کد خبر: 4030403
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
استاندار تهران خبر داد؛

استاندار تهران از آغاز واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ سال به صورت داوطلبانه و با رضایت والدین خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران، محسن منصوری، استاندار تهران در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار کرد: حساسیت‌ها و ملاحظات استان تهران به سبب تراکم جمعیتی و حساسیت‌های بهداشتی و درمانی زیاد است و حدود ۱۷ یا ۱۸ درصد جمعیت در مساحت کمتر از یک درصد متمرکز شده‌اند که این امر سرانه‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و جبران آن‌ها کار و همت مضاعف می‌طلبد که در دستور کار است.

وی ادامه داد: هرچند ابتلا به کرونا در سطح کشور به سبب سویه امیکرون بیشتر شده اما جای نگرانی نیست؛ چراکه ویروس امیکرون درصد واگیری بیشتری دارد، اما میزان بستری‌ها و مرگ و میرها افزایش نداشته است.

استاندار تهران در مورد مصوبات این جلسه نیز عنوان کرد: در ستاد ملی تصمیم بر این شد که واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ سال نیز انجام شود و در این زمینه گزارش مفصلی از سوی کمیته علمی ارائه شد و جمع‌بندی بر این شد که واکسیناسیون این گروه سنی در دستور کار قرار گیرد؛ البته واکسیناسیون کاملاً داوطلبانه و با رضایت والدین کودکان انجام می‌شود، ضمن اینکه نوع واکسن و دز آن از سوی کمیته علمی و وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

منصوری گفت: تزریق دز سوم نیز اهمیت زیادی دارد، متأسفانه علیرغم اقدامات خوب رسانه‌ای، استقبال از طریق تزریق دز بوستر و یادآور چندان نیست و تاکنون بیش از ۲۰ درصد مردم دز سوم را تزریق کردند که فاصله زیادی داریم. همچنین، تجربه کشور و تجربه بین‌المللی نشان می‌دهد که تزریق دز سوم ایمنی ایجاد می‌کند و در این زمینه مراکز تجمیعی برای تزریق واکسن و واکسیناسیون دز سوم آمادگی دارند.

وی بیان کرد: بازگشایی حداکثری مدارس استان تهران به سبب حساسیت خانواده ها و تراکم جمعیت و سفرهای داخلی شهری کمتر از سایر استان‌ها است که مقرر شد با رعایت پروتکل‌ها به طور جدی این مسئله دنبال شود، مراقبت از سلامت دانش‌آموزان خط قرمز است اما نباید به بهانه‌های مختلف افت تحصیلی را شاهد باشیم و فرمانداران به تفکیک جلسه برگزار کنند تا این موضوع فعال شود و بازگشایی حداکثری اتفاق بیفتد.

استاندار تهران اظهار کرد: در مورد زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی جلسه ای با وزیر بهداشت و رؤسای دانشگاه‌ها داشتیم و جزئیات مسائل پیگیری شد تا منابع و اعتبارات حل شود، در سطح شهرستان‌ها مشکل تأمین زمین نداریم و به تفکیک شهرستان‌ها نیاز احصا شود تا گام به گام موضوع پیگیری شود، منتها دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر بر مسائل درمانی متمرکز بوده و مسئله بهداشت را کمتر مطرح کردند اما این سرفصل مهم باید در دستور کار قرار بگیرد که بهترین راهکار مولدسازی است چرا که دانشگاه‌ها اراضی خوبی دارند که می‌توان آن‌ها را تبدیل به سرمایه کرد و مشکلات را حل کرد.

منصوری همچنین تأکید کرد: تشدید نظارت‌ها در مبادی ورودی کشور به ویژه فرودگاه ها از جمله فرودگاه امام خمینی(ره) مورد تأکید قرار گرفته؛ چراکه باید کنترل مجدد اتفاق بیفتد و در این زمینه تیم منسجم و قوی در فرودگاه مستقر شوند؛ چون بعضاً برخی از مسافران اعم از ایرانی و خارجی حتی تست pcr منفی داشته‌اند منتها وقتی به صورت رندوم بررسی شده تست آن‌ها مثبت بوده یعنی این گواهی فاقد اعتبار است و دانشگاه علوم پزشکی ایران به کمک هلال احمر باید مراقبت‌ها را تشدید کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: