کد خبر: 4030281
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴

سخنگوی جنبش نجبا اعلام کرد آمریکا با هدف تسلط بر حاکمیت عراق، از چهره‌های ضعیف برای تصدی مدیریت سیاسی این کشور حمایت می‌کند.

به گزارش ایکنا به نقل از مهر، سخنگوی نُجَباء در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: آمریکا می‌خواهد چهره‌های ضعیف را به کرسی قدرت بنشاند.

 سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء تسلط بر حاکمیت عراق را نخستین دغدغه واشنگتن دانست و از تلاش آمریکایی‌ها برای قرار گرفتن چهره‌های ضعیف در رأس مدیریت سیاسی این کشور خبر داد.
 مهندس نصر الشَمَّری از هم‌گرایی احزاب سنی و کرد عراق با ایالات‌متحده، اسرائیل، ترکیه و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به‌عنوان چالشی برای تضعیف گروه‌های شیعی و ایجاد تفرقه میان آنان یاد کرد.

 وی با تأکید بر اینکه سفارت آمریکا یک پادگان نظامی و هدفی مشروع برای گروه‌های فعال ضد اشغالگری است، در عین حال تصریح کرد که اعضای کمیته هماهنگی مقاومت این مکان را از فهرست اهداف خود خارج کرده‌اند.

وی افزود: شاید مهمترین نیاز آمریکا به حضور نظامی، به منظور تقویت سلطه بر اراده حاکمیتی عراق است و شاید آنچه به افزایش هیمنه آمریکا کمک کرد، وجود شخصیت‌های ضعیف در رأس مدیریت سیاسی عراق است.

شمری ادامه داد: بنابراین، ایالات متحده تلاش می‌کند تا اطمینان یابد که شخصیت‌های ضعیف به مقام نخست‌وزیری برسند و این شخصیت‌ها از مردم جدا بمانند، به‌طوری که برای محافظت و تضمین بقای خود در قدرت، از کمک آمریکا استفاده کنند. این به ایالات متحده اجازه می‌دهد تا بقای نیروهای خود در عراق و تداوم کنترل خود بر اراده حاکمیتی، بخش‌های مهم داخلی عراق، به‌ویژه بخش نفت و برق، و همچنین روابط خارجی را توجیه کند.

سخنگوی جنبش نجبا تأکید کرد: در هر صورت، این توجیهات و مواضع ضعیف با افزایش توانمندی نیروهای عراقی و ناامیدی مردم کشور از ارائه هرگونه راه‌حلی برای مشکلات باقی‌مانده در طول ۲۰ سال، دیگر قانع کننده نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: