کد خبر: 4005613
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴
انتظارات هنرمندان از معاونت هنری ارشاد/ ۴
علی‌اکبر صادقی استاد پیشکسوت نقاشی بیان کرد: گالری‌ها برای برپایی نمایشگاه به درآمدزایی هنرمندان مشهور نگاه می‌کنند و استعدادها این وسط ناشناخته و منزوی می‌مانند.

صادقی: مسئولان جامعه هنری هیچ تغییراتی نمی‌کنند و هیچ چیزی جای خودش نیست/ به جوانان با استعداد باید بها داد + صوتدر پی حدس و گمان‌ها از انتصاب معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ خبرنگار ایکنا در گفت‌وگویی با هنرمندان زیرمجموعه این حوزه، از دغدغه‌ها، مشکلات و انتظارات آنها پرسیده است.

در این گفت‌وگو به سراغ استاد پیشکسوت نقاشی علی‌اکبر صادقی رفتیم. او از نقاشان شناخته شده و مطرح کشور است که سبک آثار وی بر پایه سورئالیسم ایرانی، بر اساس نقاشی‌های سنتی و قهوه‌خانه‌ای بنا شده است. این چهره برجسته هنرهای تجسمی در سال 1387 به عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد. 

این استاد پیشکسوت نقاشی در رابطه با مشکلات هنرمندان بیان کرد:‌ من به شخصه هیچ احتیاجی به هیچ کسی ندارم اما قطعاً بیمه هنرمندان از مسائل اساسی است که خیلی‌ها هنوز بیمه ندارند. از دیگر نکات این است که یک زمانی وزارت ارشاد وسائل هنری را می‌آورد و در اختیار هنرمندان می‌گذاشت؛ الان همه چیز به قدری گران شده است که خیلی‌ها واقعاً نمی‌توانند با این قیمت‌ها کار هنری انجام دهند. انتظار می‌رود که به این موارد توجه شود تا حداقل نیازهای اولیه یک هنرمند برطرف شود.

وی در رابطه با انتصابات در حوزه هنر بیان کرد: مسئولان جامعه هنری هیچ تغییراتی نمی‌کنند و مثل اینکه همه را در قالبی ریخته باشند هر زمان یکی را انتخاب کنند. هیچ چیزی متاسفانه در مملکت ما در جای خودش نیست. برای مثال یک نفر که نقاش است در سمت وزارت برق منصوب می‌شود، کسی که مهندس برق است در کار هنری گذاشته می‌شود این معضل کشور ماست. سمت‌ها باید با توجه به تخصص و تجربه فرد تعیین شود.

صادقی: مسئولان جامعه هنری هیچ تغییراتی نمی‌کنند و هیچ چیزی جای خودش نیست/ به جوانان با استعداد باید بها داد + صوت

صادقی با اشاره به شیوه کار گالری‌ها بیان کرد: ما یک سری گالری داریم که تنها از عده‌ای خاص و محدود حمایت می‌کنند. به این نگاه می‌کنند که کدام هنرمند برای آنها درآمدزا و پول‌آورتر است. هنرمندی که به تازگی کار کرده باشد و با استعداد است و آثار خوبی هم تولید کند، نمی‌تواند وقتی بگیرد و آثار خود را به نمایش بگذارد که نباید اینطور باشد. باید محلی باشد تا هنرمندان جوان نیز آثار خود را ارائه دهند.

صادقی: مسئولان جامعه هنری هیچ تغییراتی نمی‌کنند و هیچ چیزی جای خودش نیست/ به جوانان با استعداد باید بها داد + صوت

وی در رابطه با فعالیت خود در این روزهای همه‌گیری و خانه‌نشینی بیان کرد: من در 84 سالگی روزی 6 تا 7 ساعت کار می‌کنم و اصلاً از خانه بیرون نمی‌آیم و بیشتر مشغول کار هستم با وضعیت موجود هم فرصت غنیمتی است تا بیشتر به کارهای عقب‌افتاده پرداخت.

صادقی: مسئولان جامعه هنری هیچ تغییراتی نمی‌کنند و هیچ چیزی جای خودش نیست/ به جوانان با استعداد باید بها داد + صوت

وی در پاسخ به اینکه آیا نمایشگاهی از آثار وی برپا خواهد شد یا خیر مطرح کرد: فعلاً قصدی برای برپایی گالری ندارم و فقط مشغول کارها و تولید اثر هستم تا زمان مناسب به اطلاع خواهم رساند.

گفت‌وگو: سجاد محمدیان
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: