کد خبر: 4018673
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۲
یادداشت
بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در تاکید ایشان به مدیریت جهادی همیشه باید سرمشق عملکرد تمامی مدیران در تمامی بخش‎ها و حوزه‎های فعالیت باشد تا با این رهنمود تنها توانمندی و تعهد مدیران مد نظر قرار گرفته شود.

سازمان‌ها و شرکت‌ها در جمهوری اسلامی ایران به دو بخش عمده خصوصی و دولتی تقسیم شده هرچند در مواقعی بعضی از شرکت‌های خصوصی هستند که وابسته به یک نهاد یا سازمان دولتی می باشند که ماهیت دولتی آنها حتی اگر ناچیز هم باشد چنان برسر این شرکت های به ظاهر خصوصی سایه گستره که خط مشی و سیاست های کلان آنها را نیز می توان درچهار چوب آن سازمان یا نهاد دولتی تعریف کرد.

شاید علی الظاهر تفاوتی در ماهیت عملکرد مدیران در بخش دولتی و بخش خصوصی نباشد. ولی تفاوت اصلی این دو در بحث انتفاع و حمایت می باشد شرکت‌های دولتی عموما در حیطه بحث حکمرانی جامعه تعریف می‌شوند و اگر تولید و انتفاعی هم در برنامه کاریشان باشد الزامی بر سودآوری عملکرد آنها نیست حتی اگر در مواردی دچار بحران در منابع مالی خود شوند اکثرا با توجه به ماهیت حکمرانی سازمانی که تحت لوای آن فعالیت می کنند از سوی آن سازمان یا سازمان دولتی دیگر با منابع مالی قوی‌تر حمایت می‌شوند و اغلب مسئله حذف شدن برای این شرکت‌ها اتفاق نمی‌افتد اما شرکت‌های خصوصی برای بقاء خود گریزی از انتفاع و سودآوری ندارند و در صورت بروز بحران یا اکثرا حمایتی از آنها نمی‌شود و اگر حمایتی از سوی سازمانی دولتی از آنها شود رفته رفته تحت لوای آن سازمان دولت نهاد خواهند رفت و این امر خواه نا خواه مسئله خصوصی‌سازی را که از دغدغه های اصلی نظام شکوهمند جمهوری اسلامی است را به چالش می‌کشد.

با یک حساب ساده درمی‎یابیم مدیران بخش خصوصی برای بقاء فعالیت خود و سازمان مطبوعشان باید توانمند باشد اما متاسفانه در جابجایی مدیران بخش‎های خصوصی و دولتی، مدیران بخش دولتی با ابهت بیشتری در اذهان به تصویر کشیده می شوند. و وقتی یک مدیر بخش دولتی وارد بخش خصوصی می شود با سلام و صلوات بر کرسی فعالیت خود می‎نشید در حالی که شاید این مدیر توانمندی لازم را نداشته باشد یا در بخش دولتی جایگاهی میانی داشته ولی در جایگاه ارشد بخش خصوصی مشغول به فعالیت می شود. اما متاسفانه برای یک مدیر بخش خصوصی ورود به بخش دولتی یا غیر ممکن است یا در جاده ای سنگلاخ پا خواهد گذاشت و در صورت موفقیت از رده ارشد در رده میانی بخش دولتی فعالیت خواهد کرد و این عنوان مدیر بخش خصوصی مسیر حرکت و ارتقاء را برایش در بخش دولتی نا هموارتر خواهد ساخت.

بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در تاکید ایشان به مدیریت جهادی همیشه باید سرمشق عملکرد تمامی مدیران در تمامی بخش‎ها و حوزه‎های فعالیت باشد تا با این رهنمود تنها توانمندی و تعهد مدیران مد نظر قرار گرفته شود. امید است با عنایت به این سرمشق و توجه به شایسته‎سالاری، توانمندی مدیران بخش خصوصی را بیش از این باور کنیم.

مهندس محمد هاشم‎پور

معاون منابع انسانی و امور شعب شرکت پخش دارویی سینا پخش صبا

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: