کد خبر: 3985786
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۴
نخستین همایش ملی مقابله با اسلام‌هراسی برای بررسی این موضوع و تدوین برنامه‌ای جامع از سوی دولت کانادا برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از گلوبال اند میل، دولت فدرال پس از یک سری حملات خشن و هدفمند که منجر به کشته یا زخمی شدن مسلمانان کانادایی شد و جوامع سراسر کشور را در شوک ترک کرد، امروز (به وقت کانادا) میزبان اجلاس اسلام‌هراسی خواهد بود.

باردیش چاگر، وزیر تنوع کانادا گفت: این اجلاس فرصتی برای مسلمانان كانادایی خواهد بود تا ایده‌ها و بینش‌های خود را درباره چگونگی جلوگیری از حملات و اجرای سیاست‌هایی كه از جوامع آنها محافظت می‌كند بیان كنند.

وی می‌گوید برای محافظت از جوامع مسلمان در برابر نفرت و تبعیض ناشی از اسلام‌هراسی نیاز به کار بیشتر است و دولت برای تشکیل این اجلاس با سازمان‌های ملی به رهبری مسلمانان همکاری کرده است.


چند روز پس از حمله شخصی با ماشین به یک خانواده مسلمان در شهر لندن در ایالت اونتاریو که چهار کشته و یک زخمی برجای گذاشت، اعضای پارلمان کانادا به اتفاق آرا موافقت نامه‌ای را تصویب کردند و از دولت خواستند یک اجلاس اضطراری در مورد اسلام‌هراسی را برگزار کند. 

طی ماه‌های اخیر حملاتی با انگیزه نفرت چندین زن مسلمان با حجاب در آلبرتا را هدف قرار داده است. سپتامبر گذشته، یک مرد مسلمان هنگام کار داوطلبانه در یک مسجد تورنتو با چاقو کشته شد.

نصیبه العظیم، نایب رئیس مسجد مسلمانان لندن، می‌گوید جوامع مسلمان انتظار تغییر محسوسی را از همه سطوح دولت برای رفع نفرت ضد مسلمان دارند.

وی روز دوشنبه در لندن در ایالت اونتاریو به خبرنگاران گفت که به ویژه نسبت به قانون سکولاریسم کبک، معروف به لایحه 21، احساس می کند که برخی کارگران بخش دولتی از جمله معلمان، افسران پلیس و قضات را از استفاده از نمادهای مذهبی در محل کار منع می‌کند.

العظم می‌گوید که اگر به کبک برود و در دفتری کار کند مثلا به عنوان یک وکیل زن مسلمان، مجبور خواهد شد که بین عمل به ایمان یا حرفه خود یکی را انتخاب کند.

او می‌گوید وزیر دادگستری فدرال باید به همه چالش‌های قانونی لایحه 21 بپردازد كه وی آن را قانونی تبعیض آمیز توصیف می‌كند كه اقلیت‌های دینی ارا هدف قرار می‌دهد.

شورای ملی مسلمانان کانادا(NCCM) پیش از نشست اسلام‌هراسی، 61 توصیه برای مبارزه با نفرت ضد مسلمان در سراسر کانادا منتشر کرد.

مصطفی فاروق، مدیر اجرایی NCCM، می‌گوید که دولت فدرال در حال حاضر هیچ منبع یا استراتژی خاصی با هدف مبارزه با اسلام هراسی ندارد.

وی می‌گوید: درخواست‌ سازمان وی شامل تعیین نماینده ویژه‌ای در زمینه اسلام‌هراسی و سرمایه‌گذاری در استراتژی‌های خاص ضد اسلام‌هراسی است.

وی گفت: به طور همزمان، دولت فدرال باید متعهد شود تا با مبارزه با اسلام‌هراسی در سطح سیستمی در داخل دولت از جمله علیه خیریه‌های تحت هدایت مسلمانان ادامه می‌دهد.

وی می‌گوید که ایالت‌ها باید به اجرای استراتژی‌های ضد اسلام‌هراسی در آموزش و پرورش متعهد شوند و باید واحدهای درسی مربوط به مبارزه با جرم و نفرت را ارائه دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: