کد خبر: 4008856
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱

وزارت امور دینی الجزایر اعلام کرد که فقط ظرف یک هفته از آغاز مجدد فعالیت مراکز آموزش حفظ قرآن در این کشور بالغ بر یک میلیون علاقه‌مند از سراسر این کشور در این مراکز ثبت نام کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از الشروق، مسعود میاد، مدیر شعبه آموزش قرآن وزارت امور دینی و اوقاف الجزایر تأکید کرد که مراکز آموزش قرآن در این کشور که بالغ بر 18 هزار و 500 مرکز است، می‌تواند حداقل 1.5 میلیون قرآن‌آموز را پذیرش کند.

میاد در گفت‌وگو با خبرگزاری الجزایر گفت که این تعداد مرکز که شامل مدارس و دارالقرآن‌ها می‌شود، در حال حاضر به دلیل دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا مجبور به کاستن از ظرفیت پذیرش قرآن‌آموز است.

این مقام مسئول افزود: فصل جدید آموزش قرآن(2022/2021) که به طور رسمی از هفته گذشته راه‌اندازی شد، شاهد ثبت نام نزدیک به یک میلیون نفر در مراکز و کارگاه‌های آموزشی حفظ کتاب خدا بوده است. این یک رقم مهم است و احتمالاً در صورت بازگشت به شرایط عادی قبل از ظهور کووید - 19، این رقم به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

میاد با اشاره به حضور بالغ بر یک هزار معلم و مبلغ زن و مرد و ائمه جماعت در بدنه نهاد آموزش قرآن در الجزایر گفت: جذب معلمان داوطلب قرآنی از میان حافظان قرآنی خود عامل کمکی دیگری برای بالا بردن افزایش ظرفیت قرآن‌آموزان و ثبت نام از تعداد بیش‌تری از آنها در رده‌های سنی مختلف با هر سطح از سواد است.

به گفته این مسئول وزارت امور دینی الجزایر، تعداد مدارس قرآنی در این کشور به 2 هزار و پانصد مدرسه می‌رسد و علاوه بر آن 11 هزار و 262 دارالقرآن و همچنین 3357 مسجد هم به امر آموزش حفظ قرآن کریم مبادرت دارند.

وزارت امور دینی و اوقاف الجزایر در طول سال 2020 و پس از ایجاد اختلال در آموزش قرآن به دلیل شرایط بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، سایت «المقرأة الالكترونية الجزائرية»(قرائت الکترونیکی الجزایر) را به عنوان جایگزینی برای مراکز قرآنی این کشور راه‌اندازی کرد؛ اما از آوریل گذشته(فروردین 1400) مجدداً مراکز آموزش حفظ قرآن در این کشور به روی علاقه‌مندان گشوده شد.

این بستر تحت نظارت بیش از 120 نفر از اعضای هیئت ناظر قرآنی در الجزایر است و حدود 65 هزار نفر از علاقه‌مندان به یادگیری و حفظ قرآن کریم را از 15 کشور اروپایی و آفریقایی جذب کرده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: