کد خبر: 3997600
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶
رئیس ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه طبق توافق نهایی صورت گرفته، سهمیه ایران در اربعین امسال ۶۰ هزار نفر است، گفت: از مشتاقان و عاشقان امام حسین(ع) تقاضا دارم که تحت هیچ شرایطی به سمت مرزها حرکت نکنند.

60 هزار نفر سهمیه نهایی ایران در اربعین/ امکان بازگشت زمینی فراهم شد

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه همه مقدمات و زمینه‌های لازم برای حضور توافق شده در مراسم امسال اربعین حسینی آماده است، گفت: درخصوص اتخاذ آخرین تصمیمات برای مراسم اربعین در سفر آقای الکاظمی ملاقات‌هایی با همکاری وزیر امور خارجه صورت گرفت و درخصوص برخی از موضوعات نهایی نشده بحث و گفت‌وگو شد و برای نهایی کردن تصمیمات تیمی به عراق اعزام شد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه امروز در دفتر نخست‌وزیری عراق جلسه برگزار شد، گفت: در این جلسه، آخرین توافقات انجام و به امضای طرفین رسید.

معاون وزیر کشور درخصوص جزئیات توافق صورت گرفته، گفت: طبق توافق، سهمیه زائران ایرانی به ۶۰ هزار نفر افزایش یافت و شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین، تزریق دو دوز واکسن قطعی است و در واقع افرادی که در مراسم اربعین شرکت می‌کنند نیز طبق اعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و طبق اعلام نخست وزیری عراق، حتما باید گواهی تزریق دو دوز واکسن را داشته باشند.

وی همچنین گفت: تست پی سی آر از شروطی بود که دولت عراق اعلام کرد که ابتدا اعلام کردند که در زمان گرفتن ویزا تست کرونا داده شود که تأکید کردیم که با توجه به فاصله گرفتن ویزا و تست پی سی آر، میسر نیست، لذا قرار شد زائران حین پرواز تست پی سی آر منفی کمتر از ۷۲ ساعت به همراه داشته باشند و همچنین عراق گفته بود هنگام برگشت از زائران در عراق تست پی سی آر گرفته شود که هزینه بالایی به همراه داشت و این درخواست را از دولت عراق و شخص نخست وزیر داشتیم که این شرط را حذف کنند و با هماهنگی‌های صورت گرفته در داخل کشور مقرر شد وزارت بهداشت از همه زائرانی که به کشور برمی‌گردند، تست رایگان بگیرد و البته افراد با نتیجه تست مثبت مشمول قرنطینه خواهندشد.

وی با اشاره به اینکه مدت ویزا با عنوان اربعین یک ماهه است، گفت: برای رفتن زائران به سمت عراق از طریق مرزهای زمینی توافقی صورت نگرفت و عبور از مرزهای زمینی ممنوع است و صرفاً سفر از طریق مرز هوایی صورت می‌گیرد.

ذوالفقاری در این خصوص تصریح کرد: برای کاهش هزینه‌ها توافق کردیم زائرین در صورت تمایل بتوانند در برگشت از طریق مرز مهران وارد کشور شوند.

وی یکی دیگر از توافقات صورت گرفته را مسئله حمل مواد غذایی، بهداشتی و نیازهای موکب داران خواند و گفت: در این دور از مذاکره موفق شدیم که موافقت عراق را برای سقف معینی بگیریم و بتوانیم با کامیون‌ها، امکانات و نیازمندی‌های موکب داران را به عراق منتقل کنیم.

وی در این خصوص گفت: البته برای این منظور حتماً رانندگان کامیون‌ها باید واکسن زده باشند و تست پی سی آر منفی داشته باشند و ۷۲ ساعت قبل از اعزام هم مشخصات شماره خودرو به طرف عراقی برای انجام هماهنگی اعلام شود. همچنین امسال از مسیر ایران، عبور زائران خارجی را نیز نخواهیم داشت.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه طبق توافق نهایی صورت گرفته، سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر است؛ گفت: همین جا از مشتاقان و عاشقان حضرت ابا‌عبدالله‌الحسین تقاضا دارم که تحت هیچ شرایطی به سمت مرزها حرکت نکنند.

ذوالفقاری در خصوص باز بودن سامانه سماح هم گفت: این سامانه در حال ثبت نام است و اسامی در نهایت به کمیته اعزام زیرمجموعه حج و زیارت ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: تعداد زائران اعزامی برای استان‌ها سهمیه‌بندی شده است. ثبت‌نام‌کنندگان تاکنون از کل سقف اعلام شده بیشتر است، اما طبیعتاً خیلی از افراد شرایط لازم را ندارند و نحوه توزیع و تسهیل این سهمیه از طریق سازمان حج و زیارت به اطلاع مردم می‌رسد.

معاون وزیر کشور یادآور شد: زائران در دو بخش خدام در قالب موکب‌داران و ستادهای مردمی و کمیته‌های بهداشت و خدمات شهری اعزام می‌شوند و بخش دیگر بر مبنای زواری که از سال ۹۸ از استان‌ها اعزام شده‌اند، هستند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش درخصوص موضوع منع تردد شبانه، گفت: این طرح به قوت خود باقی است، اما آنچه اعلام شد برای حل مشکل کسانی بود که شبانه برای تزریق واکسن تردد می‌کردند.

ذوالفقاری در پایان تصریح کرد: هنوز از طرف ستاد ملی طرح تردد شبانه لغو نشده است و درخصوص مسئله جریمه‌ها مقرر شد کسانی که برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت شبانه‌روزی می‌روند با هماهنگی وزارت بهداشت، کد ملی  این افراد به ناجا داده شود تا نسبت به لغو جریمه آنان اقدام شود. جزئیات در این خصوص، بعداً اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: