کد خبر: 4015323
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
به همت سازمان بسیج و خیران

2030 زندانی جرایم غیرعمد آزاد شدند/ کار بسیج پیش از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است

رئیس سازمان بسیج مستضعفین صبح امروز، اول آذرماه در مراسم آزادی بیش از دو هزار زندانی جرایم غیرعمد، گفت: کار بسیج پیش از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است.

2030 زندانی جرایم غیر عمد آزاد شدند / کار بسیج پیش از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی استبه گزارش خبرنگار ایکنا، برنامه نهضت خدمت مؤمنانه (آزادسازی زندانیان مُعسِر) سازمان بسیج مستضعفین که به همت سازمان بسیج حقوقدانان اجرا می‌شود، صبح امروز، اول آذرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در محل سالن رضویه این سازمان برگزار شد. (معسر کسی است که به واسطه نداشتن دارایی یا دسترسی نداشتن به مال اش توانایی پرداخت هزینه محاکمه یا دیون خود را ندارد.)

در ابتدای این مراسم و پس از عرض خیر مقدم به حضار از سوی سرهنگ انبارکی، مسئول سازمان بسیج حقوقدانان، سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور طی سخنانی با اشاره به این حدیث از پیامبر(ص) که فرمودند «کسانی که به خیر و نیکی هدایت می‌کنند، گویی که خود آن عمل نیک را انجام داده‌اند»، اظهار کرد: امیدواریم این حرکت سازمان بسیج در راستای آزادی زندانیان نیازمند و غیر عمد ادامه داشته باشد؛ چراکه خانواده‌های بسیاری از این برنامه خرسند می‌شوند و می‌توانند سرپرستان خود را در آغوش بگیرند.

وی با بیان اینکه این برنامه موجب جلوگیری از بزهکاری‌های اجتماعی می‌شود، افزود: فرد مسلمان نمی‌تواند در جامعه بی‌تفاوت باشد؛ چراکه مسئولیت داشته و همان‌طور که در برابر خدا مسئول است، در برابر خلق خدا نیز مسئولیت دارد.

حسینی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم که طبق مفهوم آن‌ها ثروتمندان باید بخشی از ثروت خود را در اختیار مستمندان قرار بدهند، تصریح کرد: اگر افراد دارای جامعه شاکر باشند و بخشی از دارایی خود را در اختیار مستمندان قرار دهند، این مسئله به نفع خود آن‌ها تمام خواهد شد. در قرآن کریم در این رابطه از تعبیر صدقات استفاده شده است که به گروه‌های هشت‌گانه اختصاص دارد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه صدقات در قرآن کریم شامل حال گروهی هشت‌گانه از نیازمندان می‌شود، تصریح کرد: صدقات به دو صورت واجب و مستحب پرداخت می‌شود. صدقه واجب همان زکات است، اما فراتر از آن نیز مسلمانان باید به صورت صدقات و خیرات نیازمندان را یاری کنند. هر مقدار که این روحیه در جامعه ترویج شود، نیازمندان بیشتری از یاری و کمک مردم بهره‌مند خواهند شد.

حسینی با اشاره به اینکه امروز بسیج در همه عرصه‌ها پیشگام است، گفت: یکی از فعالیت‌های امروز بسیج که ورود بسیار خوبی نیز به آن داشته است، همین مسئله آزادی زندانیان جرایم غیر عمد است که جا دارد از بسیجیان و خیّران تقدیر و تشکر کنیم.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که خطاب به رسول اکرم(ص) آمده است، اظهار کرد: طبق این آیه شریفه، کسانی که در راه خدا ایثار و انفاق می‌کنند و از تجمل، حرص و کینه منزه می‌شوند، منفعت این عمل در وهله اول عاید خودشان خواهد شد و در وهله بعدی نیز درود خداوند نثار ایشان می‌شود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در پایان ضمن تقدیر و تشکر از بسیجیان و خیّران تصریح کرد: برگزاری مراسم تجلیل از خیّران نیز مسئله مهمی است که موجب تشویق و ترغیب مردم به سمت امور خیر همچون آزادی زندانیان جرایم غیر عمد می‌شود.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور نیز طی سخنان با اشاره به آیه‌ای از سوره مبارکه مائده، اظهار کرد: در این آیه شاخص‌هایی مطرح شده است که امروز بسیج ما این شاخص‌ها را دارد. در مفهوم این آیه آمده است که «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر کسی از مسیر اسلام بازگردد، جای نگرانی نیست؛ چراکه خداوند قومی را می‌آورد که این قوم و جامعه ویژگی‌های مهمی دارند. آن‌ها خدا را دوست و خداوند نیز آن‌ها را دوست می‌دارد. در برابر مؤمنان خاشع و در برابر کفار عزت دارند. اینان در راه خدا جهاد می‌کنند و هرگز از ملامت ملامتگران نگران نخواهند بود.»

منتظری ادامه داد: روزی یکی از اصحاب در رابطه با این آیه شریفه از رسول خدا(ص) سؤال پرسید. پیامبر(ص) در پاسخ به این سؤال با دستان مبارکشان بر روی شانه سلمان زده و فرمودند: «آن قومی که قرار است بیاید و اسلام را زنده کند، اقوام سلمان و نزدیکان او هستند. اگر علم در ثریا نیز باشد فرزندانی از فارس برمی‌خیزند و بدان دست می‌یابند».

دادستان کل کشور بیان کرد: یکی از مصادیق قطعی سخن پیامبر(ص)، بسیج است. شجره طیبه‌ای که امام راحل(ره) نهالش را غرس کرد و با گذشت چهار دهه از غرس آن، امروز شاهد آثار و برکاتش هستیم. امروز ثمره این شجره طیبه را حس می‌کنیم و دنیای اسلام و مردم ما از این شجره طیبه میوه می‌چینند.

وی با بیان اینکه باید در برابر این عظمت خضوع کرد و به همه عزیزانی که در همه عرصه‌ها چنین عظمتی را نشان می‌دهند، آفرین گفت، افزود: بسیجیان عزیز با قدرت در برابر استکبار می‌ایستند و در برابر مظلوم خشوع می‌کنند که شهید سلیمانی نمونه بارز یکی از این بزرگان بود.

منتظری بیان کرد: یکی از خدمات ارزنده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، حرکت سازمان بسیج در راستای کمک به گرفتاران است. بسیج روزی گرفتاران در بلایای طبیعی را نجات می‌دهد و امروز نیز کسانی را که در پشت میله‌های زندان هستند، نجات می‌دهند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: در اثر تلاش عزیزان بسیجی طی سال گذشته تعداد دو هزار و 968 زندانی که مبلغ زیادی بالغ بر 378 میلیارد تومان بدهی داشتند، از زندان آزاد شدند و بدهی ایشان در صلح و سازش با طلبکاران از مبلغ یاد شده به 64 میلیارد تومان کاهش یافت. امسال نیز در مرحله اول که امروز اجرا می‌شود، تعداد دو هزار و 30 نفر زندانی گرفتار آزاد خواهند شد و تعداد چهار هزار و 55 زندانی غیر عمد نیز در فهرست انتظار برای آزادی قرار دارند.

وی اظهار کرد: بنده به عنوان مدعی‌العموم وظیفه خود می‌دانم تا از این تلاش بسیجیان عزیز قدردانی کنم. ما در دستگاه قضایی ناچاریم تا به لحاظ شرعی و قانونی عده‌ای را به دلیل مسائل مالی در بازداشت نگه داریم، اما هرگز به ادامه زندانی ایشان راضی نیستیم و به دنبال وسیله‌ای برای آزادی آن‌ها خواهیم بود. امروز دست نیاز به سوی بسیجیان و خیران دراز می‌کنیم تا بتوانند زندانیانی که حضور ایشان در زندان ضرورتی ندارد، آزاد کنند.

در ادامه این مراسم و پس از ارتباط تصویری با مراکز استان‌های کشور در رابطه با گزارش آزادی زندانیان غیر عمد، سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز طی سخنانی ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته بسیج، اظهار کرد: نهضت خدمات مؤمنانه با تدبیر مقام معظم رهبری در ابتدای سال گذشته آغاز شد.

وی افزود: در هفته بسیج سال 99 آزادی زندان معسر به فهرست خدمات مؤمنانه مردم و بسیج افزوده شد و موفقیتی نصیب ما شد تا به ادامه این راه امیدوار باشیم. امسال نیز با هم‌افزایی دستگاه‌های قضایی همچون دادگستری‌ها، دادستانی‌ها، ادارات کل زندان‌ها، ستاد دیه و خیّران بزرگوار و نیز کمک کسانی که از زندانیان طلبکار بودند، این برنامه به خوبی اجرا می‌شود.

سلیمانی با بیان اینکه در سال گذشته تعهدات مالی معسرین به یک ششم در فرایند صلح و سازش کاهش یافت، گفت: این مسئله نشان‌دهنده آمادگی مردم شریف ایران برای خدمت به نیازمندان است. کار بسیج پیش از اینکه شنیدنی باشد، دیدنی است. این روند را با هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه و در چارچوب فرایند قانونی ادامه خواهیم داد و در طول جریان خدمات مؤمنانه، آزادی زندانیان معسر نیز در کانون توجهات خواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha