کد خبر: 4007170
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۸
در چهاردهمین وبینار کنفرانس وحدت تأکید شد؛

چهاردهمین وبینار سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امشب، 30 مهرماه برگزار شد و سخنرانان در آن با بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود بر ضرورت ریشه‌کنی پدیده تکفیر تأکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ در این وبینار نورا فرحات استاد دانشگاه الجزایر،  در سخنانی با موضوع «ساختار فکری گروه‌ها‌ی تروریستی سلفی» اظهار کرد: اندیشه سلفی بر پایه سه عنصر اصلی استوار است: اول تبعیض و فرقه گرایی، دوم فریب و تکفیر و سوم خشونت و تروریسم.

وی افزود: سلفی افراطی براساس عنصر گمراهی و تکفیر، تنها خودش را هدایت یافته می‌‌بیند و دیگر مسلمانان را گمراه تصور می‌کند یا آنها را کافر می‌‌شمارد. پس از آن فتوا می‌‌دهد که اینان مرتد هستند و بنابراین مستحق کشته شدن هستند.

نورا فرحات به عنصر تبعیض و فرقه گرایی پرداخت و گفت: این عنصر چیزی است که شخصیت وهابی را تثبیت می‌‌کند. مسلمان معمولی مسلمانی است که احساس می‌‌کند مانند همه مسلمانان دیگر گاه اشتباه و گاه درست عمل می‌‌کند و ممکن است در جایی هدایت شود و در مکان‌هایی دیگر به بیراهه رود. اما سلفی‌های افراطی خود را بر حق و معصوم از خطا می‌‌دانند.

استاد دانشگاه الجزایر با بیان اینکه این تمایز منجر به گمراهی و تکفیر می‌‌شود، گفت: همچنین سه چیز عمده وجود دارد که سلفی ها نام باطل کننده ایمان را بر آنها گذاشته اند و شامل موارد متعددی می‌‌شود. محمد بن عبدالوهاب فهرستی دارد که آن را باطل کننده ایمان نامیده است و هر کس در قسمتی از آن قرار گیرد کافر نامیده می‌‌شود. یکتاپرستی یکی از این موارد است، به عنوان مثال ما معتقدیم  که خداوند ما را آفریده و رزق و روزی را فراهم کرده است و همه چیز را در یک حکومت توحیدی که خداوند متعال حاکم آن است از پیش تعیین کرده است، اما سلفی‌ها‌ بر آنچه که آنها توحید الوهیت می‌‌نامند متمرکز شده‌اند، مثلا توسل جستن را شرک می‌‌پندارند؛ آنها توسل، درخواست کمک، رفتن به زیارتگاهها یا ساختن قبر، واقداماتی  این چنینی را شرک می‌‌دانند.

وی با بیان اینکه ما باید تلاش زیادی برای مقابله و پاکسازی جامعه از تکفیر و ریشه‌کنی این پدیده انجام دهیم، گفت: حتی برخی از کسانی که ممکن است به این گروه ملحق نشوند، در نتیجه فشار رسانه‌ای بدون هیچ شرطی عضو سلفی‌ها‌ی تکفیری می‌‌شوند. بنابراین ، ما باید با دعوت کردن به اسلام معتدل و اسلام اصیل محمدی، با استفاده از تمام وسایل ممکن با این تفکر مقابله کنیم.

اتحاد ضرورت همیشگی مسلمانان است

مولانا محمد احمد خان، دبیر امور ملی جماعت اسلامی هند دیگر سخنران این وبینار  بود و اظهار کرد: اتحاد ضرورت و نیاز همیشگی مسلمانان بوده است ولی در عصر حاضر که تمام دنیا علیه مسلمانان بوده و برای از بین بردن آنان در حال توطئه هستند نیاز به تلاش برای ایجاد اتحاد بین صفوف مسلمانان، بیشتر حس می شود.

وی با اشاره به اینکه نیاز به اتحاد اسلامی همیشه وجود دارد، تصریح کرد: اگر در صفحات تاریخ جست‌وجو کنیم، مشخص می شود که بین ما افتراق و جدایی بوده است. اختلاف نظرهایی که در موضوعات دینی و مذهبی بوده باعث تفرقه بین ما شده است که خسارت های بزرگی نیز دیده ایم.

دبیر امور ملی جماعت اسلامی هند تأکید کرد: امروزه باید این مشکل تاریخی یعنی تفرقه و از هم گسستگی که بر اساس اختلافات مذهبی و دینی است و اختلافاتی را که بین شیعه و سنی یا بین بریلوی و دیوبندی وجود دارد، پایان بدهیم و با هم متحد شده و با این چالش مبارزه کنیم.

این عالم هندی تأکید کرد: بزرگترین ابزار در دست استعمار جهانی، ایجاد اختلاف مذهبی بین مسلمانان است که تجربه موفقی هم در این زمینه دارند. چه جنگ یمن باشد، چه ویرانی سوریه و چه تخریب لیبی، اینها همه نتیجه همان توطئه است.

وی در خصوص حضور طولانی مدت آمریکایی ها در افغانستان گفت: علیرغم خروج آمریکا از افغانستان، هدف آنها توطئه است. اکنون هم تلاش می شود که بین مسلمانان اختلاف و جدایی ایجاد شود تا اتحاد اسلامی ایجاد نشود و بتوانند با فاصله گرفتن مسلمانان از وحدت اسلامی، آنها را از بین ببرند. این تلاش های استعمار جهانی ادامه دارد و خطر بزرگی است که امروزه وجود دارد.

تاکید سخنرانان مراسم اختتامیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بر پرهیز از تفرقه

 

وی در خصوص مسئله فلسطین نیز اظهار کرد: فلسطینیان باید به سرزمین خودشان دست پیدا کنند ولی ما به جای جنگیدن با دشمن خود، با یکدیگر اختلاف داریم. با تأسف باید این نکته را هم گفت که بسیاری از کشورهای مسلمان در حال به رسمیت شناختن اسرائیل هستند و احساس همدردی با اسرائیل در آنها ایجاد شده که این رویه خطرناکی است. اگر با دقت به پشت پرده این رویه پرداخته و مطالعه شود مشخص می شود که تعصبات مذهبی، تعصبات منطقه‌ای، تعصبات قبیله‌ای و تعصبات ملی که بین آنهاست، باعث تفرقه شده و آنها را به همدردی با دشمن ترغیب کرده است.

این عالم هندی درباره راه حل این مشکلات گفت: خدای متعال به ما یک دین داده است؛ یک رسول داریم؛ یک قرآن داریم که پایبند به آن هستیم؛ ولی با وجود اتفاق نظر در اسلام و دین و قرآن و رسول، از هم جدا هستیم و با هم متحد نیستیم. قرآن کتاب خداست؛ کتاب هدایت است؛ ما را راهنمایی می کند؛ راهنمایی قرآن در هر حال و وضعیتی برای ما ارزشمند است چون راهنمایی خدای متعال است؛ تمام کشورهای اسلامی و تمام مسلمانان رویه خودشان را از نظر قرآن بررسی کنند و در راستای هدایت آموزه هایی که قرآن کریم داده است باید جلو برویم.

در مقام خلیفة اللهی باید به رهنمودهای خدا و پیامبر(ص) عمل کنیم

همچنین انتل ضیاء، رئیس بخش زبان و ادبیات اردو دانشگاه بانوان بی‌نظیر بوتو پیشاور کشور پاکستان در سخنانی در وبینار روز چهارم کنفرانس وحدت با اشاره به موضوع اخلاقیات و برادری دینی گفت: خداوند انسان را جانشین و خلیفه خودش قرار داده و به این دنیا فرستاد و مرتبه اشرف المخلوقات را به او داد. برای مرتبه اشرف المخلوقات شدن شرایطی وجود دارد که با تحقق آن، یک فرد می­‌تواند به بالاترین مقام انسانیت برسد. یکی از اصولی ترین شرایط این است که فرد، عمل کننده به رهنمودهای بیان شده از طرف خدا و رسول خدا باشد.

به گفته اقبال، فرد بعد از خودشناسی به هستی شناسی سپس به عرفان الهی می رسد و وقتی به این مرحله رسید آنگاه به درجه انسان کامل دست می یابد. آخرین منزل عشق، طلب خداست که از اطاعت و بندگی شروع می شود. هنگامی که خداوند متعال انسان را خلق کرد به او خصوصیات و ویژگی های خودش را داد. خداوند متعال پیغام خودش را در مورد نحوه زندگی کردن در دنیا و اصول زندگی کردن، به وسیله پیامبران خودش به انسان ابلاغ کرد و آموزش داد.

او با اشاره به ویژگی های مورد نظر پروردگار عالم گفت: موارد اخلاقی ای که پیامبر(ص) به ما ارائه کرده اند بهترین الگوی برادری است و بر امر برادری بسیار زیاد تأکید شده است. از آنجایی که تعلق ما به آخرین پیامبر است، پس بهترین الگوی آموزش، زندگی و اخلاق باید حضرت رسول باشد. ایشان به حُسن خلق توصیه کرده اند و به امت خودشان فرمودند که خودتان را به بهترین اخلاق مبدل سازید.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: