کد خبر: 4028953
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
در دومین جلسه «نماز جمعه و مطالبه‌گری» مطرح شد؛

در دومین جلسه نقد و گفتگوی نخبگانی به میزبانی نهاد نمازجمعه، در خصوص بازخوانی رسالت‌های نمازجمعه در گام دوم انقلاب اسلامی بر نقش موفقیت امام جمعه در تقویت نظریه ولایت فقیه و توجه به حفظ آرامش عمومی در نحوه مطالبه‌گری در نماز جمعه تأکید شد.

دومین جلسه «نماز جمعه و مطالبه‌گری»

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز ارتباطات و رسانه نهاد نمازجمعه، دومین جلسه نقد و گفت‌وگوی نخبگانی به میزبانی نهاد نمازجمعه، با موضوع «نمازجمعه و مطالبه‌گری»، توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه، روز گذشته، شنبه 25 دی‌ماه برگزار شد.

در این جلسه، حسن بنیانیان، استاد دانشگاه و عضو ستاد اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمد حسینی امینی، امام‌جمعه آبیک، به طرح دیدگاه‌ها و تبادل نظر پرداختند.

عامل تقویت نظریه ولایت فقیه

بنیانیان در این نشست اظهار کرد: امام‌جمعه در شرایط موجود نماد پیوند دین و سیاست است و موفقیت امام‌جمعه در انجام رسالتش خود عامل تقویت نظریه ولایت فقیه خواهد بود.

وی افزود: امروز دشمن تمام ساختارهای خود را به گونه‌ای طراحی کرده تا نشان دهد پیوند دین و سیاست موفق نیست و پاسخگوی نیازهای جامعه نخواهد بود؛ بنابراین نقش ائمه‌جمعه در برملا ساختن این توطئه دشمن بسیار مهم به شمار می‌آید.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه هر جا حضور دین نبوده، ما دچار شکست شده‌ایم، بیان کرد: هر جا باور دینی وجود داشته باشد، به موفقیت رسیده ایم؛ بنابراین حضور دین در سیاست باعث موفقیت می‌شود و ائمه جمعه باید برای موفقیت در حوزه دین وارد سیاست شوند و استحکام این نظریه را در عرصه عمل نمایان سازند.

مطالبه‌گری همان امر به معروف و نهی از منکر است

بنیانیان از مطالبه‌گری، به عنوان امر به معروف و نهی از منکر یاد کرد و آن را منحصر در وظایف ائمه‌جمعه ندانست و تصریح کرد: مطالبه‌گری باید در همه اقشار جامعه ظهور و بروز پیدا کند و آن را منحصر در امام جمعه شهر نبینیم، زیرا همه مردم برای احیای این مهم وظیفه دارند و باید برای نهادینه شدن آن تلاش کنند.

غفلت از مطالبه‌گری در عرصه فرهنگی

بنیانیان با اشاره به ضرورت مطالبه‌گری در عرصه فرهنگی در جامعه و تلاش دشمنان برای اجرای طرح تهاجم فرهنگی بیان کرد: دشمنان در تلاشند تا جامعه را از هدف اصلی خود دور کند و امروز اگر گرفتار مشکلات اقتصادی و بحران‌های مقطعی هستیم، به این دلیل است که می‌خواهند مردم را مشغول نگه دارند تا از بحران اصلی که تهاجم فرهنگی است، فاصله بگیریم؛ جامعه امروزی ما به شدت از این پدیده نامیمون رنج می‌برد و نباید برای مقابله با تهاجم فرهنگی کم‌کاری صورت گیرد، باید همه ابزارها را به کار ببندیم تا این بحران را از خودمان دور کنیم و به ترویج فرهنگ اسلامی بپردازیم.

اهمیت حفظ تعادل در مطالبه‌گری

بنیانیان به اهمیت موضوع فرهنگ اشاره کرد و تعادل در مطالبه‌گری را از سوی ائمه‌جمعه ضروری خواند و تصریح کرد: ائمه‌جمعه نباید در مطالبه‌گری از پیگیری مشکلات اقتصادی غفلت کنند؛ اما نباید مطالبه‌گری از حالت تعادل خارج و تنها مسائل اقتصادی و معیشتی مطرح شود و ما از مسائل فرهنگی نباید غفلت کنیم. ائمه جمعه در نهادینه کردن مباحث فرهنگی در جامعه نقش بسزایی دارند، باید اهمیت فرهنگ در جامعه و ضرورت پرداختن به آن را به همگان گوشزد کنیم.

عضو ستاد اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور با تأکید بر اهمیت پرداختن به مباحث تربیتی از سوی ائمه‌جمعه یادآور شد: امروز باید بدانیم که طرح مباحث تربیتی در جامعه، خود گره‌گشای مشکلات اقتصادی است و برای حل این مسائل باید از ظرفیت تربیتی و فرهنگی بهره بگیریم تا مسائل دیگر هم در کنار آن حل شود، زیرا توجه به مسائل فرهنگی خود در پیشبرد مسائل اقتصادی تاثیرگذار است.

هنر مطالبه‌گری صحیح

بنیانیان، با بیان اینکه هنر امام‌جمعه، مطالبه‌گری درست است، افزود: مطالبه‌گری باید متوازن و متعادل باشد و تنها به مباحث اقتصادی و یا فرهنگی به صورت یک جانبه پرداخته نشود و از سوی دیگر پرداختن و مطالبه‌گری جزئی نباید ما را از مطالبه‌گری کلی دور کند.

اشراف ائمه‌جمعه بر مسائل روز، لازمه تأثیرگذاری

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت آشنا بودن ائمه جمعه به مسائل و مباحث روز جامعه تأکید کرد: اگر امام جمعه به نظریات پیشرفت کشور مسلط نباشد، نمی تواند نقش تاثیرگذار داشته باشد؛ بنابراین ائمه جمعه باید در این حوزه، اطلاعات و داده‌های خود را بروز کنند و از کارشناسان و متخصصان بسیجی و کارآمد در جلسات اتاق فکر خود بهره بگیرند تا بتوانند مطالب را به صورت دقیق و درست و تاثیر گذار به جامعه منتقل کنند.

کار امام جمعه به مطالبه‌گری محدود نمی‌شود

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسینی امینی، امام جمعه آبیک، مصادیقی از عملکرد ائمه جمعه در سراسر کشور را بیان و خاطرنشان کرد: خوشبختانه ائمه جمعه ارتباط خوبی با مردم و بدنه جامعه دارند و توانسته‌اند با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان، به نیازها پاسخ گویند.

وی با بیان اینکه کار امام جمعه تنها به مطالبه‌گری محدود نمی‌شود، یادآور شد: مطالبه‌گری تنها بخش کوچکی از وظایف امام جمعه به شمار می‌آید؛ ولی باید دانست که افزون بر این مسائل، توانمندی و سیر و سلوک امام جمعه اهمیت به سزایی دارد. چون مردم وقتی سیر و سلوک امام جمعه را در عمل شاهد باشند، در تحقق اهداف امامت جمعه همراهی خواهند کرد.

امام جمعه آبیک با بیان اینکه ائمه جمعه فرمانده فرهنگی در هر شهر به شمار می‌آیند، تصریح کرد: باید این فرماندهی در همه شهرها نماد عینی و عملی داشته باشد و امام جمعه در حوزه فرهنگی ورود جدی پیدا کند؛ البته ائمه‌جمعه در میدان عمل چنین بوده‌اند؛ اما این محور باید تقویت بیشتری شود.

پیشگامی برای هدفمند کردن اعتبارات فرهنگی

امام جمعه آبیک، با بیان اینکه ائمه‌جمعه باید برای هدفمند کردن اعتبارات فرهنگی در جامعه پیشگام شوند، افزود: متأسفانه بودجه‌های فرهنگی در این هدفمند نیستند و بسیاری از بودجه‌های فرهنگی بدون توجه به اهداف تعریف شده هزینه می شود و ائمه‌جمعه با هدفمندسازی این بودجه‌ها می‌توانند بسیاری از مسائل را پیش ببرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین امینی با بیان اینکه خوشبختانه احساس مردم نسبت به عملکرد ائمه‌جمعه خوب است، تاکید کرد: هنر امام‌جمعه این است که نقش پدری را در جامعه ایفا کند؛ البته در جایگاه پدری، عتاب و خطاب هم باید پذیرفته شود؛ این رفتار امام جمعه با حسن تدبیر در جامعه قابل اجرا است.

وی ادامه داد: اینکه امام‌جمعه‌ای به صراحت در خطبه‌های نماز جمعه همه مسئولان را بدون مطالبه‌گری در جلسات خصوصی، مورد عتاب و خطاب قرار دهد، تجربه عملی نشان داده، چنین امام جمعه‌ای موفقیتی در کار خود نخواهد داشت، چون مسئولان او را در ادامه، همراهی نخواهند کرد و امام جمعه در عمل تنها باقی خواهد ماند.

آرامش عمومی یا آرامش فردی؟

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسینی امینی به اهمیت مطالبه‌گری در تریبون‌های نمازجمعه اشاره کرد و گفت: طرح مباحث مطالبه‌گری در تریبون نمازجمعه نباید برای به هم زدن آرامش عمومی جامعه باشد و تنها آرامش قلبی و فردی برخی افراد را به دست بیاورد، امام جمعه می‌تواند با حفظ جایگاه امامت خود، مطالبات مردم را با خلاقیت دنبال کند و در این زمینه اوج خلاقیت را به دست بگیرد تا جامعه گرفتار تنش نشود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: