کد خبر: 3998818
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
در کنگره ملی شعر سردار سلیمانی
همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، کنگره ملی شعر سردار سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا، کنگره ملی شعر سردار سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» در آغاز هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود.

مرتضی اميری اسفندقه، دبير علمی نخستين كنگره‌ِ شعر سردار سربداران درباره این رویداد ادبی گفت: ‌رويداد فرهنگی باشكوهی كه نامش را از غزل مشهور استاد سعيد يوسف‌نيا وام‌گرفته و قرار است افتتاحيه آن پنجشنبه يكم مهر در تالار وحدت برگزار شود. هدف از برگزاری اين كنگره گردآوری برترين اشعار درباره حماسهی بزرگ سردار شهيد سپهبد سليمانی است.

وی افزود: كميته علمی اين كنگره از پژوهشگران شعر انقلاب تشكيل شده است؛ كميته‌ای كه مرتضی اميری اسفندقه، دبير علمی آن است و سعيد يوسف‌نيا، شاعر و پ‍ژوهشگر ادبيات معاصر و مصطفی محدثی خراسانی، شاعر پيشكسوت، دو عضو ديگر آن هستند. حاج حسين تقی‌پور، هنرمند عرصه‌ی موسيقی و شعر هم به‌عنوان مشاور دبير علمی، اين كميته را همراهی می‌كند.

هدف؛ جمع‌آوری برترين اشعار

دبير علمی «نخستين كنگره‌ سردار سربداران» درباره برگزاری اين رويداد ادبی و فرهنگي اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری اين كنگره، جمع‌آوری برترين اشعار در قالب‌های گوناگون شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه شهادت سردار سليمانی است. بر اساس فراخوان اين كنگره، شاعران علاقمند قادرند اشعار خود را در تمامی قالب‌ها شامل قصيده، ‌غزل، رباعی، دوبيتی،‌ قطعه، نيمايی،‌ آزاد و سپيد به دبيرخانه كنگره ارسال كنند.

به گفته اميری اسفندقه، بعد از تشكيل هيئت داوران از سوی كميته علمی، داوري آثار رسيده به دبيرخانه كنگره آغازشده و پس از اتمام داوری، ‌برترين اشعار معرفی می‌شود.

اشعاری در شأن سردار سليمانی

دبير كميته‌ علمی كنگره با تأكيد بر اينكه این كميته‌ اصرار دارد انتخاب اشعار برای چاپ در كتاب بدون هيچ‌گونه تساهل و تسامحي صورت گيرد، تصریح کرد: با احترام به عواطف و احساسات همه شاعران شركت‌كننده تلاش می‌كنيم تا هيچ شعر ضعيفی به كتاب مجموعه آثار كنگره راه نيابد، چراكه معتقديم همان‌طور كه حماسه‌ شهادت سردار سليمانی حماسه‌ای بی‌عيب‌ونقص بود، اشعار انتخابی اين كنگره نيز بايسته و شايسته‌ آن است كه بدون هيچ عيب‌ونقصی باشد. اين كنگره به شعر انقلاب كمك می‌كند تا خودش را به بهترين شكل نشان دهد، همچنان كه شعر، اين حماسه را آيينه‌داری می‌كند تا از تحريف در امان بماند.

افتتاحيه كنگره

دبير علمی كنگره سردار سربداران با بيان اينكه پنجشنبه يكم مهر‌ مراسم افتتاحيه اين كنگره در تالار وحدت برگزار می‌شود، گفت: فرزند شهید سلیمانی و تنی چند از ادیبان و شعرای کشور از سخنرانان اين مراسم هستند. همچنين در مراسم افتتاحيه از فعالان فرهنگی عرصه شعر و موسيقی كه برای پاسداشت ياد و خاطره حماسه‌ سردار سليمانی فعاليت كرده‌اند، تقدير و تجليل به‌عمل می‌آيد.

چاپ كتاب نفيسی از مجموعه اشعار

اميری اسفندقه در انتها تاکید کرد: هيئت علمی كنگره در نظر دارد علاوه بر داوری اشعار اين دوره، تمامی اشعاری را كه تكنون درباره سردار سليمانی سروده و يا چاپ شده است، جمع‌آوری كند تا يك‌بار ديگر اين اشعار بررسی‌ شده و آثار برتر برای انتخاب و چاپ نهایی در كتابی نفيس به‌عنوان «نخستين مجموعه‌ی شعر ادبيات پایداری براي حاج قاسم سليماني» گردآوری شود.

موارد ديگر كنگره پس از افتتاحيه به اطلاع خبرنگاران خواهد رسيد؛ ولی اجمالاً این كنگره به‌طور كلی 21 برگزيده خواهد داشت و به  برگزيدگان در مراسم اختتاميه (آذر) جوايزی اهدا خواهد شد.

انتهای پیام
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
سید مهدی علیزاده
|
Turkey
|
۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۴:۳۰
0
0
سلام نحوه ارسال شعر به کنگره چگونه است؟
پاسخ ها
زهرا ولدی بیرانوند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۲:۱۰
با سلام ، لطفا آدرس دبیرخانه کنگره شعر سردار سربداران را ذکر کنید
علی اشرف علیدادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۲۱:۳۸
0
1
سلام
آثار را چگونه بفرستیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: