کد خبر: 3988937
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
چاپ مجدد کتابی از سید مهدی شجاعی

انتشارات کتاب نیستان بیست و یکمین چاپ رمان «سقای آب و ادب» اثر سید مهدی شجاعی را روانه بازار نشر کرد.

«سقای آب و ادب» سیدمهدی شجاعی تجدیدچاپ شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی انتشارات کتاب نیستان؛ کتاب «سقای آب و ادب» اثری متفاوت از سیدمهدی شجاعی درباره زندگی حضرت عباس (ع) است که اکنون چاپ بیست و یکم آن روانه بازار نشر شده است.

این اثر شامل ۱۰ فصل با عناوین عباس علی، عباس ام‌البنین، عباس عباس، عباس سکینه، عباس مواسات، عباس زینب، عباس ادب، عباس حسین، عباس فرشتگان و عباس فاطمه است.

در هر فصل رفت و برگشت روایی متعدد و متنوعی دیده می‌شود و در حرکتی سیال، راویان جایگزین هم می‌شوند و شکست‌ها به سرعت خوانش می‌افزاید. همچنین زوایایی جدید از مفهوم را روشن می‌کند. اما آنچه این کتاب را از حیث محتوا با دیگر آثار شجاعی متمایز می‌کند، بیشتر در فصل عباس فرشتگان به چشم می‌آید. در سایر فصول نویسنده دقیق و کامل بر اساس مستندات تاریخی، به روایت زندگی حضرت عباس (ع) می‌پردازد؛ اما در فصل نهم، شجاعی شیوه‌ای جدید را پیش می‌گیرد، روایتی متفاوت با مضامینی که بیشتر استحسان اوست، مفاهیمی جدید و نگاهی نو به شخصیت حضرت عباس بن علی (ع).

این فصل چنین آغاز می‌شود: پیش از آن‌که راوی این داستان، قدم به فصل پایان بگذارد، ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض می‌شماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابوالفضائل برداریم و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابوالفضائل برداریم. چرا که رخسار، جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان؛ و فاصله میان این دو، فاصله میان زمین است تا آسمان. دلیل یا فلسفه حضورمان در این میدان را در سطور آتی در خواهید یافت، و، امّا چرا این فصل را برای حضور انتخاب کردیم و در این مقطع از روایت داستان، وارد میدان شدیم؟! پیش از این نیامدیم، چون امید یا انتظار یا توقع داشتیم که سایه و شبحی از رخسار حضرتش را در لابه‌لای خطوط داستان ببینیم، ولی وقتی دیدیم که روایت رو به اتمام است بی رؤیت رخسار حضرت و داستان در آستانه فصل پایان، ترسیدیم که مبادا نقطه ختم بر پایان داستان بنشیند و حرف‌های اصلی و اصلی‌ترین حرف‌ها همچنان ناگفته بماند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: