کد خبر: 3987197
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نامه‌های به ریاست شورای امنیت ضمن بیان اینکه حملات مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه تقویت سیاست تروریسم دولتی این رژیم است، گفت اگر حمایت دولت‌های پی در پی آمریکا و برخی کشورهای غربی نبود تجاوزهای اسرائیل علیه فلسطین و مسجدالاقصی روی نمی‌داد.

به گزارش ایکنا به نقل از سانا، «بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد، تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی و تجاوزات مکرر این رژیم به خاک سوریه نقض آشکار منشور سازمان مل و قانون بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت است که بر احترام به حاکمیت سوریه و وحدت و تمامیت ارضی آن تأکید می‌کند.

صباغ در بیانیه‌ای به ریاست شورای امنیت درباره وضعیت در خاورمیانه گفت: سلسله حملات مکرر اسرائیل به خاک سوریه که تازه‌ترین آن مربوط به پنجشنبه گذشته است، تقویت سیاست‌های رژیم اشغالگر در به کارگیری تروریسم دولتی و حمایت مستمر از گروه‌های تروریستی در سوریه است.

او تأکید کرد که شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل را در جریان جزئیات این حملات اسرائیل و تهدید خطرناک آن برای امنیت و ثبات منطقه قرار داده است.

نماینده سوریه در بخش دیگری از سخنانش تداوم اشغالگری سوریه در بلندی‌های جولان را چالشی بی‌سابقه برای اراده بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت در این خصوص خواند و گفت: اسرائیل در ضمن گسترش شهرک سازی‌ها در محل روستاهای تخریب شده سوری، شروع به تأسیس توربین‌های بادی در مساحت گسترده‌ای از جولان کرده و مردم را از خانه و زمین‌هایشان بیرون کرده است.

او سیاست تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی علیه اهالی جولان و بازداشت خودسرانه، شکنجه، آواره کردن اجباری، ربودن و تغییر بافت جمعیتی و تحمیل روش‌های آموزشی اسرائیلی و همچنین سرقت منابع طبیعی جولان و حفاری‌های مستمر و تغییر نام آثار تاریخی در این منطقه را همگی در راستای یهودی سازی و از بین بردن هویت عربی-سوری جولان دانست.

صباغ گفت: مقامات رژیم اشغالگر از 27 آگوست 2013 گذرگاه القنیطره را که تنها گذرگاه ارتباط اهالی جولان اشغالی سوریه با وطنشان سوریه است مسدود کرده و اقدام به کاشت مین‌هایی در این منطقه کرده که تاکنون با شهید و زخمی شدن شماری از اهالی جولان همراه شده که بیشترشان کودک بوده‌اند؛ علاوه بر اینکه اسرائیل زباله‌های هسته‌ای خود را در جاهایی از خاک جولان سوریه دفن کرده که نقض خطرناک قانون بین المللی است و خطر زیست محیطی برای این منطقه و اهالی انجا دارد.

نماینده سوریه همچنین گفت: مقامات رژیم اشغالگر به تشدید حملات و تجاوزگری‌های نظامی خود علیه فرزندان ملت فلسطین ادامه می‌دهند که از جمله آن بمباران وحشیانه نوار غزه، تشدید محاصره اهالی آنجا و ادامه حملات شهرک‌نشینان به فلسطینیان با پشتیبانی نظامیان صهیونیست است که نمونه آن در محله‌های الشیخ جراح، باب العامود و سلوان در شهر قدس اشغالی رخ می‌دهد.

وی افزود: شهرک‌نشینان صهیونیست نیز در گروه‌هایی بزرگ تحت پشتیبانی پلیس این رژیم به مسجد الاقصی یورش می‌آورند و نمازگزاران را در آنجا مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و به هر شکل ممکن با نقض قوانین و قطعنامه‌های بین المللی مربوط به مسئله فلسطین مرتکب جرم می‌شوند.

صباغ گفت: سوریه این رفتارهای اسرائیل را که نقض خطرناک حقوق ملت فلسطین در شهر قدس و وضعیت تاریخی و قانونی مسجد الاقصی است، محکوم می‌کند و  اگر حمایت دولت‌های پی در پی آمریکا و برخی کشورهای غربی نبود این رفتارهای اسرائیل رخ نمی‌داد.

نماینده سوریه تأکید کرد: سوریه به آرمان ملت فلسطین پایبند است و از حق آن برای تعیین سرنوشت خود و تشکیل کشور مستقل در همه خاک این سرزمین به پایتختی قدس و تضمین حق بازگشت آوارگان به سرزمینشان مطابق قطعنامه 194 سال 1948 دفاع می‌کند و سازمان ملل و شورای امنیت و جامعه بین الملل باید جلوی رفتارهای اسرائیل را گرفته و به ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق تاریخی و مشروع خود کمک و فلسطین را هم عضو کامل سازمان ملل کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: