کد خبر: 4006863
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
رئیس خبرگزاری صدای افغان:

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی مزاری تاکید کرد: شیعیان و اهل ‌سنت باید برای مقابله با ضعف‌های درونی و افشا کردن چهره فرماندهان اصلی تروریسم یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی دست به دست هم بدهند و آنها را به جهان اسلام معرفی کنند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی مزاری، رئیس خبرگزاری صدای افغان و از روحانیون برجسته سیاسی و فرهنگی افغانستان، عصر چهارشنبه 28 مهر در نشست وبیناری سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، با درود بر روح پرفتوح امام خمینی رحمةالله علیه، که بنیانگذار وحدت اسلامی هستند و سلام بر خلف صالح ایشان حضرت آیت‌الله خامنه ای حفظه الله تعالی، بنیانگذار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و منادی حقیقی وحدت و محور همسویی و هم‌آوایی و سازماندهی جهان اسلام، از مجاهدت شبانه روزی دست اندرکاران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بخاطر برگزاری کنفرانس‌های بزرگ بین‌المللی و همایش‌ها و نشست‌های کوچک منطقه‌ای و محلی در راستای ترویج و تبلیغ اهمیت وحدت اسلامی تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی کرد.

وی در سخنان خود با موضوع «اخوت اسلامی و برخورد با تروریسم» گفت: طبعا وجود اخوت و برادری در میان جوامع اسلامی وحدت می‌آورد و وحدت هم موجب قدرت و عظمت می‌شود. وقتی مسلمانان با قدرت و عظمت ظهور و بروز پیدا کنند، طبعا می توانند با پدیده تروریسم مقابله کنند.

مزاری افزود: در خود جوامع اسلامی نقطه ضعف‌هایی وجود دارد و [دشمنان] از این نقطه ضعف‌ها سوءاستفاده کرده و بحث تروریسم را ترویج می‌کنند.  اولین ضعف در جوامع اسلامی ضعف فرهنگی است. پایین بودن آگاهی‌های مردم زمینه سوءاستفاده دشمنان اسلام و بحث تروریسم را را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: ناهنجاری‌های اجتماعی نقطه ضعف دیگری است که مشکلات فکری و اعتقادی زمینه‌های به وجود آمدن این ضعف هستند. ضعف‌های سیاسی در جوامع اسلامی و به خصوص ضعف‌های اقتصادی باعث می شود که مردم از نظر تامین معیشت زندگی با مشکل مواجه شوند و مجبور شوند با قیمت‌های اندک به گروه‌های تروریستی بپیوندند و با فرماندهی دشمنان در کشورهای اسلامی عملیات تروریستی انجام دهند.

وی تاکید کرد: طبیعتا وقتی جوامع اسلامی با وجود اخوت و برادری از وحدت مناسب برخوردار بوده و اقتدار و عظمت داشته باشند، پیشاپیش فرهنگ جامعه را بالا می برند، ناهنجاری‌های اجتماعی را رفع می‌کنند، در بحث اعتقادی و فکری به گونه‌ای کار می‌کنند که کوچکترین شبهه یا حداقل کمترین شبهه و مشکلی وجود نداشته باشد تا مورد سوءاستفاده دشمنان قرار بگیرد.

رئیس خبرگزاری صدای افغان در ادامه اظهار کرد: شیعیان و اهل سنت [باید] برای مقابله با ضعف‌های درونی و افشا کردن چهره فرماندهان اصلی تروریسم یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس و رژیم صهیونیستی دست به دست هم بدهند و [آنها] را به جهان اسلام معرفی کنند.

وی افزود: در کشورهایی که چنین تعاملی بین شیعه و سنی وجود داشته است، ما شاهد کاهش ترور و تروریسم بوده‌ایم. اما در کشورهایی که این توفیق وجود ندارد و بحث اخوت و برادری مطرح نیست و شیعه و سنی در کنار یکدیگر قرار ندارند، قطعا این شکاف‌ها و ضعف‌ها بیشتر نمایان می شود و دشمنان ما از این نقطه ضعف‌ها سوءاستفاده کرده و علیه جوامع اسلامی عمل می‌کنند و تروریسم را به وجود می‌آورند.

مزاری اظهار کرد: امروز مشاهده می‌کنید که دشمنان [اسلام] همه در کنار یکدیگر قرار دارند و در دشمنی با اسلام و مسلمانان هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند. مسلمانان هم باید مرزبندی‌ها را از میان خود بردارند و در کنار یکدیگر قرار گرفته، دست به دست هم بدهند و در برابر تروریسم بایستند.

وی گفت: امروز مهمترین الگوی اخوت و برادری در جهان اسلام جمهوری اسلامی ایران است؛  مهمترین رهنما و مهمترین رهبر در جهان اسلام در این عرصه جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب است. ما باید دنباله رو ایشان در رابطه با اهمیت اخوت و ضرورت وحدت باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی مزاری در پایان ابراز امیدواری کرد که با ایجاد وحدت و برادری صد در صد در تمام کشورهای اسلامی معضلی به نام تروریسم باقی نماند، همه  در کنار هم در صلح و آسایش زندگی کنیم و  دشمنان خود را، که در راس آنها آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی و سایر عوامل، اقمار و اذناب آنها در هستند،  بشناسیم و به وظایف دینی و اسلامی خود به درستی عمل کنیم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: