کد خبر: 4007173
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
شهردار تهران در جمع شرکت‌کنندگان سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: نیازمند توافق‌ها و نتایج کاربردی‌تری در عمل برای ارتقای سطح تعاملات میان شهروندان امت اسلامی هستیم.

شهردار تهران خواستار تعاملات کاربردی‌تر بین شهروندان امت اسلامی شد

به گزارش خبرنگار ایکنا، شرکت‌کنندگان در سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امشب 30 مهرماه در برج میلاد تهران میهمان شهردار تهران هستند.

در این مراسم علیرضا زاکانی، شهردار تهران، طی سخنانی با اشاره به اینکه روز قدس و هفته وحدت دو یادگاری است که امام راحل برای امت اسلام به یادگار گذاشته است، گفت: روز قدس را می‌توان نماد «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ» نامید و هفته وحدت را نماد «رُحَماءُ بَینَهُم». در سایه توجه به معنای این آیه شریف برکات عظیمی نصیب امت اسلامی شده است و این همان چیزی است که دقیقاً نقطه مقابل خواست دشمنان اسلام، کفار و صهیونیسم جنایتکار است.

وی ادامه داد: مسلمانان در قرون گذشته سردمداران پیشرفت علمی و دارای تمدنی عالی بودند که هر کس می‌خواست به روزترین مطالب علمی را کسب کند ناچار به بهره‌گیری از دانش مسلمانان بود و این همان چیزی است که دشمنان اسلام هرگز نمی‌خواهند تکرار شود و هر تلاش و جنایتی می‌کنند تا امت اسلامی را با ایجاد تقرقه و دمیدن در آتش نزاع‌های قومی و جنگ‌های داخلی و ایجاد فرقه‌های جعلی از این مسیر دور کنند.

زاکانی با اشاره به اینکه امروز به لطف الهی امت اسلامی به ویژه اندیشمندان مسلمان که نمونه بارز آن اعضای بزرگوار حاضر در کنفرانس وحدت هستند اجازه نخواهند داد توطئه دشمنان به ثمر بنشیند، گفت: ملت‌های مسلمان به ویژه اندیشمندان بزرگ اسلامی این نقشه شوم را به خوبی شناخته‌اند و در کنار یکدیگر به مثابه صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوصٌ در جبهه مقاومت به مقابله با این توطئه‌ها برخواسته‌اند و در این راه پر افتخار خون عزیزانشان از ملت‌ها و مذاهب مختلف اسلامی را در هم آمیختند و شهدای گرانقدری را تقدیم کردند.

وی تصریح کرد: شاید سخن گزافی نباشد اگر سیدالشهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی و شهیدان ابومهدی المهندس، شیخ احمد یاسین، فتحی شقاقی، عماد مغنیه و امثال این عزیزان را شهیدان راه وحدت بنامیم.

تقدیم 11 هزار شهید توسط اهل سنت به درگاه الهی

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به این مطلب که از 230 هزار شهید انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت بیش از 11 هزار شهید در ایران را اهل سنت تقدیم درگاه الهی کرده‌اند، اشاره کرد و  گفت: این خود نمودی است از درخشندگی این راه و مسیری که ما در برابر آن قرار داریم.

وی ادامه داد: امروز ندای پیامبر رحمت رساتر از همیشه به گوش می‌رسد و دعوت اسلام که دعوت به عدالت، آزادگی و رستگاری است با طنین بیشتری پژواک دارد. امروز ندای ملکوتی «قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلَا يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا؛ بگو اى اهل كتاب بياييد بر سر سخنى كه ميان ما و شما يكسان است بايستيم كه جز خدا را نپرستيم و چيزى را شريك او نگردانيم و بعضى از ما بعضى ديگر را به جاى خدا به خدايى نگيرد»(آیه 64 سوره ال عمران) که ایستادگی در برای خداوندان زر و زور و صف‌آرایی در برابر ستم و ستمگران است گوش دل اسیران و ستم‌دیدگان را بیش از همیشه می‌نوازد و مژده «وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ؛ و البته خدا بر پيروزى آنان سخت تواناست»(سوره حج آیه 39)  به آنها دلگرمی و امید می‌بخشد. 

شهردار تهران با اشاره به اینکه امروز دو اراده در جهان اسلام با یکدیگر در تعارض هستند؛ یک اراده وحدت و دیگری اراده‌ای بر تفرقه مسلمین، گفت: جهان اسلام با کنار گذاشتن اختلاف‌های خود و تأکید بر مشترکات و با بهره‌مندی از استعدادهای فراوان و ظرفیت‌های بی‌بدین خود از جمله تمسک به قرآن و سنت و بهره‌مندی از توان فکری اندیشمندان و علمای بزرگ در کنار موقعیت جغرافیایی ممتاز و نعمات خدادادی و ملت‌های رشید و نیروی انسانی وسیع و با انگیزه و مستعد، در مسیر رشد و تعالی و فتح قله‌های معنویت قرار گرفته است و می‌تواند تمدن نوین اسلامی را به نمایش بگذارد.

تحقق امت واحده کاملاً دست یافتنی است

وی تصریح کرد: با این نگاه تحقق امت واحده کاملاً دست یافتنی است و می‌توان برای آن راه کارهای عملیاتی نیز در نظر گرفت و از ظرفیت‌های موجود بهتر بهره جست. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای ثبت یافته‌های علمی اندیشمندان مسلمان و به اشتراک گذاری آنها یکی از این ظرفیت‌ها است.

توافق‌ها کاربردی‌تر شود/ لغو روادید/ واحد پولی مشترک

زاکانی افزود: امروز در جهان اتحادیه‌های مختلفی میان کشورهای همگرا شکل گرفته است که برخی نیز مربوط به کشورهای مسلمان است اما نیازمند آن هستیم که به توافق‌ها و نتایج کاربردی‌تری در عمل برای ارتقای سطح تعاملات و رفت و آمد شهروندان مسلمان امت اسلامی به ویژه اندیشمندان و فرهیختگان تا رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی دست یابیم از آن جمله می‌توان به واحد پولی مشترک، لغو روادید میان کشورها به ویژه پایتخت‌های کشورهای مسلمان و برقراری تسهیلات خاص گردشگری میان شهروندان کشورهای اسلامی و به اشتراک‌گذاری تجارب توسعه و پیشرفت شهری در زمینه‌های مختلف همت گماشت.

شهردار تهران در پایان تصریح کرد: شهرداری تهران آمادگی خود را جهت ارتقای سطح تعاملات و در اختیار گذاشتن تجارب خود و استفاده متقابل از تجارب همه شهرهای اسلامی و بهره‌مندی از  ظرفیت‌های اندیشمندان مسلمان در زمینه‌های مخلتف علمی، دانشگاهی، حوزوی، فرهنگی و ... اعلام می‌کند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: