کد خبر: 4017648
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
قالیباف در نشست مشترکت دولت و مجلس:

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با دولت، تصریح کرد: مطمئنم که در حوزه سیاست خارجی و رفع تحریم‌ها با تلاشی که صورت می‌گیرد مذاکره خوب و عزتمندانه انجام خواهیم داد و با توافق خوب و عادلانه حق این ملت را می‌گیرید و تحریم ظالمانه از دوش ملت مقاوم برداشته می‌شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس

به گزارش ایکنا، به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست مشترک مجلس و قوه مجریه که چهارشنبه 10 آذر، در محل صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: 10 آذر ماه به برکت خون شهید مدرس، روحانی متقی، بزرگمرد و عالم، روز مجلس نامگذاری شده است. وی بزرگ‌ترین فقیهی بود که ترس از خدا داشت و هرگز چشم غره مستکبرین را در دنیا و رضاخان را برنتابید و برای عزت ملت و احیای دین، سیاست و قدرت افتخار آفرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با گذشت بیش از صد روز از آغاز به کار دولت سیزدهم گواهی می‌دهم که رئیس جمهور منتخب تلاش مجاهدانه، پرکار و پرتلاشی داشته است و حتی روزهای پنج‌شنبه و جمعه به همراه همکاران خود مشغول به کار بوده است. مردمی بودن دولت را با سفرهای استانی که داشته می‌توان دریافت، هر چند برخی نقدهایی به این نوع سفرهای استانی دارند اما نفس سفر و در بین مردم بودن و درد دل مردم را شنیدن، نعمت بزرگی است زیرا موجب می‌شود میزهای کاری ما را از مردم و دغدغه آنها غافل نکند و دغدغه مردم هر روز در وجود ما باقی بماند.

وی با اشاره به اظهارات نمایندگانی پس از سرکشی از حوزه‌های انتخابیه گفت: نماینده عزیزی که چند دوره در مجلس بوده است اذعان دارد ایامی که نمایندگان در بین مردم هستند، بار سنگین، فشار کاری و روحی تحمل کرده و دغدغه مردم را درک می‌کنند.

مذاکره عزتمندانه برای برداشتن تحریم‌ها

قالیباف با اشاره به اقداماتی که دولت در کنترل شیوع ویروس کرونا انجام داده است، افزود: دولت کاری کارستان انجام داد، در دوره کمتر از 70 روز تلفات 700 نفر در روز به 70 نفر رسانده شد و این کار جز با مجاهدت دولت و حمایت مجلس در تأمین اعتبار امکان‌پذیر نبود. مطمئنم که در حوزه سیاست خارجی و رفع تحریم‌ها با تلاشی که صورت می‌گیرد مذاکره خوب و عزتمندانه انجام خواهیم داد و با توافق خوب و عادلانه حق این ملت را می‌گیرید و تحریم ظالمانه از دوش ملت مقاوم برداشته می‌شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: ارتباط دولت سیزدهم و مجلس یازدهم باید ماندگار و مثال‌زدنی برای آیندگان باشد. همکاری ما بدون شک همکاری مسئولانه است، مجلس حامی دولت بوده و حتما ناظر دلسوز دولت و همه وزرا است. مجلس خود را یار و یاور همه اعضای هیأت دولت و در رأس آن رئیس‌جمهور برای حل مشکلات مردم می‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: مجلس و دولت درباره برنامه هفتم توسعه به فهم مشترک برسند و بودجه سال 1401 را منطبق با نقشه راه برنامه هفته توسعه تنظیم کنند.

لزوم تمرکز مجلس و دولت بر حل مشکلات اقتصاد، آب و جمعیت

وی با اشاره به مشکلات عدیده کشور در حوزه‌های مختلف، گفت: دولت و مجلس باید بر روی سه مشکل اقتصاد، آب و جمعیت متمرکز شوند و وقتی در مورد جمعیت صحبت می‌کنیم تمام ابعاد موالی، مهاجرت و اختلاف طبقاتی را شامل می‌شود. درباره موضوع آب که تکلیف مشخص است و در حوزه اقتصاد نیز مردم باید بدانند ده‌ها میلیارد دلار در شرایط تحریم ظرفیت‌هایی داریم که اگر تصمیم شجاعانه و عاقلانه گرفته نشود، هر روز از دست می دهیم. این فرصت‌های بزرگ به تهدیدات بزرگی تبدیل شده است.

قوای مقننه و مجریه از خلق پول و افزایش نقدینگی جلوگیری کنند

قالیباف در توضیح تهدیداتی که در بالا از آن نام برد، گفت: ناترازی در ساختار بودجه یکی از تهدیدات است. ما لازم نیست 9 هزار ردیف بودجه داشته باشیم. ما باید شجاعانه تصمیم بگیریم و مجلس باید پیش قدم شود. دومین تهدید، تحمیل بار اضافی به بانک‌هاست. بانک مرکزی، مجموعه دولت و مجلس باید مانع خلق پول در بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی شوند که هر روز کشور را به سمت مشکلات، تورم و گرانی سوق می‌دهند.

رئیس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: از اتخاذ هر تصمیمی در سران قوا، دولت، مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مجلس که موجب خلق پول شود باید جلوگیری کرد. در حوزه انفال، اموال مردم تنها در حوزه معادن، فلزات و بحث انرژی به بدترین شکل از بین می‌رود و ما باید جلوی آن را بگیریم. هیچ معنا ندارد که سهم مردم در حوزه صنایع و معادن کمتر از 5 یا 6 درصد باشد.

وی افزود: شرکت‌ها نشان می‌دهند که سود دارند اما این منابع در کجا هزینه می‌شود؟ در حقیقت ما وقتی حرف از اقتصاد می‌زنیم باید بدانیم که وضعیت چگونه است و چه اقداماتی باید انجام دهیم.

قالیباف یادآور شد: پروژه‌های نیمه‌تمام تهدید دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. مجلس و دولت اگر محکم بایستند در همین برنامه هفتم توسعه نا به سامانی هفتصد، هشتصد هزار میلیاردی که در سال 1395 ارزیابی شده و تا امروز 2 یا 3 برابر افزایش یافته است را حل خواهد کرد. پروژه‌های نیمه تمام و رها شده‌ای که 10 تا 15 سال به آن‌ها زمان خورده و بیش از چند ده هزار اموال غیر مولد دولتی باید تعیین تکلیف شود.

لزوم هدایت نقدینگی جهت جلوگیری از مشکلات

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باز آفرینی و ساختار مطمئنی برای تأمین مالی این حرکت‌ها باید انجام دهیم. ما باید نقدینگی را هدایت کنیم در غیر این صورت سوداگران اجازه هدایت نقدینگی را نخواهند داد و نقدینگی به سمت سوداگری حرکت می‌کند که در نتیجه مشکلاتی مانند بورس را رقم خواهد زد. ما باید راهکار اجرای گام به گام برای این مسائل تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ما در بودجه سال 1401 و برنامه هفتم توسعه جز این چند کار را نباید انجام دهیم مطمئن باشید بورس، تورم، قدرت خرید و اشتغال و حل مشکل معیشت در گرو مسائلی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد و در یک قدمی ما است. مردم بدانند به همت نمایندگان و اعضای دولت که دلدادگان و خدمتگزاران مردم هستند و همه به امام(ره)، راه امام و شهدا باور دارند این اقدامات قابل عملیات است و خدا در تمام سختی‌ها با ما است و مردم در پایان برنامه و در هر سال با افتخار خواهند دید که تحولات تحقق پیدا می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: