کد خبر: 4008734
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰

کشورهای اروپایی امروز، 6 آبان‌ماه، طی بیانیه‌ای ادامه طرح‌های شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کردند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، در این بیانیه آمده است که توسعه شهرک‌سازی اسرائیل نقض قوانین بین‌الملل است و به تلاش‌های انجام‌شده برای تحقق راه حل تشکیل دو کشور ضربه می‌زند.

کشورهای اروپایی همچنین مخالفت قاطع خود را با سیاست شهرک‌سازی و توسعه‌طلبی اسرائیل در اراضی فلسطین اعلام کردند.

این کشورها تاکید کردند که از اسرائیل می‌خواهیم در طرح احداث 3000 واحد مسکونی جدید در کرانه باختری تجدیدنظر کند.
 
در همین راستا، وزارت خارجه آلمان با صدور بیانیه‌ای خواستار لغو طرح اسرائیل برای ساخت حدود سه هزار واحد صهیونیست‌نشین در اراضی فلسطین شد.

در این بیانیه آمده بود: «ما اسرائیل را ترغیب می‌کنیم تا از تصمیم پیشبرد طرح ساخت حدود سه هزار واحد مسکونی در کرانه باختری صرف‌نظر کند. ما بر مخالف شدید خود با سیاست توسعه شهرک‌سازی در سراسر قلمرو‌های اشغالی فلسطینیان که در تناقض با قوانین بین‌المللی است و تلاش‌ها برای راه‌حل دو دولتی را تضعیف می‌کند، تأکید می‌کنیم».

روز گذشته، خبرگزاری فلسطینی «شهاب» به نقل از شبکه عبری «کان» گزارش داد که به طور دقیق، ساخت ۳۱۴۴ واحد صهیونیست‌نشین جدید در کرانه باختری تأیید شده است.

شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در دوره ریاست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا شاهد جهش چشمگیری بود به‌طوری که تل‌آویو، مطابق با گزارش منابع صهیونیستی، در سال ۲۰۲۰، ۱۲۱۵۹ واحد صهیونیست‌نشین جدید احداث کرد که این تعداد واحد از سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

شهرک‌سازی‌ها در حالی در خاک فلسطین انجام می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و سوم دسامبر سال ۲۰۱۶ قطعنامه‌ ۲۳۳۴ را به‌ منظور پایان دادن به شهرک‌‌سازی رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین تصویب کرد.

در این قطعنامه ضمن تأکید بر عدم مشروعیت شهرک‌های سازی‌های رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷، از تل‌آویو خواسته شده که به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از جمله قدس شرقی پایان دهد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: