کد خبر: 3986583
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
عبدالهادی فقهی‌زاده بیان کرد:
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و ششمین آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم، ارج‌گذاری به ساحت قرآن کریم و الگودهی به جوانان و نوجوانان را دو هدف برگزاری این دوره برشمرد.

فوری /// 2 هدف بیست و ششمین آیین تجلیل از خادمان قرآن

به گزارش ایکنا، بیست و ششمین دوره آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم عصر امروز چهارم مردادماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حسینیه شماره دو جماران برگزار شد. در ابتدای این مراسم، هاشم روغنی، قاری بین‌المللی کشور که در این دوره نیز به عنوان خادم برگزیده قرآن معرفی شده است، به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت.

در ادامه کلیپ کوتاهی از فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش شد و پس از آن عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان سخنانی پرداخت.

وی با اشاره به آیه مبارکه «وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَكَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ مِنْهُمْ أُمَّةٌ مُقْتَصِدَةٌ وَكَثِيرٌ مِنْهُمْ سَاءَ مَا يَعْمَلُونَ» گفت: این آیات در مورد اقامه کتب آسمانی یعنی تورات و انجیل واقعی که بر پیامبران بزرگ الهی حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی (ع) نازل شده، سخن گفته است. با جستجو در آیات دیگر قرآن که اقامه را مطرح کرده، مفاهیمی از قبیل ایمان و عبادت خالصانه مطرح شده است. در کنار عمل صالح، پرداخت زکات، تمسک به کتاب الهی، توبه، جبران مافات، صبر در راه خدا، انفاق در پنهان و آشکار، اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر، تلاوت کتاب الهی، اجابت دعوت حق و ... از جمله مفاهیمی است که می‌توانیم آنها را در ایمان و عمل خالصانه در راه خدا خلاصه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مفهوم اقامه قرآن نیز در این آیات صدق می‌کند، افزود: به عبارتی می‌توانیم بگوییم اگر بخواهیم عامل به قرآن در سطح خواستنی و مطلوب باشیم، باید قرآن را با همان مفاهیمی که اشاره شد، اقامه کنیم.

فقهی‌زاده بیان کرد: با این مقدمه، به عنوان کمترین خدمتگزار در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کردیم تا با همکاری دوستان و همکاران و به ویژه با همکاری انجمن خادمان قرآن، شرایطی برای برگزاری این مراسم فراهم شود تا در چهارمین سال خدمت به مردم در دولت دوازدهم، شاهد برگزاری مراسمی به عنوان تکریم خادمان قرآن در دوره بیست و ششم باشیم. این میسر نمی‌شد، مگر با حمایت های خالصانه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که با دو هدف ما را تشویق کردند.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکی از این دو هدف، ارج‌گذاری به ساحت قرآن و خدمت به قرآن کریم به مثابه زیربنای اصلی و اندیشه دینی و دوم زمینه‌سازی برای الگودهی به جوانان در تبعیت و پیگیری راه و رسم زندگی قرآنی بوده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: