حضوری در شرایط حاد کرونایی کنونی کشور هستیم و خواهان تعویق امتحانات به شرایط بهتری هستیم
باتشکر
Rokhsareh
|
United States
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۰۹:۵۴
0
0
خسته شدیم دیگه از این وضعیت...یعنی یکی نیست که زورش از آموزش و پرورش نابالغ کشور بیشتر باشه؟واقعا چه کسی به تصمیم اینا نظارت میکنه؟اصلا نظارتی هم هست؟
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۱۰:۲۳
0
0
واقعا شرایط بدیه. ما نمیخوای ریسک کنیم فقط میخوایم شرایط بهتر بریم امتحان بدیم. تا ی موقع کرونا نگریم ک بعدش کنکورو خراب کنیم. اینطوری خیلی بهتره. لطفا تعویق بدین تا شرایط بهتر بشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: