کد خبر: 3987991
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
فضای مجازی بسیار گسترده شده و فرزندان ما در معرض مشاهده تصاویر غیراخلاقی قرار دارند، باید به آنها یاد دهیم در صورت مواجهه با چنین تصاویری والدین را مطلع کنند.

اگر بچه‌ها در معرض محتوای هرزه‌نگارانه قرار گرفتند چه کنیم؟

به گزارش ایکنا، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین مواجهه فرزندانشان با تصاویر هرزه‌نگارانه و غیراخلاقی در فضای مجازی است. گسترش فضای مجازی و دسترسی کودکان و نوجوانان به محتوا و تصاویر مختلف در شبکه‌های اجتماعی، باعث شده که فرزندان ما زودتر از سنشان با خیلی از مضامین آشنا شوند. به نظر شما راهکار چیست؟

مسلماً راهش این نیست که آنها را از اینترنت و فضای مجازی محروم کنیم. خوشبختانه در ایران سایت‌هایی با مضامین غیراخلاقی تا حد زیادی پالایش و فیلتر شده‌اند اما استفاده از فیلترشکن می‌تواند امنیت کاربران را در ارتباط با چنین محتواهایی کاهش دهد. اما این روش‌ها کاملاً امن نیستند.

آموزش فرزندان برای صیانت و محافظت از خودشان در این فضا بهترین راه است. به فرزندتان آموزش بدهید که اگر عمداً در معرض این‌گونه محتواها و تصاویر هرزه‌نگارانه قرار گرفت یا حتی از تصاویر خودش سوءاستفاده شد حتماً شما را در جریان قرار دهد. شما هم بدون اینکه او را تنبیه و یا سرزنش کنید حتماً موضوع را به سامانه 123 و 110 اطلاع دهید. اگر خودتان با چنین سایت‌هایی مواجه شدید نشانی آن را به سایت peyvandha.ir گزارش دهید.

این کار یک وظیفه اخلاقی و انسانی است. این نکته را هم بدانید که اگر فرزندتان معتاد به تماشای چنین تصاویر و محتواهایی شده است یا در معرض اقدامات مجرمانه قرار گرفته با ارتباط عاطفی قوی‌تر بیشتر از پیش از او حمایت و مراقبت کنید و برای حل این مسئله می‌توانید از راهنمایی کارشناسان و روانشناسان استفاده کنید.

مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به تهیه کلیپ‌هایی با موضوع فضای مجازی و سواد رسانه‌ای کرده است که در ادامه می‌بینید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: