کد خبر: 4017816
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
عیسی علیزاده:
عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: سیاست‌گذاری‌های ما مبتنی بر سیاست‌گذاری تغییر نسل نیست. در حالی که باید به نتایج نظرسنجی‌ها توجه کنیم و بپذیریم با نسلی مطالبه‌گر روبرو هستیم.

عیسی علیزادهبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی شب گذشته در گفت‌وگو با برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو که با موضوع «ضرورت بازنگری در شورای فرهنگ عمومی» روی آنتن این شبکه رادیویی رفت، در سخنانی به نقد و بررسی وضعیت فرهنگی کشور و نقش شورای فرهنگی عمومی در کشور اشاره کرد.

علیزاده بیان کرد: در شورای فرهنگی عمومی، فرهنگ رسمی و غیررسمی تفکیک نشده است. به لحاظ ساختاری شورای فرهنگ عمومی در تهران زیرنظر وزارت ارشاد است ولی در استان‌ها زیرنظر امام جمعه است؛ در حالی که قاعده این است که اگر در تهران زیرنظر وزیر ارشاد است در شهرهای کوچک نیز زیرنظر ارشاد اداره شود.

وی تصریح کرد: سیاست‌های فرهنگی ما در این سال‌ها تغییر نکرده است در حالی که فرهنگ روز به روز در حال تغییر است. ما در شورای فرهنگ عمومی رابطه فرهنگ، سیاست و اقتصاد را بیان نکردیم؛ در شرایطی که اقتصاد به طور مستقیم بر امر فرهنگی تأثیر می‌گذارد ولی هیچ کدام از اعضای شورای فرهنگ عمومی اقتصاددان نیستند که در این مقوله اظهارنظر جدی صورت پذیرد. در شورای فرهنگ عمومی عملاً گزارش کار دستگاه‌ها را مرور می‌کنیم که این موضوع برای یک شورای مشورتی در حوزه فرهنگ کافی نیست. شاید مفیدترین اتفاق در شورای فرهنگ عمومی تصمیم و تصویب نامگذاری و اسامی در تقویم فرهنگی کشور باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی ادامه داد: مطالبات مقام معظم رهبری در مقوله فرهنگ نشان از نارضایتی ایشان از نقش‌آفرینی‌های شورای فرهنگ عمومی است.

علیزاده با اشاره به اینکه تفاوت نسلی در دهه هشتاد بسیار است، اظهار کرد: سیاست‌گذاری‌های ما مبتنی بر سیاست‌گذاری تغییر نسل نیست. باید به نتایج نظرسنجی‌ها توجه کنیم و باید بپذیریم با نسلی مطالبه‌گر روبرو هستیم. ما هنوز وضعیتمان را با موضوع موسیقی حل نکرده‌ایم، بسیاری از جوانان مذهبی و معتقد دوست دارند موسیقی فاخر، ارزشمند و اصیل را بیاموزندو دنبال کنند ولی ما در امر فرهنگی جایی برای تعادل‌گرایی باز نکرده‌ایم و یا موافق صددرصد یا مخالف صددرصد موضوعاتی هستیم.

وی اذعان کرد: از مجموعه‌ای که بودجه را در دست دارد یعنی از سازمان برنامه و بودجه، هیچ فردی عضو شورای فرهنگ عمومی نیست. اگر شورای فرهنگ عمومی کاری می‌خواهد انجام دهد باید بودجه فرهنگ عمومی کشور را این شورا توزیع کند.

علیزاده در پایان عنوان کرد: بسیاری از متولیان فرهنگی خودشان شناختی از فرهنگ عمومی ندارند و تمام وقتشان صرف شرکت در جلسه‌ها می‌شود، ما تا زمانی که وضع موجود را نپذیریم موفق نخواهیم شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: