کد خبر: 3997984
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مدعی شد نیروهای ارتش این کشور رهبر داعش در صحرای بزرگ آفریقا را کشته‌اند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از سی ان ان، امانوئل مکرون روز پنجشنبه با انتشار خبری در توییتر اعلام کرد که نیروهای فرانسه عدنان ابو ولید الصحراوی رهبر داعش در صحرای بزرگ آفریقا را از میان برداشته‌اند.

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه نیز امروز در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: مرگ الصحراوی ضربه شدیدی به داعش در منطقه ساحل به شمار می‌رود و جانشینی او قطعا کار دشواری است.

گفته می‌شود که الصحراوی طراح حمله‌ای در سال 2017 در کشور نیجر بود که موجب کشته شدن چهار سرباز آمریکایی شده بود. شایعه مرگ الصحراوی پیش از اعلام این مطلب از سوی مکرون و وزیر دفاع فرانسه به مدت چند هفته مطرح شده بود.

وزیر دفاع فرانسه گفت که این عملیات نظامی با مشارکت و همکاری نیروهای محلی و ارتش آمریکا در ماه گذشته انجام شده و شامل حملات پهپادی و جنگنده بوده و در این حمله بیش از 10 نیروی داعش کشته شده‌اند.

 الصحراوی در سال ۲۰۱۵ با داعش بیعت کرده و گروه وی به عنوان یکی از فعال‌ترین شاخه‌های گروه تروریستی داعش در آفریقا معرفی شده است که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ حملات زیادی را انجام دادند.

طبق گزارش‌ها او در دهه هفتاد قرن گذشته در شهر العیون در صحرای غربی متولد شد و در ابتدا در صفوف جبهه پولیساریو می‌جنگید.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که او یکی از بنیانگذاران گروه سلفی توحید و جهاد در غرب آفریقا بوده و بعداً به سازمان المرابطون و سرانجام به داعش پیوست.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که او در الجزایر پناهنده بوده و در اردوگاهی متعلق به جبهه پولیساریو زندگی می‌کرده است، به ارتش آزادی‌بخش خلق صحرا پیوسته است و از یک مدرسه نظامی به نام مدرسه شهید الولی فارغ‌التحصیل شده است.

در ماه می سال 2015 در سازمان المرابطون شکافی رخ داد و عدنان الصحراوی در میان گروهی بود که با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در آن زمان بیعت کرد در حالی که مختار بلمختار، شخصیتی که به خاطر ارتباط با القاعده مشهور است، این اقدام را رد و بر بیعت با ایمن الظواهری و غیرقانونی بودن اقدامات صحراوی تأکید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: